روش‌هایی برای پنهان کردن منافذ پوستی

ژنتیک بر شکل‌گیری این منافذ موثر است

اگر روی پوست خود منافذ پوستی بزرگ دارید حتما احساس کرده‌اید که پوستتان شبیه به پوست پرتقال می‌شود، به خصوص اگر جوان باشید و پوست چربی داشته باشید. هرچه سن ما بیشتر می‌شود عادات مراقبت از پوست تغییر می‌یابد و از دیگر سو پوست نیز چربی کمتری تولید می‌کند. اما در هر صورت منافذ زیاد پوستی ظاهر چندان مناسبی ندارد و ممکن است موجب ناراحتی شما شود.

آیا می‌توان منافذ پوستی را کوچک کرد؟

همه افراد در پوست خود منافذی دارند. این منافذ در واقع فولیکول‌های مو هستند که در تمام قسمت‌های بدن دیده می‌شوند غیر از کف دست و کف پا. علاوه بر علل فیزیکی بدن، ژنتیک نیز در اندازه این منافذ تاثیرگذار است. اما در جواب این سوال باید گفت شما می‌توانید اندازه منافذ را کوچک کنید اما پیش از هر چیز باید سعی کنید کمتر دیده شوند.

توصیه‌هایی برای پنهان کردن منافذ بزرگ پوستی

توصیه‌های زیر به خصوص برای کسانی که پوست چرب یا ترکیبی دارند (این نوع پوست‌ها بیشتر منافذ پوستی دارند) مفید است اما با این حال افرادی که پوست نرمال دارند نیز می‌توانند از این توصیه‌ها استفاده کنند (مراقبت‌های پوستی برای انواع پوست را مطالعه کنید).

شوینده مناسب استفاده کنید

منافذ پوستی وقتی بسته باشند بزرگتر به نظر می‌رسند و بیشتر جلب توجه می‌کنند. پس از شوینده‌هایی استفاده کنید که منافذ باز پوست شما را ببندند. شوینده‌ای انتخاب کنید که حاوی اسید سالیسیلیک باشد. اسید سالیسیلیک تعداد سلول‌های مرده پوست که در منافذ پوستی گیر کرده‌اند را کاهش می‌دهد. این اسید همچنین به کاهش چربی پوست که موجب بزرگتر نشان دادن منافذ می‌شود، کمک می‌کند.

لایه‌برداری

لایه‌برداری منظم پوست کمک می‌کند منافذ کوچک‌تر دیده شوند. اگر به طور روتین سلول‌های مرده پوست که منافذ را بسته‌اند شسته و از بین ببرید، منافذ بزرگ دیده نمی‌شوند. می‌توانید در کنار شوینده روزانه خود از دستمال مرطوب نیز استفاده کنید تا لایه‌برداری از پوست انجام شود. اگر به دنبال لایه‌برداری قوی‌تری هستید، می‌توانید از برس‌های مخصوص استفاده کنید. ماساژ آهسته توسط این برس‌ها کمک می‌کند سلول‌های مرده پوست از بین بروند، پوست شما تمیز و نرم شود. مواظب باشید بیش از حد از لایه‌بردار استفاده نکنید. گاهی استفاده از محصولات ضعیف‌تر اما به صورت منظم بهتر از استفاده از محصولات قوی است.

از رتینول استفاده کنید

رتینول یک نوع از ویتامین A است که در بیشتر محصولات آرایشی-بهداشتی وجود دارد به خصوص محصولاتی که مخصوص از بین بردن آکنه و جوان‌سازی پوست هستند. رتینول به نرم کردن چروک‌های پوستی، باز شدن منافذ پوستی و انتقال سلول‌های سالم به سطح پوست کمک می‌کند. برای برخی افراد رتینول موجب پوسته شدن می‌شود بنابراین اگر حساسیت پوستی دارید، رتینول را یک روز در میان یا هر سه روز یکبار استفاده کنید تا ببینید پوست چه واکنش