خانم هایی که می‌خواهند همسر بهتری باشند بخوانند

رابطه عاطفی همانند گلی زیبا نیاز به مراقبت دارد

روابط بین همسر گاهی بسیار پیچیده می‌شود. چشم بر هم می‌گذاریم و می‌بینیم که زندگی‌ای که اینقدر عاشقانه و به سختی به دست آورده بودیم، به ورطه روزمرگی کشیده شده و خسته کننده و تکراری شده است. مواردی که در مورد شوهرمان همیشه می‌دانسته‌ایم و زمانی بسیار پیش پاافتاده و نامهم تلقی می‌کردیم برایمان آزاردهنده شده و موارد کوچکی که روزی ما را به وجد می‌آورد، دیگر رنگ و بویی برایمان ندارد.

درست است که زندگی فراز و نشیب دارد و همیشه به یک شکل نیست اما خوشبخت زندگی کردن اصولی دارد. اصولی که ساده و پیش پاافتاده به نظر می‌رسند اما وقتی دقت می‌کنیم همین اصول ساده هستند که زن و شوهرهای خوشبخت را از آنها که زندگی مشترک برایشان به عذابی بزرگ تبدیل شده، متمایز می‌کند. امتحان کنید و فقط مدتی این اصول را سرلوحه زندگی خود قرار دهید. خواهید دید که در نظر گرفتن همین نکات ظریف و ساده تاثیری عمیق بر همسر و زندگی زناشویی‌تان خواهد گذاشت.

۱. کارهای خانه را با هم تقسیم کنید

لازم نیست در این تقسیم‌بندی حتما سهم هر دو نفرتان مساوی باشد با توجه به وقت آزادی که هر کدام دارید، مسوولیت برعهده بگیرید و سعی کنید آنچه را که تعهد کرده‌اید، حتما به خوبی انجام دهید. یکی از اشتباهاتی که خانم‌ها مرتکب می‌شوند این است که درباره توقعاتی که از شوهرشان دارند صحبت نمی‌کنند. مثلا توقع دارد همسر از چهره خسته او متوجه شود که امروز کارهای خانه زیاد بوده و حالا نوبت اوست که سفره را جمع کند، بدون اینکه این درخواست مطرح شده باشد. البته این فقط مختص خانم‌ها نیست. شوهر نیز وقتی که از سر کار بر می‌گردد، توقع دارد همه چیز مهیا باشد چون او از صبح سر کار بوده و حالا هیچ کس در خانه نباید هیچ توقعی از او داشته باشد.

خانم یا آقا فرقی ندارد هرکدام که ساعات کمی در خانه هستید، مسوولیت‌هایی را برای روزهای تعطیل برعهده بگیرید. این حس مشارکت به هردوی شما احساس مفید و مهم بودن می‌دهد چو نشان می‌دهد برای زندگی مشترکتان وقت گذاشته‌اید.

۲. در حضور هم قید تکنولوژی را بزنید

تکنولوژی می‌تواند روابط مجازی انسان‌ها را بسیار گسترده کند اما متاسفانه همین تکنولوژی می‌تواند روابط نزدیک و حقیقی افراد با نزدیکان‌شان را نابود کند. از زمانی که شوهرتان احساس کند یک صفحه الکترونیکی برای شما از او مهم است، منتظر عواقبی مانند سرد شدن روابط زناشویی، احساسات منفی، بی‌توجهی و دور شدن یکدیگر باشید. بهترین کار این است که با ورود همسر به خانه تلفن را کنار بگذارید، حتی تا جایی که می‌شود تلویزیون را خاموش نگه دارید.

درباره اینکه روز را چگونه گذرانده‌اید با هم صحبت کنید. یقین داشته باشید که هیچ چیز جای یک رابطه واقعی و چشم در چشم را نمی‌گیرد. همین امروز امتحان کنید. شاید متوجه شوید که سرگرم گوشی و تلویزیون بودن شما را از دیدن و حس کردن خیلی موارد در خانه و خانواده‌تان محروم کرده است.

۳. روزهای خاص‌تان را یادآوری کنید

یکی از اشتباهاتی که خانم‌ها مرتکب می‌شوند این است که یادآوری روزهای خاص را معیاری برای محک زدن عشق یکدیگر می‌دانند و مثلا همسری که روز تولدشان را فراموش کند، بی‌عاطفه می‌دانند. به جای این کار بهتر است روزهای خاص را به هم یادآوری کنید و حتی درباره اینکه چه توقعی برای سالگرد ازدواج یا روز تولد یا روز زن و… دارید، صحبت کنید. چه اشکالی دارد؟ چرا منتظر می‌مانید همسرتان فراموش کند و بعد با تلخی و دلخوری از او گله می‌کنید و روزی را که یادآور شادی و خوشحالی است به روزی رنج آور تبدیل می‌کنید؟ نزدیک‌ترین سالگرد شادی آور را امسال این گونه برگزار کنید. با یادآوری و برنامه‌ریزی از نتایج شادی بخش آن لذت ببرید.

