نحوه پاک کردن هیستوری ، کوکی ها در  مرورگر Safari

نحوه مدیریت هیستوری مرورگر Safari در سیستم عامل Mac

به طور معمول کاربران زمان زیادی را در سایت های اینترنتی و وب گردی می ­گذرانند، مرورگر شما تمام وبسایت هایی را که بازدید کرده اید به یاد داشته و اطلاعات شما را ذخیره می­ کند تا دسترسی مجدد به سایت را برای شما آسان کند. اگر نگران حفظ حریم خصوصی خود هستید، می­ توانید هیستوری مرورگر مانند کوکی­ ها، حافظه پنهان و اطلاعات ذخیره شده را مدیریت و حذف کنید.

در این مقاله نحوه مدیریت هیستوری مرورگر Safari در سیستم عامل Mac را شرح خواهیم داد.

هیستوری مرورگر

هیستوری مرورگر یک رکورد از هر صفحه وب است که بازدید می­ کنید. زمانی که از گوگل یا هر صفحه ای جستجو می ­کنید مرورگر شما URL ها را برای هر صفحه ذخیره می­ کند، مگر اینکه از حالت private browsing استفاده کنید. زمانی که شروع به تایپ کردن یک URL در نوار address bar می­ کنید، URL های قبلا بازدید شده در یک لیست کشویی که با تایپ کردن شما مطابقت دارند نمایش داده می­ شوند.

هیستوری مرورگر برای دسترسی آسان و سریع می­ تواند به شما کمک­ کند. اما با افزایش تعداد هیستوری ­ها، استفاده از مرورگر سخت و حتی ممکن است موجب کندی شود و یا اینکه به دلیل حفظ حریم خصوصی تصمیم به حذف هیستوری بگیرید. برای این کار می­ توانید از راهنمای ما استفاده کنید.

نحوه پاک کردن هیستوری و اطلاعات ذخیره شده در مرورگر

شما می­ توانید به صورت دستی هیستوری مرورگر خود را در هر زمان حذف کنید. دو روش برای این کار وجود دارد که عبارتند از:

  • به قسمت Safari > Clear History بروید.
  • به قسمت History > Clear Historyبروید.

با استفاده از هر دو روش فوق، کادر محاوره ای زیر را مشاهده خواهید کرد. حذف شده ها را از لیست کشویی انتخاب کرده و روی گزینه  Clear Historyکلیک کنید.

پاک کردن هیستوری مرورگر

توجه داشته باشید که نام Clear History گمراه کننده است. با کلیک بر روی این گزینه، دیگر اطلاعات وب سایت مانند کوکی ها و کل حافظه مرورگر حذف می ­شود.  یک روش برای پاک کردن هیستوری مرورگر بدون حذف شدن داده ­های وب وجود دارد:

منوی Safari یا History را باز کنید، اما قبل از انتخاب گزینه Clear History، کلید Option را انتخاب و نگه دارید. تغییر گزینه را برای Clear Historyو  Keep Website Dataمشاهده خواهید کرد و گزینه­ های دلخواه را حذف کنید.

پاک کردن هیستوری سافاری

وب سایت های شخصی را به صورت دستی از طریق هیستوری مرورگر پاک کنید

می ­توانید سایت های شخصی را از هیستوری مرورگر خود حذف کنید. این روش در زمان حذف هیستوری، اطلاعات وب شما را حفظ خواهد کرد.

برای دستیابی به برخی از وب سایت­ها در تاریخچه مرورگر خود، به History > Show All History مراجعه کنید. صفحه وب در برگه فعلی با صفحه هیستوری جایگزین شده است. شما یک لیست از تمام سایت­ های دسته ­بندی شده را با تاریخ مشخص مشاهده خواهید کرد.

بر روی وب سایت مورد نظر کلیک کنید و کلید Delete را فشار دهید، همچنین می ­توانید بر روی یک آیتم، کلیک راست کرده و Delete را انتخاب کنید، برای حذف چند آیتم نمی ­توان از این قابلیت استفاده کرد. برای حذف موارد متعدد، هنگام کلیک بر روی موارد از کلید های Shift و Command استفاده کنید و کلید Delete را فشار دهید.

پاک کردن دستی هیستوری

گزینه Clear History  نیز در صفحه History به عنوان یک دکمه قابل دسترس می ­باشد. هرچند که گزینه Clear History و Keep Data Website وجود ندارد.

دکمه history برای پاک کردن هیستوری

برای بستن صفحه History و بازگشت به صفحه وب که در برگه فعلی مشاهده کرده­ اید، روی دکمه Back در نوار ابزار کلیک کنید.

دکمه back هیستوری

آیتم ­های تاریخچه را به صورت خودکار حذف کنید

اگر بخواهید به راحتی تاریخچه مرورگر خود را به صورت دستی پاک کنید و در یک برنامه تنظیم شده مشخص کنید که هیستوری مرورگرتان در بازه زمانی تعیین