نکاتی که در زندگی زناشویی باید به آنها توجه کنید

به رابطه زناشویی‌تان جانی تازه بدهید

از همین حالا تمرین کنید تا بتوانید بدون قطع‌ کردن صحبت طرف مقابل‌تان،‌ خوب گوش کنید. بعد از صحبت همسرتان می‌توانید از او بپرسید که آیا نوبت من شده که حرف بزنم؟ می‌توانید در بین صحبت‌های همسرتان یکسری چیزها را یادداشت کنید تایادتان نرود. تصور کنید که دو کودک در حال بازی هستند. یک دفعه صدای فریادشان بلند می‌شود که : ازت بدم میاد … ازت متنفرم … اما چند دقیقه بعد باز هم می‌بینید که دارند با هم بازی می‌کنند و خوشحالند. گاهی دو آدم بزرگسال هم در زندگی زناشویی به همین شکل هستند. فقط کافی است در نیمکت کنارشان بنشینید و آنها را نگاه کنید. تا به حال این تجربه را داشته‌اید؟

سؤال جالب اینجاست چه اتفاقی برای کودکان می‌افتد که ‌آنها ۵ دقیقه پیش دشمن بودند و در حال حاضر باز هم با هم بازی می‌کنند؟ جواب این سؤال ساده است. آنها شادی را به جای برقراری عدالت انتخاب می‌کنند. آنها لحظه‌شان را می‌بینند و سعی می‌کنند از بازی‌شان لذت ببرند. بزرگ‌ترین مشکلات ما هم اگر تنها مانند کودکان رفتار کنیم،‌ حل می‌شوند. البته زندگی زناشویی همیشه به سادگی بازی‌های کودکانه نیست اما همیشه یکسری نکات کلی و البته ساده برای مقابله با مشکلات زندگی وجود دارد. با رعایت این نکات با تنش‌های زندگی‌تان خداحافظی کنید.

زندگی زناشویی

از توقعات بی‌جا و چشم و همچشمی‌ها پرهیز نمایید.

یکی از مواردی که در زندگی مشترک باعث کم شدن عشق وعلاقه می‌شود، توقعات بی‌جا از همدیگر و چشم و همچشمی‌هاست. بعضی از افرادی که تازه وارد زندگی شده اند، تصور می‌کنند که در سایه ازدواج همه مواهب و عطایای زندگی بدون حساب در اختیارشان قرار می‌گیرد و بدون سختی‌ها و مشکلات باید زندگی بر کام آنها باشد، غافل از این‌که زندگی همیشه به کام طالبان آن نیست.

درمورد توقعاتی که زن و شوهرها از یکدیگر دارند باید یادآور شد که برخی از آن‌ها حساب‌شده و پذیرفتنی است و برخی دیگر بی‌حساب و نسنجیده است که باید از آن‌ها اجتناب کرد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

  • تسلیم محض: بعضی از زن و شوهرها افتخار می‌کنند که به این توقع خود جامه عمل پوشاندند مثلا مرد افتخار می‌کند که زنش مطیع محض اوست. بدون اجازه‌اش آب نمی‌خورد و توانسته خود را از جرگه زن‌ذلیلان جدا کند. بعضی از زن‌ها هم افتخار می‌کنند که همسرشان تسلیم محض اوست. تمام کارهایش با امر و نهی او صورت می‌گیرد حتی بدون اجازه‌اش ماشین روشن نمی‌کند و توانسته مرد را در سیطره زنان خود درآورد ولی غافل از این‌که نهایت امر پدر فرزندان چون مستخدمی یا مادر فرزندان چون کلفت و خدمتکاری به حساب آید.

برای چنین زندگی قیمت و ارزشی قائلید؟ آیا این زندگی تداوم خواهد داشت؟ آیا توانستید همسر خود را عاشق خود کنید؟

  • توقع کنترل شدید: بعضی از همسران توقع دارند مثل سایه همراه همسران خود حضور داشته باشند و یا بدانند همسرشان چه کار می‌کند؟ با چه کسی حرف می‌زند؟ به چه کسی تلفن می‌کند؟ چه کسی به او تلفن می‌کند؟ خانه چه کسی رفته؟ دوستانش چه کسانی هستند؟ در محل کار با چه کسی بگو بخند دارد؟ و…

بعضی از این همسران پس از ازدواج خود را در محدودیت دیگری می‌بینند که گویی همه رفت و آمدهای خانوادگی، خواب و خوراک آن‌ها تحت کنترل است. خانه و زندگی ایشان چون خانه قبر و هرشب زندگیشان شب اول قبر که در آن به‌طور دائم پرس‌وجو می‌شود. این را می‌گویند توقع بی‌جا ضمن این‌که زن و شوهر باید زندگی را براساس حسن‌نظر و اعتماد بگذرانند. از تعقیب و گریز و جاسوس‌بازی باید پرهیز نمایند.

  • توقع فرشته بودن: برخی از همسران جوان انتظار دارند که زن یا شوهرشان چون فرشته و دور از هرگونه خطا و لغزش باشد. به همین دلیل نیز توقعات بی‌مورد است. زیرا که او انسان و با دنیایی از لغزش‌ها و اشتباهات و ندانم کاری‌هاست. باید او را به‌خاطر خوبی‌هایش بخشید و از اشتباه‌های او چشم‌پوشی کرد. اگر شوهرش کمی به پدر و مادر و برادر و خواهرش توجه داشته باشد فکر می‌کند که دیگر اورا دوست ندارد که این صفت بیشتر در زنان مشاهده می‌شود تا مردان.
  • توقع نظم بسیار دقیق: در زندگی زناشویی به زن و شوهرهایی برمی‌خوریم که در نظم و انضباط وسواس به خرج می‌دهند، آن‌چنان که توقع دارند هر چیز در سر جای خودش باشد، چرا فلان چیز در سر جای خود نیست؟ چرا مثلا مدل‌های روی میز به ترتیب قد نیست؟ چرا لباسم کثیف و یا اتوی آن به هم خورده؟ و چرا و چرا… این انتظار و توقع بی‌جایی است که مثلا به درگیری و اختلاف و در نهایت به مرض وسواس ختم خواهد شد.

نظم و انضباط در خانه و زندگی زناشویی از برکات و نعمات الهی است و مورد تایید و سفارش بزرگان دین ماست و در سایه نظم است که موفقیت‌ها یکی پس از دیگری به‌دست می‌آید. جهان براساس نظم استوار مانده است. کسی منکر نظم نیست. ولی افراط و تفریط در هر کاری ناخوشایند و ناپسند است. زن و شوهر باید نظم را در حد اعتدال و در حد توان خود بپذیرند و ت