چیدمان اتاق برای فرزند دانش آموز

به پیشرفت تحصیلی فرزندتان اهمیت دهید

توصیه‌های کارشناسان درباره بهترین چیدمان اتاق دانش آموزان برای جلب رغبت و رضایت آنها از حضور در اتاق خواب شان و استفاده از آن به عنوان اتاق مطالعه یا عناصر موثر و آرامش ذهن فرزندان در فضای خانه‌ها، گاهی خانواده‌ها را برای تغییر دکوراسیون اتاق کودکان دانش آموز مشتاق می‌کند. در ادامه چیدمان اتاق دانش آموزان را ببینید.

چیدمان اتاق دانش آموزان 

نحوه چیدمان اتاق دانش آموزان چگونه باشد؟ سعیده خداوردیان: همین که زنگ مدارس با آغاز فصل پاییز به صدا در می‌آید، دغدغه فراهم کردن بهترین شرایط فیزیکی و روانی مناسب برای کمک به موفقیت تحصیلی بچه‌ها، بسیاری از پدران و مادران را به خود مشغول می‌کند. در این میان توصیه‌های کارشناسان درباره بهترین چیدمان اتاق دانش آموزان برای جلب رغبت و رضایت آنها از حضور در اتاق خواب شان و استفاده از آن به عنوان اتاق مطالعه یا عناصر موثر و آرامش ذهن فرزندان در فضای خانه‌ها، گاهی خانواده‌ها را برای تغییر دکوراسیون اتاق کودکان دانش آموز مشتاق می‌کند. تغییراتی که به سادگی می‌توانند با توجه به نکات مهم روانشناسانه و معمارانه، اتاق‌های خواب کودکان را به اتاق‌های مطالعه و استاندارد و جذاب تبدیل کنند. به همین جهت در گزارش پیش رو سعی داریم با راهنمایی کارشناسان این دو حوزه، توصیه‌های ساده‌ای را برای شروع تغییرات مفید و موثر در اتاق مطالعه کودکان مطرح کرده و بهترین وسایل و ابزاری را که می‌شود برای آنها در نظر گرفت تا به لحاظ تحصیلی و روانی موفق‌تر باشند، معرفی کنیم.

جدا کردن فضای خواب و مطالعه 

چیدمان اتاقهر چند دانستنش چندان خوشایند نیست اما در اولین گام برای تغییر دکوراسیون اتاق خواب کودک باید بدانید وقتی میز تحریر و تختخواب کودک به هم چسبیده باشد، کودک دائما خوابش می‌گیرد و اغلب کودکان بین تخت و میز تحریر، به تختخواب تمایل بیشتری دارند. بنابراین دقت داشته باشید که در صورت امکان اتاق خواب کودک از اتاق مطالعه‌اش جدا باشد اما اگر به هر دلیلی این ایده عملی نیست، بهتر است با استفاده از پاراوان یا دیوارهای کوتاه جدا کننده، فضای استراحت و مطالعه را در اتاق خواب جدا کنید. مثلا ایجاد یک دیوار کوتاه چوبی که از سمت خواب دارای قفسه‌های مناسب بوده و به سمت فضای مطالعه یک تخته سیاه ساده روی آن نصب شده باشد، ایده خوبی است یا حتی این که یک طرف دیوار چوبی تخت قرار داده شود و طرف دیگر میز تحریر قرار داده شود که در این صورت فضای خواب و مطالعه به سادگی از هم جدا خواهند شد.

نورپردازی اتاق کودک 

چیدمان اتاقنورپردازی در چیدمان اتاق دانش آموزان بی‌تاثیر نیست. بی هیچ شکی ارتباط با نور طبیعی می‌تواند در ایجاد نشاط در دانش آموزان تاثیرگذار باشد. پس به طور کلی بهتر است اتاق رو به نور باشد، ضمن این که نور اتاق باید طوری تنظیم شود که با استفاده از آن در هنگام روز، انجام کارهایی از قبیل پوشیدن لباس و پیدا کردن اشیا به خوبی امکانپذیر بوده و برای کارهایی مانند نقاشی و مطالعه و نوشتن تکالیف درسی، مقدار کافی و جهت مناسبی داشته باشد. همچنین باید جهت تابش نور چه از پنجره و چه از چراغ مطالعه نسبت به میز تحریر برای فارسی زبانان که از راست به چپ می‌نویسند، از چپ به راست باشد. برای ساعات شب هم توصیه می‌شود حتما چراغ‌های کوچک مطالعه و نورهای موضعی را نزدیک به میز تحریر فرزندتان نصب کنید چون چراغ مطالعه کوچک که نور بیشتری به اتاق می‌دهد، حواس دانش آموزان را روی کتاب متمرکز کرده و کسالت شبانه شان را هم تا حدودی از بین می‌برد.

تزئینات اتاق دانش آموزان 

چیدمان اتاقبا این که رنگ‌ها تاثیر بسزایی در خلاقیت کودکان دارند، بهتر است کلیت فضایی که دانش آموز در آن درس می‌خواند ترکیبی از رنگ‌های سفید، کرم روشن و یا رنگ‌های خنثی مانند خاکستری به همراه رنگ مورد علاقه آنان باشد. مثلا با نسبت یک به سه می‌توان رنگ‌های خنثی را با رنگ‌های شاد مورد علاقه کودک به کار برد و البته باید در نظر داشت تعدد رنگ روی دیوارها تمرکز دانش آموز را کم می‌کند و بهتر است در انتخاب رنگ‌ها سنجیده عمل شود. به گفته کارشناسان روانشناسی استفاده از رنگ سبز و زرد، آرامش و اعتماد به نفس کودکان را بالا برده و هوش و کنجکاوی آنان را تقویت می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود حتما از این رنگ‌ها بخصوص در حوالی میز تحریر استفاده شود. علاوه بر این بهتر است در دوران مدرسه از تزئیناتی مانند استیکر و یا عروسک‌های متعدد اتاق فرزندان کم کنید یا حداقل روی فضای روبروی میز تحریر دانش آموز کمتر از اسباب و تزئینات پوشیده شود تا دانش آموز تمرکز بیشتری داشته باشد.