۴. همیشه از یکدیگر تعریف کنید

بسیاری از همسر های ناموفق بیشتر از اینکه از هم تعریف کنند، از هم انتقاد می‌کنند. وقتی تمام وقت با هم بودنتان به انتقاد می‌گذرد، حتی همان انتقاد هم دیگر سازنده نخواهد بود. تحقیقی نشان داده در یک ازدواج خوب، باید نسبت تعریف کردن به انتقاد، ۵ به ۱ باشد. چه در خلوت و چه در مقابل جمع، به کارهای فوق العاده‌ای که همسرتان انجام می‌دهد، اشاره کنید. هر انسانی توانایی‌ها و کمبودهایی دارد، مخصوصا در جمع، زمان مناسبی برای یادآوری کمبودهای همسرتان نیست. هرگز همسرتان را تحقیر نکنید، حداقل روزی یک بار به او بگویید چقدر دوستش دارید و چقدر به وجودش افتخار می‌کنید.

۵. زمانی را به یکدیگر اختصاص دهید

زندگی امروزه پرمشغله و پرهیاهو است. با این حال زن و شوهرهای موفق همیشه زمانی را به این اختصاص می‌دهند که کنار یکدیگر باشند. در طول روز گاهی در لحظاتی که بیکار هستید برای او پیام‌های زیبا بفرستید. وقتی در خانه هستید گاهی بی‌هوا او را در آغوش بگیرید. تمام این کارها در روز چند دقیقه بیشتر وقت شما را نمی‌گیرد اما باور کنید که اثری عمیق بر روابط‌تان خواهد گذاشت.

۶. از یکدیگر قدردانی کنید

در اغلب روابط مشکل‌دار حداقل یکی از طرفین احساس می‌کند مورد ظلم واقع شده و مورد تقدیر قرار نمی‌گیرد. قدردانی می‌تواند در حد تعریف از غذایی که پخته شده یا تشکر از خرید کوچکی که انجام شده باشد. قدردانی کردن از همین کارهای کوچک به همسرتان این پیام را می‌دهد که کارش دیده شده و نقش مهمی در کسب رضایت در پیوندهای زناشویی دارد.

۷. همدیگر را در آغوش بگیرید

یک دقیقه در آغوش کشیدن حسی را منتقل می‌کند که هیچ کار دیگری در چنین مدت کوتاهی نمی‌توان چنان تاثیری بگذارد. پس ارزشش را دارد که روزی چند دقیقه را به آن اختصاص دهید. این کار را حتی هنگامی که مطالعه می‌کنید یا تلویزیون تماشا می‌کنید یا هنگام خارج شدن همسرتان از خانه می‌توانید انجام دهید. بگذارید فرزندانتان ببینند که شما یکدیگر را در آغوش می‌گیرید و به هم عشق می ورزید.

۸. همدیگر را آسان ببخشید

هیچ کدام از ما انسان‌های کاملی نیستیم و هم گاهی اشتباه می‌کنند. یاد بگیرید که یکدیگر را ببخشید و بعد از اینکه بخشیدید دیگر به عناوین مختلف موضوع را بر سر همسرتان نکوبید.

۹. به همدیگر لبخند بزنید

یک لبخند می‌تواند حال همسرتان را دگرگون کند. حتی زمانی که خسته‌اید، وقتی به همسرتان نگاه می‌کنید و لبخند می‌زنید، به او این احساس را منتقل می‌کنید که برایش اهمیت قائل هستید. خندیدن و لبخند زدن می‌تواند لذت و شادی را به رابطه‌تان وارد کند. گاهی خانوادگی به نمایش‌های کمدی بروید و از خندیدن در کنار یکدیگر لذت ببرید.

خانم‌ها به این رفتار آقایان توجه کنید

۱. آقایان با اعمال‌شان می‌گویند “دوستت دارم”

بعضی آقایان ترجیح می‌دهند نه با حرف بلکه با عمل نشان دهند که دوست‌تان دارند. آنها با تعمیرات وسایل در خانه، تمیز کردن حیاط یا حتی بیرون گذاشتن سطل آشغال یا هر کاری که خانه را برایتان تبدیل به جای بهتری کند، می‌گویند “دوستت دارم”.

۲. فعالیت‌های مشترک، پیوندهای محکمتری را رقم می‌زنند.

