نکاتی درباره چیدن آناناس

آناناس رسیده بخرید

انتخاب رسیده‌­ترین آناناس در یک میوه‌­فروشی، کار بسیار دشواری است. مردم در مورد چیدن میوه‌­ها نظرات متفاوتی دارند که برخی از آن‌ها خنده‌­دار، برخی معقول و برخی دیگر واقعا کارآ­مد هستند. در مورد چیدن آناناس‌­ های خانگی چه باید کرد؟ چگونه متوجه می­‌شوید که زمان چیدن آناناس فرا رسیده است و به چه صورت کار برداشت را انجام می­‌دهید؟

چه زمانی چیدن آناناس را آغازکنیم؟

 آناناس عجیب‌­ترین میوه‌­ی بی‌دانه‌ای است که گیاه پیوسته برچه نامیده می­‌شود. این اساسا به این معنا است که از ترکیب چند گل، یک میوه­‌ی بزرگ به‌وجود می­‌آید. این گیاهان همه­ ساله، بسیار راحت پرورش پیدا می­‌کنند و ارتفاع حداکثری ۲/۵ تا ۵ فوت (معادل ۶/۳۵ تا ۱۲/۷ سانتی‌متر) این درختان موجب شده است که بهترین سایز را برای کاشت در باغچه‌­ی خانه و یا درون گلدان داشته باشند.

زمانی‌که درخت گل می­‌دهد به این معنا است که بالغ شده است و شما می­‌توانید توقع این‌را داشته باشید که در عرض شش ماه آینده، میوه­‌ها را مشاهده کنید.اگرچه پرورش درخت آناناس کار آسانی است اما یافتن پیک زمانی چیدن میوه­‌ها می­‌تواند کار مشکلی باشد. اساسا زمانی‌که آناناس بالغ می‌­شود، رنگ پوست آن از سبز به زرد تغییر پیدا می­کند که این تغییر رنگ از انتهای میوه شروع شده و به سمت سر میوه حرکت می­‌کند.

رنگ تنها شاخص برای چیدن میوه­‌ی آناناس نیست. برای چیدن آناناس‌­ها به‌طور حتم اولین تغییر همان تغییر در رنگ است اما تغییرات ایجاد شده در اندازه­‌ی میوه‌ها نیز مهم است. یک آناناس رسیده وزنی حدود ۵ تا ۱۰ پوند (معادل ۲/۲۵ تا ۴/۵ کیلوگرم) دارد.دو نکته­‌ی دیگر را نیز باید قبل از چیدن آناناس‌­ها در نظر داشته باشید. بوی میوه یک شاخص مناسب برای تشخیص رسیدگی میوه است. میوه­‌ی آناناس باید یک بوی مشخص شیرین به مشام بدهد و رایحه­‌ای تند داشته باشد. هم‌چنین بر روی میوه، ضربه بزنید. اگر صدای پوک بودن شنیدید، اجازه دهید که میوه بر روی درخت بماند تا بیشتر رسیده شود. اگر صدای توپر بودن شنیدید، احتمالا زمان برداشت میوه فرا رسیده است.

چگونه از درخت آناناس برداشت انجام دهیم؟

زمانی‌که رنگ میوه به اندازه‌­ی یک سوم و یا بیشتر از این مقدار زرد شده باشد، می­‌توانید کار برداشت و چیدن آناناس را انجام دهید. شما هم‌چنین می­‌توانید میوه‌­ی آناناس را  زمانی‌که در مرحله‌­ی نهایی بلوغ و به رنگ سبز است  و یا زمانی‌که به بزرگ‌ترین اندازه‌­ی خود رسیده است، برداشت کنید.

سپس آناناس‌­ها را در دمای اتاق نگه‌داری کنید تا رسیده شوند. توجه داشته باشید که پیش از رسیدگی کامل میوه، آن‌را درون یخچال قرار ندهید. نگه‌داری آناناس کال درون یخچال می‌­تواند موجب فاسد شدن میوه شود.به منظور چیدن میوه­‌ی آناناس، با استفاده از یک چاقوی آشپزخانه، میوه را از محلی که به ساقه متصل شده است، جدا کنید. سپس در صورت نیاز به منظور رسیدگی بیشتر میوه، آن‌را در دمای اتاق نگه‌داری کنید. اگر میوه به‌صورت کامل رسیده است آن‌را در یخچال قرار دهید و یا بهترین کار را انجام داده و میوه را به سرعت مصرف کنید!

منبع پارسه گرد
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.