والدین برای موفقیت بیشتر فرزندانشان چه کارهایی باید بکنند؟

بهترین‌ها را برای فرزندان خود خواستن، هدف والای همه‌ی والدین خوب دنیاست

بهترین‌ها را برای فرزندان خود خواستن، هدف والای همه ی والدین خوب دنیاست. بهترین خانه، بهترین تربیت، بهترین مدرسه، بهترین زندگی و … . پدر و مادرهای فوق‌العاده خوب، دلشان می‌خواهد که فرزندان‌شان بیشترین شانس رسیدن به موفقیت را داشته باشند. صرفنظر از محرک‌ها و تاثیرات خارجی، تمامی والدین ارزش‌هایی را در فرزندان‌شان نهادینه می‌کنند که تربیت و پرورش آنها در قالب افراد سالم، مسؤولیت‌پذیر و موفق را تضمین می‌کند.

۱ – احترام بیاموزید

والدین بایستی به تدریج حس احترام را در فرزندان‌شان پرورش دهند. این حس احترام، نه تنها انسان‌ها و موجودات زنده را، بلکه احترام به تمامی کائنات را بایستی در برگیرد. والدین بایستی ارزش احترام را نیز به فرزندان‌شان نشان دهند. احترام را با ابراز و نشان دادن بی‌قید و شرط به دیگران می‌توان بدست آورد. با آموزش احترام گزاردن به تمامی ابعاد زندگی، آنها قدردان تمامی داشته‌هایشان خواهند بود و می‌آموزند که کسب احترام بیشتر در گروی تلاش و محترم بودن خودشان است.

۲ – تحمل را بیاموزید

کودکان بایستی نحوه‌ی تحمل و کنار آمدن با سایر انسان‌های این سیاره را یاد بگیرند. البته نه به این معنا که به دیگران با حقارت بنگرند، بلکه بایستی یاد بگیرند که هنگام نیاز، دست فرودستی را بگیرند، چرا که روزی ممکن است خود به کمک و دستگیری دیگران نیاز داشته باشند. کودکان همچنین باید یاد بگیرند کسانی را که در حق آنها مرتکب اشتباهی شده‌اند را تحمل کنند و مهم‌تر از آن، به این درک برسند که چرا این فرد مرتکب این اشتباه شده است. مثلا بچه‌ی قلدری که پول ناهارش را از بچه‌های دیگر به زور می‌گیرد، به این دلیل که مادرش نمی‌تواند پول غذای او را فراهم کند. چیزهایی در این دنیا وجود دارند که نمی‌توان تغییرشان داد و بچه‌ها یاد می‌گیرند که وقتی که بزرگ شدند، چگونه می‌توانند با چنین موقعیت‌هایی کنار بیایند.

۳ – مسؤولیت‌پذیری را به آنها بیاموزید

والدین باید به فرزندان‌شان یاد بدهند که چگونه در برابر اعمالشان مسؤولیت‌پذیر باشند. این مسأله برای آنها اهمیت دارد که بفهمند هر آن چه که انجام می‌دهند و یا می‌گویند، بالاخره پیامدهای خودش را دارد و حال مثبت و یا منفی بودن این پیامدها تماما وابسته به خودشان است. با آزاد و راحت گذاشتن فرزندان‌تان هنگامی که مرتکب اشتباهی می‌شوند، در واقع در حق آن‌ها جفا می‌کنید. شاید برقراری نظم و انضباط سخت باشد، اما تداوم آن به مرور جزئی از تربیت شخصیتی آنها می‌شود. در بزرگسالی اگر مرتکب اشتباهی شوند، پیامدهای جدی‌تری متوجه آنها خواهد شد. از سوی دیگر به فرزندان‌تان بیاموزید که اعمال مثبت آنها به پاداش‌ها و نتایج مثبتی خواهد انجامید که مسیر رسیدن به موفقیت را برایشان هموار خواهد ساخت.

۴ – کنترل نفس را بیاموزید

کودکانی که نحوه‌ی کنترل و تسلط بر خود را می‌آموزند، خیلی زودتر به بزرگسالانی مستقل تبدیل می‌شوند. کودکانی که بایستی مداوما در مورد تکالیف مدرسه و یا تمیز کردن اتاق‌شان به آنها تذکر داده شود، به جای این که به میل خودشان این کارها را انجام دهند، وقتی که سرانجام برای اولین بار زندگی تجردی را تجربه می‌کنند، بسیار گیج و سردرگم هستند. بچه‌ها باید مدیریت پول، مخارج و نحوه‌ی اولویت‌بندی منابع‌شان از جمله زمان را از ابتدای کودکی یاد بگیرند، بنابراین زمانی که قرار است دور از والدین زندگی کنند، گیج و بی‌هدف نخواهند بود. حفظ کنترل خود در شرایط بسیار سخت نیز اهمیت دارد، بنابراین کاری نکنید که اثرات منفی بر شخصیت و روحیه‌ی آنها داشته باشد.

۵ – درستکاری را بیاموزید

بچه‌ها بایستی درستکاری و صداقت در رابطه با دیگران و خودشان را یاد بگیرند. یک کودک درستکار، به بزرگسالی امین تبدیل خواهد شد که زندگی موفق و شکوفایی خواهد