نحوه پاک کردن و ایجاد فضای خالی درایو C در ویندوز

درایو C یکی از مهم­ترین بخش‌­های ویندوز می­‌باشد

1

درایو C یکی از مهم­ترین بخش‌­های ویندوز می­‌باشد که در آن سیستم عامل نصب شده است و تمام فایل­‌های مهم سیستم حفظ می­‌شود. به طور پیش‌فرض تمام فایل­‌ها در درایو  C ذخیره می­‌شود، در این صورت اگر حجم خالی آن کم باشد، در سرعت و عملکرد ویندوز اختلالاتی را وارد می­‌کند.

در این پست ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه درایو خود را پاک کنید، فضا را بهبود بخشید، پس از آن به راحتی و به سرعت، مجددا آن را اجرا کنید.

حذف برنامه‌­های غیر ضروری که فضای بالایی را پر کرده است

در صفحه Apps & Features (با کلیک راست  کردن بر روی منوی Start آن را پیدا خواهید کرد)، می‌­توانید فایل‌­ها را بر اساس اندازه مرتب کنید تا بیشترین فضای پر شده توسط هر برنامه را مشاهده کنید و برنامه‌­هایی که به آنها نیاز ندارید را حذف کنید.

حذف بازی از درایو C

اتفاق دیگری که ممکن است شما را متعجب کند این است که درایو شما شامل بازی­‌هایی از قبیل Bubble Witch 3 Saga  خواهد بود که در ابتدا مشتاق استفاده از آنها بوده‌­اید و هم اکنون فضای بالایی را پر کرده که باید آنها را در صفحه Apps & Features حذف کنید.

از ابزار Disk Cleanup استفاده کنید

احتمالا با ابزار Disk Cleanup در ویندوز برای پاک کردن هارد دیسک آشنایی دارید، برای شروع و استفاده از آن، ویندوز اکسپلورر را اجرا کنید، بر روی درایو C کلیک راست کرده و Properties را از لیست انتخاب کنید.

هنگامی که صفحه Properties باز می­‌شود، بر روی Disk Cleanup کلیک کنید تا صفحه آن باز شود. اکنون، در بخش files to delete تیک همه فایل­‌ها مانند Recycle Bin ، set up log files و غیره را انتخاب کنید.

درایو C و ابزار disk space

پس از انتخاب تمام گزینه­‌های مورد نظر، بر روی OK کلیک کنید تا فضای پر شده توسط فایل‌­های فوق آزاد شود.

درایو C و ابزار disk space و تایید

غیر فعال کردن قابلیت Hibernation یا خواب زمستانی ویندوز

Hibernation یکی از قابلیت‌­های مفید است که در حین خاموش کردن سیستم، اگر برنامه­‌ای باز یا در حال اجرا باشد، آن برنامه ذخیره خواهد شد و با روشن شدن مجدد سیستم، آن برنامه به همان صورت در حال اجرا باز خواهد گشت. قابلیت Hibernation هر آنچه را که در حافظه (RAM) دارد، در هارد دیسک ذخیره کرده و سیستم را خاموش می‌­کند.

  • برای غیر فعال کردن Hibernation، با انتخاب کلید  Win + X وارد بخش Control Pane شوید. در ادامه، گزینه Power Options را انتخاب کنید.
  • در صفحه باز شده، قسمت سمت چپ روی لینک choose what the power buttons do کلیک کنید. این فرآیند شما را به صفحه system settings هدایت خواهد کرد.

درایو C و ابزار disk space و تنظیمات ویندوز

  • اکنون، روی Change settings that are currently unavailable کلیک کنید. با انجام این کار تمام گزینه­‌های غیرفعال، فعال خواهند شد.

درایو C و ابزار disk space و تغییر تنظیمات ویندوز

  • تیک گزینه Hibernate را انتخاب کرده تا  در ویندوز ۱۰ غیرفعال شود.

درایو C و گزینه hibernate

حذف کش مرورگر و کوکی‌ها

درایو C و حذف کش مرورگر

فایل­‌های موقت اینترنتی مثل کش مرورگر و کوکی‌­ها مقدار کمی از فضای درایو C را پر می­‌کند، بنابراین پاکسازی این فایل‌­های موقت در آزادسازی فضای پر شده تأثیرگذار خواهد بود.

در مرورگر کروم، مسیر  Settings > Advanced > Privacy and security را طی کنید، سپس گزینه  Clear browsing data را انتخاب کنید.

در مرورگر فایرفاکس، مسیر Options > Privacy & Security را طی کنید و در قسمت History گزینه clear your recent history را انتخاب کنید.

در مرورگر اج، مسیر Settings > Clear browsing data > Choose what to clear را طی کرده و در صورت اطمینان گزینه­‌های Cached data و Cookies را انتخاب کنید.

حذف Windows.old و فایل‌های آپدیت شده

ویندوز تمایل دارد تا فایل­‌های سیستمی قدیمی را حفظ کند. در اکثر موارد می­‌توانید این فایل­‌ها را حذف کنید، به ویژه اگر نسخه فعلی ویندوز خود را در نسخه قبلی نصب کرده‌­اید. مراحل زیر را انجام دهید:

  • ویندوز اکسپلورر را اجرا کنید، بر روی درایو کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.
  • بر روی Disk CleanUp کلیک کنید، سپس در صفحه جدید روی Clean up system files کلیک کنید تا به گزینه­‌های پیشرفته‌­تر دسترسی پیدا کنید.

درایو C و حذف فایلها

  • تیک کادر  Windows upgrade log filesو Previous Windows installation(s) را انتخاب کنید. فایل­‌هایی نیز وجود دارد، اما فضای بالایی را پر نمی­‌کند، در نهایت، برای پاک کردن هارد دیسک خود، روی OK کلیک کنید.

درایو C و مرحله آخر حذف فایلها

جمع­‌بندی

می‌­توانید از ترفندهای دیگری نیز استفاده کنید، فایل­‌های Pictures، Documents، Music و Video را در یک درایو دیگر ذخیره نمایید و از پر شدن فضای درایو C جلوگیری کنید (تنها لازم است روی آنها کلیک راست کنید، به Properties بروید، سپس مکان مورد نظر خود را برای ذخیره فایل­‌ها انتخاب نمایید).

منبع maketecheasier.com
1 نظر
  1. امیر حسین می گوید

    عالی من نسف حافظه c خالیشد برنامه های چرت و پرت بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.