همه چیز درباره تبت

تبت را بیشتر بشناسیم

0

تبت که در گذشته کشوری مستقل محسوب می‌شده، امروز اما جزو کشور چین است. این منطقه که تاریخ و قدمتی طولانی دارد، همواره مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.  تبت که نام قدیمی آن لهاسا بوده است، در قدیم کشوری مستقل بوده است اما در حال حاضر بخشی از کشور چین است. این منطقه روی فلاتی بلند به نام فلات تبت قرار دارد. این فلات، مرتفع‌ترین فلات جهان شناخته می‌شود. ارتش آزادی‌بخش خلق چین در سال ۱۹۵۰ به تبت حمله کرد. در آن زمان در این منطقه حکومتی دین سالار به رهبری دالایی لامای چهاردهم برقرار بود. تبت حکومتی دین‌سالار به رهبری دالایی‌لامای چهاردهم داشت. دالایی لامای از آن زمان در هندوستان و در تبعید است. اکثر مردم تبت از این موضوع نگران و ناراحت هستند که سیاست‌های دولت چین سبب محو شدن فرهنگ بومی آن‌ها شده است.

نیایشگاه تبت
نیایشگاه‌ها و بتکده‌های عظیم تبت زیارتگاه بوداییان جهان است

کشور تبت و خصوصا شهر لهاسا از مراکز مذهبی مهم است و نیایشگاه‌ها و بتکده‌های عظیم آن زیارتگاه بوداییان جهان است. از دید دالایی لاما چین متهم به نسل‌کشی فرهنگی در قبال مردم تبت است.

مردم 

مردم بومی تبت مردمانی فقیری هستند و از آن‌جا که این شور آب و هوایی مناسب برای کشاورزی ندارد، این شغل پاسخگوی جمعیت زیاد تبت نیست و این منطقه با وجود وسعت زیادش از جمعیت کمی برخوردار است.

مردم تبت
مردم بومی تبت مردمانی فقیری هستند

از رسوم این کشور می‌توان گفت که مردم تبت جسد مردگان خود را غذایی برای پرندگان قرار می‌دهند. همچنین این کشور تنها کشوری است که در آن زنان، در شرایط خاص، مجاز به داشتن چند شوهر هستند. منظور از شرایط خاص این است اگر مرد فقیری چند پسر داشته باشد و توانایی مالی کافی برای ازدواج همه‌ی آن‌ها نداشته باشد، برای همه‌ی آن‌ها یک زن می‌گیرد. مردم این کشور زبان خاص خود را نیز دارند. این زبان که ریشه‌اش به پیش از سده‌ی هفتم میلادی می‌رسد، نوعی زبان الفبایی به حساب می‌آید و از چپ به راست نوشته می شود.

دیدنی‌های تبت

خانه های تبت
این کشور تنها کشوری است که در آن زنان، در شرایط خاص، مجاز به داشتن چند شوهر هستند

کاخ پوتالا: 

کاخ پوتالا درست در وسط شهر لهاسا قرار دارد. نام این کاخ از کوهی که در نزدیکی آن است گرفته شده و به معنی الهه‌ی رحمت است. امروزه کاخ پوتالا به موزه‌ای تبدیل شده است و همچنین در سال ۱۹۹۴ نام آن در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد. در این کاخ بیش از هزار اتاق وجود دارد و ۲۰۰ هزار مجسمه در آن به چشم می‌خورد.

موزه‌:

 موزه‌ی تبت که در غرب شهر لهاسا قرار دارد، با مساحتی بیش از ۵۳ هزار متر مربع در تلاش برای زنده کردن تمام بقایای فرهنگی و تاریخی این کشور است. در این موزه از هنر اصیل تبریز گرفته تا صنایع دستی و سکه‌های قدیمی به چشم می‌خورد.

معبد گل رز وحشی: 

معبد سرا (sera) یکی از معابد اصلی این کشور است و در ۲ کیلومتری شمال لهاسا قرار گرفته است. هم اکنون بیش از سه هزار راهب در این معبد زندگی می‌کنند.

شهر چشمه های آبگرم:

 یانگباجینگ شهری است که در ۹۰ کیلومتری شمال غرب لهاسا است. این شهر در یک دره‌ی سرسبز قرار دارد و به دلیل داشتن چشمه‌های آب گرم شهرت بسیار دارد. این چشمه‌ها خواص درمانی فراوان دارند و همچنین از آن‌ها برای تولید برق هم استفاده می‌شود.

اولین پارک تبت: 

عمارت زیبای نوربولینکا (norbulingka) که قدمت آن به سال ۱۷۵۵  می‌رسد، در غرب شهر لهاسا قرار دارد. این عمارت که یکی از آثار ثبت شده در یونسکو به شمار می‌رود، جاذبه‌‌ای قوی برای گردشگران محسوب می‌شود. همچنین در اطراف این عمارت پارکی زیبا قرار دارد که به عنوان اولین و بهترین پارک تبت شناخته می‌شود.

دریاچه‌ی نمتسو: 

در اطراف این دریاچه جزایر فراوان در اندازه‌های مختلف وجود دارند. آب و هوای این ناحیه بسیار متغیر است و برف نیز به طور مکرر در حال بارش است. اگر شما جزو آن دسته از دوستداران طبیعت هستید، حتما از این دریاچه دیدن کنید.

مسیر دسترسی 

تور‌های زیادی به مقصد تبت (لهاسا) وجود دارند. می‌توانید همراه یکی از این تور‌ها به این مکان زیبا و تاریخی سفر کنید.

منبع kojaro.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.