پرایمر چیست؟ راهنمای انتخاب و استفاده از پرایمر

پرایمر در کنار دیگر لوازم آرایشی داشته باشید

چه اهل آرایش هر روزه باشید چه نه، لازم است یک پرایمر همیشه در کیف آرایش خود داشته باشید. پرایمر را قبل از استفاده از کرم پودر روی صورت می زنند و در دوام آرایش و صاف و شفاف شدن پوست بسیار تاثیرگذار است. برای آشنایی بیشتر با پرایمر صورت و نحوه استفاده از آن، ادامه مطلب را بخوانید.

پرایمر چیست؟

پرایمر در واقع زیرسازی آرایش است. چیزی که باعث می شود آرایش صورت بهتر به نظر برسد. پرایمر می تواند برای صورت، چشم، مژه ها، لب و ناخن ها استفاده شود. مزایای پرایمر شامل پر کردن منافذ پوست، دوام آرایش روی صورت، کنترل چربی صورت و جلوگیری از درخشندگی بیش از حد است.

برای انواع پوست ها پرایمر وجود دارد، پوست چرب، خشک، آکنه دار و برای رفع لک و آبرسانی و محافظت در برابر آفتاب.

پرایمر چطور کار می کند؟

پرایمر یک سطح صاف و فاقد چربی روی صورت ایجاد می کند که کمک می کند کرم پودر به خوبی روی صورت بخوابد. برخی لوازم آرایشی پرایمر در خودشان دارند، که ماندگاری بالایی دارند و دیگر نیازی نیست پرایمر و کرم پودر را جداگانه استفاده کنید.

انواع پرایمر آرایشی

پرایمر مات کننده صورت

اگر پوستتان چرب است، یک پرایمر مات کننده دوام فوندیشن شما را بیشتر می کند. اگر پوست چرب دارید، بهتر است از پرایمرهای برپایه سیلیکون استفاده کنید، این پرایمرها بین سطح پوست و آرایش قرار می گیرند و پوست را صاف می کنند و منافذ را می بندند.

پرایمر آبرسان صورت

پرایمرهای آبرسان مخصوص پوست های خشک هستند، به خصوص آنهایی که دارای مواد مراقبت از پوست مانند اسید هیالورونیک و آنتی اکسیدان هستند. اگر پوست خشک دارید، از پرایمرهای برپایه سیلیکون استفاده نکنید.

پرایمرهای رنگی

رنگ این پرایمرها رنگ اصلی پوست را خنثی می کنند. برای مثال، پرایمرهای سبز، قرمزی رنگ پوست را خنثی می کنند و پرایمرهای آبی، زردی پوست را از بین می برند.

پرایمر محوکننده

پرایمرهای محوکننده کمتر حالت مات کنندگی دارند و بیشتر پوست را صاف و درخشان می کنند. این پرایمرها مناسب پوست افراد سالخورده است، چرا که چین و چروک پوست را کمتر نشان می دهد.

پرایمر سایه چشم

معمولا سایه چشم کل روز ماندگاری ندارد و به خصوص هنگام ورزش یا در باران و فضای مرطوب، زود پاک می شود. یک پرایمر خوب می تواند سایه چشم و حتی خط چشم را ماندگارتر کند. استفاده از پرایمر قبل از آرایش می تواند پلک را برای آرایش آماده کند، همچنین پلک را نرم و مسطح کند و مانع از آن شود که چربی طبیعی پوست، آرایش را از بین ببرد.

پرایمر ریمل

اگر مژه های شما فرم نمی گیرد، پرایمر می تواند کمک کند تا علاوه بر تغذیه مژه ها، به آنها حالت دهد و حجم و بلندی آن را بیشتر کند.

پرایمر لب

این پرایمر برای همه ضروری نیست، اما اگر می خواهید رنگ لب ها در کل روز ماندگار شود، می توانید از پرایمر لب استفاده کنید. پرایمر لب کمک می کند تا لب ها نرم و مسطح باشد، ماندگاری رژ لب بیشتر شود و به خصوص رژ لب های مایع مات و پررنگ را بیشتر نگه می دارد.

پرایمر ناخن

اگر از پرایمر روی ناخن استفاده کنید، یک لایه محافظ روی ناخن قرار می دهد که دوام لاک را بیشتر می کند. استفاده از این پرایمرها قبل از لاک های آکریلیک توصیه می شود.

پرایمر رنگی

چطور باید از پرایمر استفاده کرد؟

استفاده از پرایمر بسیار ساده است. ابتدا به پوست خود مرطوب کننده بزنید، سپس بگذارید چند دقیقه بگذرد تا پوست خشک شود. سپس از میانه صورت شروع کنید و یک لایه نازک پرایمر بزنید و آن را با ضربه نوک انگشتان یا استفاده از اسفنج آرایشی به سطح پوست صورت بزنید. بگذارید پرایمر چند دقیقه بماند تا خشک شود، سپس از فوندیشن یا کرم پودر استفاده کنید. باید مطمئن شوید که نوع پرایمر شما مکمل کرم پودرتان است. برای مثال، اگر پرایمر شما برپایه سیلیکون است و کرم پودرتان برپایه آب، ممکن است کرم پودر روی پوست خوب جذب نشود. بنابراین اگر پرایمر شما مبتنی بر سیلیکون است، کرم پودر هم باید مبتنی بر سیلیکون باشد.

برای استفاده از پرایمر سایه چشم، بهتر است آن را با انگشتان یا برس آرایشی یا اسفنج به سطح پلک بزنید. در استفاده از پرایمرهای اصلاح کننده رنگ، بهتر است از براش استفاده کنید.

