بایدها و نبایدهای لباس نوزاد

قبل از خرید لباس برای نوزادتان به این موارد توجه کنید

رنگ و طرح لباس نوزاد احتمالا از عواملی هستند که شما را به سمت خرید آنها می کشانند اما آنچه باید در خرید لباس نوزاد مدنظر قرار دهید امنیت، راحتی، کارایی، سهولت در پوشیدن و قابل شستشو بودن آن است و احتمالا شما قیمت آن را نیز مدنظر قرار می دهید. حتما در نظر داشته باشید که پس از خرید لباس آن را بشویید. در زیر به چند نکته مهم که باید در خرید لباس نوزاد موردنظر قرار دهید، اشاره می کنیم.

 • هر روز لباس های فانتزی تن نوزاد نکنید. گرچه وسوسه کننده اس که نوزاد را در اینگونه لباس ها ببینید اما بیشتر اینگونه لباس ها کاربردی نیستند و باید هر بار برای عوض کردن پوشک بچه وقتتان را تلف کنید تا لباس را باز کرده و بپوشانید. در خصوص سهولت پوشش نوزاد موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:
 • لباس هایی که یقه عریض دارند کار پوشاندن و بیرون آوردن لباس را راحتتر می کنند. اگر لباسی را تن نوزاد می کنید که باید از سر وارد شود، این کار را به سرعت انجام دهید زیرا نوزادان وقتی راه تنفس آنها و دیدشان بسته می شود، وحشت می کنند.
 • لباس هایی که در جلو زیپ و دکمه دارند راحتتر از لباس هایی که زیپ و دکمه آنها در پشت است پوشیده و بیرون آورده می شوند.
 • لباس هایی که آستین های گشاد دارند راحتتر از لباس هایی که آستین تنگ دارند پوشیده می شوند.
 • لباس های نوزادی که در میان پا دکمه یا زیپ دارد، کار تعویض پوشک را راحتتر می کنند. دیگر نیازی نیست همه لباس را بیرون بیاورید (در انتخاب پوشک دقت کنید).
 • تعداد کمی از این لباس ها و وسایل فانتزی را برای موقعیت های خاص یا عکاسی نگه دارید. از لباس هایی که بند سفت یا پارچه چین دار دارد که می تواند پوست لطیف نوزاد شما را آسیب بزند، بپرهیزید.
 • لباس های کاربردی که می توان آنها را در دمای ۳۰-۶۰ درجه سانتیگراد شست، برای نوزاد استفاده کنید زیرا در چند سال نخست باید این لباس ها را زیاد بشویید؛ یعنی به طور مرتب هر روز. برای صرفه جویی در زمان و انرژی در شستشو و اتو کردن لباس ها، لباس هایی خریداری کنید که در برچسب آنها نوشته شده باشد “قابل شستشو با ماشین لباسشویی”. لباس های ۱۰۰% پنبه ایده آل هستند، اینگونه لباس ها راحت و بادوام هستند و خوب شسته می شوند (توصیه هایی در خصوص شستشوی لباس را مطالعه کنید).
 • از لباس هایی که دکمه فشاری دارند به جای دکمه معمولی برای نوزاد استفاده کنید. همچنین لباس هایی که کراوات بلند دارند این خطر را ایجاد می کنند که بند کراوات دور دست، پا یا گردن نوزاد بپیچد و خطرساز شود. از طرفی مطمئن شوید زینتی های کوچکی روی لباس بر روی پارچه سفت دوخته شده باشد.
 • وقت خود را برای اتو زدن لباس های حوله ای نوزاد یا بالاپوش و کت او هدر ندهید. آنها را پس از خشک شدن تا کنید (خطاهای اتو کشیدن لباس را مطالعه کنید).
 • بوت و کفش هایی که برای پای نوزاد بزرگ است نخرید و لازم نیست برای نوزاد تا زمانی که نمی تواند راه برود کفش بخرید. در عوض جوراب هایی خریداری کنید که اندازه نوزاد باشد و کف آن مواد ضد لیز خوردن داشته باشد.
 • عاقلانه انتخاب کنید .برای  برخی نوزادان لباس های سایز نوزادی (newborn) اندازه نیست. برخی نوزادان ممکن است پس از یک ماهگی به اندازه لباس ۳ ماهه رشد کرده باشند. بنابراین لباس های سایز ۶ ماه تا یک سال خریداری کنید. اینکه لباسی برای نوزاد خریداری کنید که از او بزرگتر است ایده خوبی نیست. سایز نوزاد اصلا قابل پیش بینی نیست.
 • به برچسب هایی که بر روی لباس نوزاد قرار گرفته توجه کنید. این که آیا ضدحریق است یا خیر. پارچه های ضدحریق دستورالعمل شستشوی خاصی دارند که باید از شسته شدن مواد ضدحریق آن محافظت شود. اگر اینگونه لباس ها درست شسته نشوند، کارایی خود را از دست می دهند.
 • در خرید لباس به وزن نوزاد توجه کنید نه سن او. سن را در خرید لباس نوزاد در نظر نگیرید زیرا برندهای مختلف سایزهای مختلف دارند. وزن نوزاد معیار بهتری است.
منبع readersdigest.ca webmd.com
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.