آقایان با انجام کارهای مشترک با طرف مقابل‌شان و نه فقط با در میان گذاشتن افکار یا احساسات‌شان، روابط خود را محکم‌تر می‌کنند. برای بسیاری از آقایان ورزش باعث می‌شود که با طرف خود صمیمی‌تر شوند.

۳. آقایان تعهد را جدی می‌گیرند.

آقایان به ترسیدن از تعهد مشهور هستند. ولی شواهد نشان می‌دهد که آنها تعهد را جدی می‌گیرند. آنها زمان طولانی‌تری متعهد می‌مانند زیرا می‌خواهند مطمئن شوند که تا ابد روی عرشه کشتی زندگی مشترک می‌مانند. در یک تحقیق در مورد آقایانی که در حال حاضر متأهل هستند، ۹۰ درصد آنها اعلام کردند که اگر به گذشته برمی‌گشتند با همین فرد ازدواج می‌کردند.

۴. او واقعاً گوش می‌دهد.

شما وقتی به حرف‌های کسی گوش می‌دهید شاید لابلای حرف‌های او “بله”، “درسته” و از این حرف‌ها بگویید. بدین ترتیب نشان می‌دهید که به حرف‌های او گوش می‌کنید. ولی بعضی‌ها اینطور نیستند. چون مردی هیچ حرفی نمی‌زند دلیل نمی‌شود که اصلاً به شما گوش نمی‌کند. او ترجیح می‌دهد در سکوت به شما گوش کند و در مورد حرف‌هایتان فکر کند.

۵. آقایان به زمان مخصوص به خودشان نیاز دارند.

با آنکه فعالیت‌های مشترک از اهمیت بالایی برخور دارند، ولی آقایان به زمانی مختص خودشان نیاز دارند. موضوع مورد علاقه آنها هرچه باشد، از گلف گرفته تا باغبانی، بدنسازی و غیره، باید آنها را تشویق کنید که سرگرمی‌هایشان را دنبال کنند و شما هم زمانی را برای خودتان داشته باشید. وقتی هر دو طرف زمانی را فقط به خودشان اختصاص دهند، چیزهای بیشتری برای همدیگر خواهند داشت.

۶. آقایان از پدرانشان یاد می‌گیرند.

اگر می‌خواهید بدانید مرد موردنظرتان در رابطه‌اش چطور عمل خواهد کرد، باید پدرش را بشناسید. اینکه آنها با هم چه رفتاری دارند و رفتار پدر طرفتان با همسرش چطور است، به شما نکاتی در مورد رفتار همسر آینده‌تان با شما یاد خواهد داد.

۷. آقایان زودتر از خانم‌ها بی‌خیال می‌شوند.

خانم‌ها مدت زمان طولانی‌تری نسبت به آقایان تجربیات بد و منفی خود را به یاد خواهند داشت و استرس، اضطراب و غم را زود فراموش نمی‌کنند. در مقابل، آقایان کمتر روی رویدادهای ناخوشایند می‌مانند و سعی می‌کنند زود آنها را فراموش کنند. بنابراین وقتی شما سعی می‌کنید در مورد بحث دیشب سر حرف را باز کنید، همسرتان آن را کاملاً فراموش کرده است.

۸. آنها به سپاسگزاری پاسخ می‌دهند.

نشان دادن مراتب سپاسگزاری از او در نحوه برخورد و رفتار او تأثیر بسیار بزرگی می‌گذارد. مطالعات نشان داده‌اند که پدران وقتی همسرانشان از کمک آنها سپاسگزاری می‌کنند، بیشتر به آنها کمک می‌کنند.

۹. آقایان ایما و اشاره و کنایه‌های شما را درک نمی‌کنند.

آقایان ممکن است سیگنال‌هایی مانند لحن حرف زدن یا ایما و اشاره‌های شما را متوجه نشوند. به خصوص اینکه آنها از روی چهره شما نمی‌توانند غمگین بودنتان را تشخیص دهند. اگر می‌خواهید پیام خود را به او برسانید، باید مستقیماً در مورد پیامی که می‌خواهید بدهید، حرف بزنید.

۱۰. آقایان همیشه آمادگی رابطه جنسی را ندارند.

بر خلاف تصور خانم‌ها، آقایان همیشه حوصله رابطه جنسی را ندارند. آنها اغلب تحت فشار استرس کار، خانواده و پرداخت قبض‌ها هستند. استرس تمایل فرد به رابطه جنسی را از بین می‌برد. اگر همسرتان حاضر به رابطه جنسی نیست، دلیلش این نیست که دیگر شما را دوست ندارد، او فقط خسته است و روز سختی را پشت سر گذاشته است.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب