۲۵نوع لکه را به راحتی از روی پارچه پاک کنید

نگران کثیفی‌های روی لباس نباشید

لکه‌های روی لباس، مبل و فرش همیشه ناراحت کننده است اما قبل از این که آن‌ها را به خاطر لکه‌هایی که روی آن ایجاد شده کنار بگذارید برخی از این نکات مفید را امتحان کنید. اگر روی لباس مورد علاقتون لکه افتاده ناراحت نشوید چون هر لکه‌ای از روی هر نوع پارچه با یک روش پاک می‌شود.

قبل از شروع

مهم‌ترین جنبه پاک کردن لکه زود شستن آن است. هر چه زودتر بتوانید لکه را خیس کنید احتمال اینکه بتوانید آن را از بین ببرید، بیشتر است. در هنگام پاک کردن همیشه یک ناحیه از پارچه را با یک محلول پیش از انجام ، امتحان کنید تا مطمئن شوید که محصول به لباس آسیب نمی‌رساند. پاک کننده آنزیم دار را امتحان کنید. این پاک کننده‌ها به طور خاص برای تجزیه پروتئین‌ها و پاک کردن لکه‌ها ساخته شده‌اند.

۱.از بین بردن لکه چمن از لباس

لکه چمن روی پارچه

 1. پاک کننده و یا مواد شوینده را مستقیما به لکه چمن بمالید و سپس پارچه را به هم بمالید.
 2. بدون شستن با مواد شوینده، لباس را با اقلام دیگری مثل قبل بشویید.
 3. از سرکه سفید رقیق برای از بین بردن هر نوع رنگ باقی مانده استفاده کنید. (توصیه:آزمایش برای اولین بار. سرکه داغ را به یک ناحیه نامحسوس لباس با یک پنبه بمالید و بگذارید تا سه دقیقه روی آن بماند بعد با دستمال روی آن بکشید اگر دستمال رنگ نگرفت می‌توانید از پاک کننده استفاده کنید.

۲.از بین بردن لکه شکلات

لکه شکلات روی پارچه

 1. شکلات اضافی را از لباس پاک کنید.
 2. قبل از پاک سازی لکه مایع یا پودر را مستقیما روی لکه بریزید از یک مسواک نرم استفاده کنید تا مواد شوینده را روی پارچه بکشید و یا به آرامی پارچه را با هم بمالید. بگذارید پنج تا ده دقیقه بماند
 3. بدون پاک کردن مواد شوینده، در چرخه معمول روی گرم‌ترین درجه حرارت شستشو دهید.

۳.از بین بردن لکه آب میوه

لکه آبمیوه روی پارچه

 1. لباس را در آب سرد بشویید.
 2. پودر را مستقیما بر روی لکه آب میوه بریزید. دقت کنید که کاملا آن را بپوشانید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند.
 3. بدون پاک کردن مواد شوینده، در چرخه معمول روی گرم‌ترین درجه حرارت شستشو دهید.

۴.از بین بردن لکه آدامس

لکه آدامس روی پارچه

 1. تست برای ثبات رنگ. سرکه داغ را روی قسمتی از لباس که دیده نمی‌شود با یک پنبه بمالید و بگذارید قبل از استفاده از یک حوله کاغذی یک تا سه دقیقه بماند. اگر هیچ رنگی به حوله پس نداد، لباس رنگ ثابت است و می‌توانید به کار خود ادامه دهید.
 2. لباس را یک تا سه دقیقه در سرکه داغ خیس کنید.
 3. به آرامی آدامس را بکنید و گام ۱ را تا زمانی که آدامس به طور کامل از بین رود تکرار کنید.
 4. در چرخه معمول با گرم ترین دما شستشو دهید.

۵. از بین بردن لکه گل

لکه گل روی پارچه

 1. به گل اجازه دهید تا هر چه زودتر خشک شود بعد با دست یا برس روی آن کشیده تا بریزد. با استفاده از یک پاک کننده نرم و مقداری آب، روی پارچه بمالید تا کف صابون ایجاد شود. بعد از شستن، اگر لکه باقی بماند از سرکه سفید و مقداری آب برای پاک کردن و پودر آنزیم دار استفاده کنید.
 2. برای مواردی که نمی‌شود در ماشین لباس شویی شست ، بگذارید تا جایی که می‌شود خشک شود. از یک قاشق سوپ خوری مایع ظرف شویی و یک فنجان آب روی لکه استفاده کنید و با آب سرد بشویید.

۶.از بین بردن لکه قهوه

لکه فهوه روی پارچه

 1. آب سرد را روی لکه بریزید. پودر را روی لکه بریزید پارچه را به آرامی بمالید و یا از یک مسواک نرم برای کشیدن روی پارچه استفاده کنید. بگذارید چند دقیقه بماند.
 2. بدون پاک کردن مواد شوینده، در چرخه معمول با گرم‌ترین دما شستشو دهید.

۷. از بین بردن لکه چربی

لکه چربی روی پارچه

 1. در صورت امکان، فورا لکه را با آب سرد بشویید. به آرامی صابون را روی لکه بمالید تا پاک شود و سپس با آب بشویید. اگر لازم باشد تکرار کنید.
 2. به آرامی لباس را بمالید و مواد شوینده را مستقیما روی لکه روغن بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند.
 3. بدون شستن مواد شوینده، در چرخه معمول روی گرم‌ترین درجه حرارت شستشو دهید.

۸. از بین بردن لکه جوهر

لکه جوهر روی پارچه

رایج ترین پاک کننده ممکن اسپری مو است یک دستمال کاغذی در در زیر لکه قرار دهید و تا زمان محو جوهر اسپری کنید. بگذارید چند ثانیه خیس بماند و سپس لکه جوهر را با یک دستمال تمیز دیگر پاک کنید. این فرآیند را تا زمان پاک شدن و شستشوی مواد شوینده آنزیم دار تکرار کنید.

۹. از بین بردن لکه خون

لکه خون روی پارچه

 1. در آب سرد خیس کنید، به آرامی لکه را با انگشتان مالش دهید. بسته به اندازه لکه، ممکن است نیاز باشد آب را عوض کنید چون به صورتی رنگ تبدیل می‌شود.
 2. لکه را پاک کنید و سپس در آب سرد خیس کنید. پاک کننده لکه را قبل از شستن روی آن بریزید.

۱۰.از بین بردن لکه عرق روی لباس

لکه عرق روی پارچه

 1. از پاک کننده لکه استفاده کنید. لباس مورد نظر را در مواد شوینده در گرم‌ترین آب توصیه شده با استفاده از پاک کننده آنزیم دار و سفید کننده شستشو دهید.
 2. برای پاک کردن بوهای عرق از لباس، لباس‌ها را با مواد شوینده‌ای که برای این مورد تایید شده‌اند بشویید.

۱۱. برطرف کردن لکه‌ی شمع

لکه شمع روی پارچه

اگر روی پارچه‌های نخی و کتانی سفید شمع ریخته است ابتدا موم را بردارید، سپس کاغذ خشک را روی قسمت لک شده بگذارید و اتوی داغ بکشید و بعد با محلول تتراکلروکربن یا بنزین به وسیله‌ی اسفنج آن را تمیز کنید.

۱۲. از بین بردن لکه سس کچاپ و دیگر مواد حاوی گوجه

لکه سس کچاپ روی پارچه

 1. در صورت امکان، آن را با آب سرد بشویید.
 2. لباس را در آب گرم خیس کنید و با اسفنج که با صابون آغشته شده تمیز کنید.

۱۳. از بین بردن لکه‌ی کره، خامه و بستنی

ابتدا محل لکه را در آب سرد خیس دهید و سپس آن را با آب گرم و صابون بشوئید.

۱۴. از بین بردن لکه چای یا قهوه

لکه چای روی پارچه

برای برطرف کردن لکه چای یا قهوه از روی پارچه‌های رنگی، با اسفنج و آب گرم محل لکه را بشوئید و اگر لکه باقی ماند، گلیسیرین گرم را به مدت نیم ساعت روی لکه قرار دهید و سپس با آب گرم و صابون بشوئید.

برای برطرف کردن لکه چای یا قهوه از روی پارچه‌های سفید و نخی آب جوش را روی لکه بریزید و سپس این کار را از طرف پشت پارچه تکرار کنید در صورتی که لکه از بین نرفت، با آب اکسیژنه و آب شستشو دهید. برای تمیز کردن این نوع لکه از روی پارچه سفید اول از آب صابون استفاده نکنید زیرا سبب ثابت شدن لکه می‌شود.

