چگونه یک کدبانو نمونه و با مدیریت باشیم؟

خانه را به محلی شاد و امن تبدیل کنید

داشتن هدف، موفقیت و شادابی در زندگی را برای شما به ارمغان می‌آورد. برنامه زندگی‌تان را طوری تنظیم کنید که هر روز یک کار جذاب و هیجان انگیز در آن جای بگیرد. برای یک کدبانو نمونه بودن با یاد گرفتن طرز پخت غذاهای متنوع می‌توانید احساس خوشایندی را در خانه ایجاد کنید.

نظم و مدیریت در امور منزل

یکی از مهم‌ترین اصول خانه داری نظم و ترتیب بخشیدن به کارها است. با برنامه ریزی می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان به کارهای منزل بپردازید و زمانی را به خودتان اختصاص دهید. یک دفترچه یادداشت و خودکار در منزل بگذارید تا مطالب مهمی را که ممکن است فراموش کنید، فورا در آن یادداشت کنید. اگر متوجه شدید که یکی از مواد خوراکی یا وسایل مورد نیازتان در آشپزخانه تمام شده است، سریعا آن را در دفترچه یادداشت کنید تا هنگام خرید آن را فراموش نکنید. لیستی از کارهای منزل تهیه کنید تا برای انجام کارها دچار سردرگمی نشوید و در وقت معین به همه کارها بپردازید.

از اعضای خانواده بخواهید در انجام امور خانه به شما کمک کنند. حتی اگر مسئولیت کوچکی را در کنار شما به عهده بگیرند، تا در انجام امور منزل احساس تنهایی و فشار نکنید. شما به عنوان همسر و مادر خانواده، جهت کمک به اعضای خانواده نیاز به اطلاعات مفید و جدید دارید. بهترین راه برای کسب این اطلاعات مطالعه کتاب است.

مدیریت اقتصادی

در مسائل اقتصادی خانواده، آدمی حسابگر باشید و هیچ گاه بدون فکر و مشورت چیزی نخرید. اگر فرد ولخرجی هستید بهتر است مسئولیت خرید را به همسرتان واگذار کنید.

کدبانو و پول
مخارج زندگی‌تان را مدیریت کنید

صرفه جویی و کاهش هزینه‌ها

سعی کنید ترشی، مربا، رب، انواع شربت‌ها، آبغوره و آبلیموی مورد نیازتان را خودتان تهیه کنید. با این کار هم ذوق و سلیقه خود را به اعضای خانواده نشان می‌دهید. گاهی ممکن است در مراکز خرید به علت شلوغی یا خستگی فروشنده در محاسبه قیمت‌ها اشتباهی صورت گیرد. همیشه خودتان مجموع قیمت‌ها را حساب کنید تا پول بیشتری نپردازید. در هنگام خرید به کیفیت، قیمت، تاریخ تولید و انقضا کالا توجه کنید. قیمت بالای بعضی از کالاها فقط به خاطر شکل و طرح بسته بندی می‌باشد نه کیفیت آن. با هماهنگی همسرتان مقداری از درآمد ماهیانه را پس انداز کنید. ابتدا از یک درصد شروع کرده و زندگی‌تان را با نود و نه درصد باقی مانده اداره کنید. وقتی به این مبلغ عادت کردید درصد پس انداز را افزایش دهید.

اگر مجبورید خودتان به خرید بروید، حتما لیستی از مواد مورد نیازتان تهیه کنید و فقط به اندازه خرید وسایل ضروری پول همراه ببرید. در مورد خواص مواد غذایی و موادی که مورد نیاز بدن است، مطالعه کنید و براساس ارزش غذایی و توان اقتصادی خانواد‌ه‌تان، لیست غذای ماهانه‌ای بنویسید. لیست غذایی ماهانه را طوری تنظیم کنید که متنوع و در عین حال انعطاف پذیر باشد. همیشه سعی کنید به اندازه نیازتان خرید کنید تا بتوانید غذاها را با مواد اولیه تازه و با کیفیت درست کنید. صورت حساب ماهیانه برق شاید به ظاهر مبلغ اندکی باشد؛ اما سالیانه هزینه قابل توجهی را به اقتصاد خانواده تحمیل می‌کند.

اولین گام در صرفه جویی برق، خاموش کردن چراغ‌های اضافی و استفاده از لامپ کم مصرف است. به طور متناوب، وسایل برقی را بررسی کنید و در صورت نیاز، آنها را دراسرع وقت تعمیر کنید. از باز و بسته کردن مکرر در یخچال و فریزر اجتناب کنید و درصورت امکان، مواد غذایی مورد نیاز را در یک نوبت در داخل یخچال قرار داده یا از آن خارج نمایید. فاصله مناسب میان وسایل سرمازا و گرمازا را حفظ کنید. به عنوان نمونه، از قرار دادن یخچال و اجاق گاز در کنار یکدیگر خودداری کنید.

در فصول سرد سال، با استفاده از درزگیرها و پرده از میزان تلفات حرارتی بکاهید و در هر زمان از پوشش مناسب آن آب و هوا استفاده کنید. می‌توان به جای گرم کردن بیش از حد خانه از پوشش گرم بهره گرفت. با کمی حوصله و توجه، مصرف روزانه آب، برق، تلفن و گاز منزل را کاهش دهید.

چگونه در خانواده مدیریت اقتصادی داشته باشیم؟

شناخت مواد غذایی مورد نیاز بدن

برای جلوگیری از پوکی استخوان از مواد غذایی کلسیم دار مانند شیر، ماست و سبزیجات بیشتر استفاده کنید. بیشتر زنان از کمبود آهن رنج می‌برند. در برنامه غذایی‌تان به میزان کافی غذاهای آهن دار شامل گوشت قرمز بدون چربی، زرده تخم مرغ، غلات، حبوبات قرار دهید. موادی چون فلفل سبز، مرکبات، سیب زمینی و گوجه فرنگی نیز به جذب بهتر آهن در بدن کمک می‌کند که می‌توانند مکمل غذایی مناسبی باشند. غذا را با صبر و حوصله بپزید. هرقدر شعله گاز کمتر باشد غذای شما خوشمزه و جاافتاده‌تر شده و خواص مواد غذایی آن نیز بیشتر حفظ می‌شود.

کدبانو و دارو
به تاریخ انقضا داروها توجه کنید

نگهداری دارو در منزل

تا حد ممکن داروی اضافی در منزل نگهداری نشود. داروهای بدون برچسب و یا داروهای فله‌ای را هرگز در منزل یا در محل کار نگه ندارید و آن‌ها را دور بیندازید. حداقل هر سه ماه یک بار  همه‌ی داروهای موجود در منزل را از نظر تاریخ مصرف بررسی کنید و داروهای تاریخ گذشته را در خانه نگهداری نکنی