برای زدن پرایمر ریمل، ابتدا از فرمژه استفاده کنید، سپس این پرایمر ریملی را از ریشه تا نوک مژه ها بکشید. ابتدا یک چشم را انجام دهید، زیرا باید قبل از اینکه پرایمر خشک شود، ریمل بزنید.

برای استفاده از پرایمر لب، پیشنهاد می شود از انگشت استفاده شود، زیرا ممکن است پاک شدن برس سخت باشد.

اشتباهات رایج در استفاده از پرایمر

  • عدم استفاده از پرایمر در همه سطح صورت: اگر پرایمر را به صور منظم و یکسان به همه سطح صورت نزنید، آرایش شما هم روی صورت یکنواخت نخواهد شد، بعضی قسمت ها بهتر و هموارتر و بعضی قسمت ها ناهموار خواهد شد.
  • استفاده از پرایمر و فوندیشن هایی با ترکیبات ناهماهنگ: ترکیب پرایمر و مرطوب کننده می تواند مثل ترکیب آب و روغن باشد. حتما مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی و لوازم مراقبت از پوست خود را چک کنید تا با هم هماهنگ باشند.
  • استفاده از کرم پودر بلافاصله بعد از پرایمر: حتما باید پرایمر صورت کاملا خشک شود، سپس فوندیشن استفاده کنید. اگر پرایمر خوب خشک و جذب نشده باشد، ممکن است آرایش روی صورت پوسته پوسته نشان داده شود.

آیا استفاده از پرایمر ضروری است؟

این کاملا به ترجیح شما بستگی دارد. اگر فکر می کنید آرایش شما بدون استفاده از پرایمر دوام و ماندگاری خوبی دارد، دیگر نیازی به استفاده از پرایمر نیست. اگر می خواهید آرایش شما بیشتر بماند و سطح پوست صاف تر باشد، حتما پرایمر استفاده کنید.

مزایای پرایمر چیست؟

مزایای استفاده از پرایمر علاوه بر کمک به آرایش صورت، آبرسانی و مراقبت از پوست را هم شامل می شود. اگر استفاده از پرایمر را به روتین های پوستی خود اضافه کنید، مزایای بسیاری به دست خواهید آورد، از جمله:

ضد پیری

اگر می خواهید علاوه بر درخشندگی و شفافیت پوست، ظاهری جوان و بدون چروک داشته باشید، از پرایمر استفاده کنید. مواد جوانساز داخل پرایمر به جوانسازی پوست کمک می کنند.

روشن کننده

پرایمر خاصیت درخشندگی به آرایش شما می دهد. مواد داخل پرایمرها یک درخشندگی به پوست می دهد که می تواند نقش هایلایتر صورت را ایفا کند. به خصوص اگر پرایمر را با انگشتان روی استخوان گونه استفاده کنید.

صاف و نرم کنندگی

استفاده از پرایمر قبل از لوازم آرایشی، خاصیت صاف و نرم کنندگی به پوست می دهد. علاوه بر ماندگاری لوازم آرایش، آرایش روی صورت شما صاف و منظم خواهد بود.

اصلاح رنگ پوست

بسیاری از شما ممکن است با قرمزی و رنگ پریدگی پوست مشکل داشته باشید. پرایمرها رنگ پوست را اصلاح می کنند و قرمزی آن را کم می کنند. قبل از کرم پودر، استفاده از پرایمر کمک می کند پوست، رنگ بهتری پیدا کند و رنگ پریده نباشد.

مرطوب کنندگی

پرایمر به رطوبت و آبرسانی به پوست کمک می کند.

محافظ پوست

برخی از پرایمرها خاصیت مراقبت از پوست در مقابل نور خورشید و اشعه فرابنفش دارند. پرایمرهای دارای SPF50 از پوست در برابر اشعه UV محافظت می کنند.

عوارض پرایمر

استفاده از پرایمر عوارضی ندارد. شاید کمی به زمان آرایش شما اضافه کند، اما نتیجه آن بسیار عالی خواهد بود.

استفاده از اسفنج آرایشی

راهنمای انتخاب پرایمر صورت

باید در انتخاب پرایمر دقت کنید و پرایمر مناسب پوست خودتان را انتخاب کنید. در ادامه پرایمر مناسب انواع پوست را معرفی می کنیم:

بهترین پرایمر پوست خشک: اگر پوست خشکی دارید، باید به دنبال پرایمرهایی باشید که ترکیبات اسید هیالورونیک یا گلیسیرین دارند و رطوبت و آبرسانی به پوست انجام می دهند. این پرایمرها از پوسته شدن، ترک خوردن و لکه شدن پوست در طول روز جلوگیری می کنند.

بهترین پرایمر پوست چرب: اگر پوست شما چرب است، هنگام خرید پرایمر به کلمات فاقد چربی و مات کننده بودن توجه کنید. پرایمرهای مخصوص پوست چرب، طوری فرموله شده اند تا چربی اضافی پوست را بگیرند و ظاهری پودری و مات بدهند.

بهترین پرایمر پوست رنگی: اگر پوستی قرمز دارید، از پرایمرهای اصلاح کننده رنگ استفاده کنید. این پرایمرها مشکلات پوستی مانند قرمزی، تیرگی یا هایپرپیگمنتیشن را از بین می برند.

پرایمر برای درخشندگی پوست: اگر می خواهید پوستی شفاف و درخشنده داشته باشید، می توانید از پرایمرهای معمولی استفاده کنید، اما باید بدانید این پرایمرها خاصیت هایلایتر دارند.

بهترین پرایمر پوست چروک: اگر می خواهید پوستی صاف و یکدست داشته باشید، باید از پرایمرهای رفع کننده چروک پوست استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.