ورزش بیشتر از پول باعث خوشحالی می‌شود

ورزش کردن روحیه را بهبود می‌بخشد

محققان دانشگاه میشیگان به این نتیجه رسیده‌اند که ورزش کردن روحیه را بهبود می‌بخشد و باعث شاد شدن می‌شود. اما برای بسیاری افراد این سوال وجود دارد که چقدر ورزش کردن حس شادی ایجاد می‌کند؟ بررسی‌ها نشان داده است که حتی ۱۰ دقیقه ورزش کردن در طول هفته تفاوت زیادی در روحیه افراد ایجاد می‌کند.افرادی که در طول هفته ۳۰ تا ۱۵۰ دقیقه ورزش می‌کنند به اندازه افرادی که بیشتر از این فعال هستند احساس شادی می‌کنند.

  • افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر از ورزش کردن بهره روحی می‌برند.
  • هیچ ورزش خاصی برای شادتر شدن از سوی متخصصان معرفی نشده است.
  • فعالیت‌های ورزشی همچون ایروبیک، حرکات کششی، ورزش‌های تعادلی و… مفید هستند.
  • نتایج این تحقیقات در مجله مطالعات شادی منتشر شده است.
ورزش
با ورزش کردن غم و اندوه را کنار بگذارید

مدیر این تحقیقات می‌گوید: افراد زمانی که ناراحت هستند گرایش کمتری به ورزش کردن دارند و افرادی که رضایت بیشتری از زندگی دارند بیشتر ورزش می‌کنند. ورزش‌های گروهی به دلیل افزایش روابط اجتماعی افراد بیشتر در شاد شدن آن‌ها تاثیرگذارند. تاثیرگذاری ورزش بر میزان شادی درست بعد از ورزش بیشتر است ولی تا سال‌ها بعد در روحیه اثر دارد. ورزش کردن یک ساعت در هفته باعث جلوگیری از افسردگی می‌شود.

این جـمله آنقـدر این روزها استفـاده مــی‌شود و بــا اینکه مـی‌دانیـم حقیــقت دارد، آن را نادیده می‌گیریم. همه مـا مــی‌خواهیم باور کنیم که خلاص شدن از دست ناراحتی‌ها راه بسیـار ساده‌ای دارد امـا حـرفـم را بـاور داشته باشید، ایـنکه بتوانیم بر احساسات‌مان غلبه کنیم و به خودمان یاد بدهـیم کـه چـــطور شاد و خوشحال باشیم، خیلی خیلی سخت‌تر از پول درآوردن است.

اکثــر ما در جایی از زندگی با افرادی روبه‌رو می‌شویم که با وجود ثروت و شهرت‌شان، کمتر از آنچه ما انتظار داشتیم، شـاد و خوشبخـت بـــوده‌اند. تعجب برانگیز است که تعداد زیـادی از افــراد ثـروتـمند آن قـدر کـه مـا تـصور مـی‌کنـیـم، خـوشبخــتی را تجربه نمی‌کنند. تحقیقی که در دانشگاه ایلینوییس انجام گرفت، نشـان می‌دهد کـــه بیــش از ۳۰ درصد از ثـروتمندترین مـردم امـــریکا بــــه انـدازه آنهایی که درآمدی متوسط دارند احساس خوشبختی نمی‌کنند.

 

ورزش کردن
ورزش کردن حس مفید بودن را القا می‌کند

پول خوشبختی نمی‌خرد 

معلوم است اگر ۱۰ هزار تومان به کسی بدهیم، مرکز لذت در مغز او به همان اندازه‌ای که اگر به او غذا، همسر یا سیگار بدهیم، روشن می‌شود. اما این اشتیاق اولیه، شادی و لذت دراز مدت و همیشگی را در همه افراد به دنبال نخواهد داشت. حتی آنها که در لاتری برنده می‌شوند هم بعد از ۵ سال به وضعیت سابق خود برمی‌گردند. بالا رفتن درآمد به نظر نمی‌رسد که باعث شاد شدن بیشتر مردم شود و بیشتر تجارب منفی زندگی هم تاثیر خیلی کمی بر روی احساس رضایت و خوشبختی طولانی مدت ما خواهد داشت. پیتر اوبل استاد دانشگاه پزشکی میشیگان می‌گوید، “رابطه بین پول و خوشبختی خیلی خیلی کم و کوچک است.” برای خوشحال شدن چه راهی بهتر از انجام کاری است که مواد شیمیایی خوشحال‌کننده‌ی طبیعی را از درون در بدن آزاد می‌کند؟ آدم‌های واقعا خوشحال از دنیای زندگی سالم و ورزش بهره می‌برند، نه فقط برای داشتن ظاهری خوب، بلکه چون به آنها احساسی حتی بهتر از حس کنونی می‌دهد! چه در فضای آزاد بدوند یا در باشگاه ورزش کنند، آدم‌‌های خوشحال از فواید ورزش و ترشحِ اندروفین در بدن باخبرند.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.