۱۵. برای برطرف کردن لکه‌ی ترشی

لکه ترشی روی پارچه

این نوع لکه با کمی آمونیاک محلول در آب پاک می‌شود.

۱۶.برای از بین بردن لکه‌ی تخم مرغ و گوشت

لکه تخم مرغ روی پارچه

ابتدا لکه را با آب سرد و سپس با آب نیم گرم و صابون بشویید و اگر لکه از روی پارچه‌های سفید از بین نرفت از تتراکلروکربن استفاده نمایید.

۱۷.از بین بردن لکه‌ی زنگ آهن

لکه زنگ آهن روی پارچه

برای از بین بردن این لکه از روی پارچه‌های نخی و کتانی سفید ابتدا محل لکه را در محلول اسید اگزالیک خیس کنید وسپس پارچه را داخل محلول رقیق آمونیاک بزنید و خوب بشوئید. از آب لیمو و نمک نیز می‌توان برای از بین بردن لکه استفاده کرد

۱۸.از بین بردن لکه‌ی مداد

لکه مداد روی پارچه

برای از بین بردن لکه از روی پارچه سفید ابتدا لکه را با مداد پاک کن پاک کنید؛ سپس با صابون بشوئید. برای باقی پارچه‌ها نیز ابتدا محل لکه را کلروفرم یا الکل بزنید و سپس پارچه‌ی نرمی روی آن بکشید.

۱۹.پاک کردن لکه‌ی رنگ

لکه رنگ روی پارچه

برای از بین بردن لکه تازه رنگ ابتدا آن را پاک کرده و سپس با آب گرم و صابون بشوئید. برای از بین بردن لکه خشک شده رنگ آن را با روغن یا وازلین پاک کنید . سپس به وسیله‌ی اسفنج با آب گرم و صابون بشوئید.

۲۰.تمیز کردن لکه‌ی سوختگی

لکه سوختگی روی پارچه

از بین بردن لکه سوختگی بسیار سخت است . اگر پارچه پشمی بود از کاغذ سمباده‌ی نرم استفاده کنید و اگر پارچه کتانی و نخی و سفید بود، ابتدا پارچه را در آب خیس کرده و در آفتاب قرار دهید. اگر با تکرار این عمل باز هم لکه باقی ماند، با آب اکسیژنه رنگ آن را ببرید و بعد خوب بشوئید.

۲۱.پاک کردن لکه‌ی لاک ناخن

لکه لاک روی پارچه

برای تمیز کردن لاک ناخن از تینر و استون استفاده کنید اما در به جای استون و تینر در پارچه‌های مصنوعی از تتراکلروکربن استفاده نمائید.

۲۲.از بین بردن لکه‌ی مرکب فرنگی معمولی

مرکب دارای ترکیبات آهن است پس ابتدا با محلول جوهر ترشک و آب داغ غلیظ مالش داده شود و سپس از آب و صابون استفاده کنیم.

۲۳.از بین بردن لکه‌ی مرکب سیاه یا آبی

برای از بین بردن لکه مرکب سیاه یا آبی لکه را مدتی در محلول رقیقی از ۵ درصد پرمنگنات دوپتاس و آب خیس کنید تا رنگ قهوه‌ای پیدا کند و سپس در محلول بی سولفیت دوسود که مقداری سرکه در آن ریخته‌اید قرار دهید و سپس از این محلول هم بیرون آورده و این عمل را چند بار تکرار کنید.

۲۴.از بین بردن لکه‌ی کپک

لکه کپک روی پارچه

برای برطرف کردن لکه کپک ابتدا پارچه را یک ساعت در محلول نیم گرم پربرات دو سود بگذارید و سپس در آب ژاول گذاشته و بعد با آب بشوئید.

۲۵. رفع لکه‌ی توتون

لکه توتون روی پارچه

برای از بین بردن لکه اسفنج و الکل صنعتی بکار ببرید و برای از بین بردن لکه در پارچه‌های کتانی سفید ابتدا محل لکه را با آب سرد بشوئید، به آن گلیسیرین بزنید و اجازه دهید نیم ساعت بماند و سپس با صابون و آب بشوئید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.