تفریح برای آموزش ممکن است 

چیدمان اتاقهر چند درس خواندن امری جدی و فکری است اما برای ایجاد شور و شوق و احساس بهتر در کودکان خوب است در اتاق مطالعه هم دست به ابتکار و خلاقیت بزنید. برای نمونه اهمیت دادن به سر و شکل برنامه درسی و ساختن کاردستی‌های جالب با استفاده از رنگ‌های متنوع برای هر روز به همراه ایده‌های شخصی کودکان می‌تواند مرور هر روزه برنامه درسی را به تجربه‌ای خوشایند تبدیل کند.

اجازه بدهید کودکان با دستخط خودشان برنامه درسی را بنویسند و از آنها بخواهید برای هر روز رنگی انتخاب کرده یا برای درس‌ها برچسب‌های زیبا انتخاب کنند. نکته مهم بعدی آن است که بسیاری از کودکان آنچه را که می‌بینند می‌توانند به خوبی حفظ کنند. برای همین توصیه می‌شود با خرید یا ساخت تابلوهای قابل نصب روی دیوار اتاق مطالعه، فضای جذابی بسازید تا با استفاده از آن، هم محیط اتاق زیبا شود و هم دانش آموز شما به یادداشت نویسی و نت برداری عادت کند.

نظم اتاق کودک 

چیدمان اتاققفسه‌های نگهداری از وسایل و کتاب‌ها می‌تواند باعث نظم دهی در اتاق مطالعه شده و رعایت نظم را به فرزندان دانش آموز بیاموزد. بنابراین از قفسه‌ها، جاکتابی‌ها، کمدهای شخصی، آویزهای لباس و تابلوهای نصب کاغذها و نقاشی‌ها کمک بگیرید تا بتوانید نظم لازم را به اتاق کودک تان بدهید. استفاده از شلف یا طبقه هم ایده خوبی است و بهتر است روی دیوار بالای میز تحریر یک یا دو طبقه کوچک نصب شود تا دسترسی بهتر و سریع تری به بعضی کتب یا لوازمی که به طور مداوم مورد نیاز دانش آموز هستند، صورت بگیرد. زیر یا کنار میز تحریر هم می‌توان باکس‌ها یا جعبه‌هایی برای نگهداری وسایل مورد نیاز همیشگی فرزندان دانش آموز خود بگذارید که البته بهتر است متناسب با سن آنها باشد. گزینه‌های بالا برای خانواده‌هایی که فرزندان شان از یک اتاق استفاده می‌کنند هم بسیار مناسب است تا اگر امکان استفاده از دو کمد در یک فضا نیست، با کمترین هزینه، استقلال محیطی مناسب را هم داشته باشند.

درباره چیدمان اتاق خواب یک دانش آموز بیشتر بدانید 

همانطور که برنامه ریزی تحصیلی لازم است، و نظم دهی در کارها نوعی موفقیت‌های چشمگیری ایجاد می‌کند، نظم در اتاق یک دانش آموز هم در موفقیت‌های تحصیلی بی‌تاثیر نیست. به بیان دیگر این کار کمک می‌کند تا او بتواند در انجام تکالیف مدرسه و کارهای روزانه اش نظم را رعایت کند. به طور کلی اتاق خواب هر یک از اعضای خانواده باید به تناسب نیازهای آنان طراحی شود. اتاق خواب نوجوانان نیز باید یک میز تحریر و نورکافی در روز و شب برای مطالعه داشته باشد و اتاق خواب جوانان باید به گونه‌ای طراحی شود که علاوه بر فضای کافی برای وسایل آنها، امکان پذیرایی از دوستانی را که احتمالاً به منزل می‌آورند، داشته باشد تا استقلال بیشتری برای آنان فراهم سازد.

کتابخانه و میز تحریر ساده درست کنید 

جز جدا نشدنی مورد نیاز برای اتاق یک محصل با انضباط ! یک کتابخانه و میز تحریر ساده می‌تواند علاوه بر تغییر دکوراسیون بی‌نظیر اوضاع اتاق فرزند شما را سر و سامان دهد، حتی اگر فضای بزرگی برای قرار دادن یک کتابخانه ندارید طبقه‌ها و شلف‌ها به سادگی می‌توانند برای شما نقش یک کتابخانه کاربردی را داشته باشند و به نظم دهی فضای شما کمک کنند.

تخته سیاه درست کنید 

اکثر فرزندان بازیگوش ما کارها و فعالیت‌های روزانه خودشان را فراموش می‌کنند بنابراین داشتن یک برد برای یادداشت فعالیت‌های روزانه‌ی آنها بسیار می‌تواند برای آنها مهم و موثر باشد، به سادگی یکی از آن‌ها تهیه کنید و اجازه دهید به فعالیت‌های روزانه‌ی خود نظم و ترتیب ببخشند.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.