آیا کفپوش لمینت برای آشپزخانه مناسب است؟

لمینت جزء آن گروه از مصالحی است که به کار بردن آن در آشپزخانه جای تردید دارد.

در مورد مناسب بودن یا نبودن کفپوش لمینت برای آشپزخانه اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی عقیده دارند لمینت برای آشپزخانه مناسب نیست زیرا رطوبت آشپزخانه آن را خراب می‌کند. عده‌ای دیگر نیز معتقدند لمینت بهترین گزینه برای آشپزخانه است و رطوبت را می‌توان کنترل کرد.

لمینت جزء آن گروه از مصالحی است که به کار بردن آن در آشپزخانه جای تردید دارد. در ادامه دلایل آن را بیان می‌کنیم:

نظر مخالفان نظر موافقان
رطوبت آب، دشمن لمینت است. رطوبت آب به هسته مرکزی لمینت نفوذ می‌کند. تنها مسئله، هسته مرکزی لمینت است. می‌توان احتیاط کرد که آب به هسته لمینت راه پیدا نکند.
ساییدگی لایه پوششی لمینت از جنس ورقه‌های فیبر است که بسیار ضعیف است. لایه پوششی لمینت بسیار بادوام است.
دوام اگر لمینت دچار ساییدگی و خراش شد تنها راه تعمیر آن این است که کاملا برداشته شده و لمینت تازه کار گذاشته شود. تعمیر لمینت یک مشکل است اما جایگذاری ورقه‌های لمینت جدید به جای قبلی نیز آسان است.

 

نکته مهم:

اگر مشکلی با رطوبت نداشته باشید، می‌توانید در آشپزخانه از کفپوش لمینت استفاده کنید. اگر نگران رطوبت هستید، می‌توانید ورقه‌های وینیل یا ورقه‌های وینیل لوکس (LVP) استفاده کنید. از لحاظ ظاهری LVP بسیار شبیه لمینت است و ۱۰۰ درصد ضدآب است.

مشکل رطوبت

آب برای بیشتر کفپوش‌ها بد است. گرچه کفپوش‌های سرامیک و چینی مقاوم در برابر آب هستند، اما محدودیت‌هایی در جذب آب دارند. اگر آب به مدت زیاد روی سرامیک بماند، جذب سرامیک می‌شود. دوغاب منافذی دارد که آب را جذب می‌کند اما کاشی‌هایی که با حرارت نصب می‌شوند، فاقد آن هستند. نصب کاشی با دوغاب اشتباه است زیرا همین دوغاب عامل نفوذ آب می‌شود.

بهترین گزینه برای کفپوش آشپزخانه که نشت ناپذیر است، کفپوش‌های ارتجاعی ورقه‌ای (ورقه وینیل) است، زیرا وینیل هیچ منفذی ندارد درنتیجه هیچ درز و شکافی برای نفوذ آب نیست.

از دو طریق رطوبت می‌تواند به لمینت نفوذ کند: استفاده عادی و معمول و یا اتفاقات فاجعه‌آمیز. استفاده معمول به این صورت که قابلمه پر از آب روی زمین می‌افتد و البته آن را سریعا خشک می‌کنید. اما اتفاقات فاجعه‌آمیز از قبیل اینکه لوله ماشین ظرفشویی نشت بکند و تا سه روز بعد متوجه آن نشوید (بایدها و نبایدهای استفاده از ماشین ظرفشویی).

پوشش لمینت باید محکم چسب‌کاری شود

قسمت مشکل‌ساز لمینت گوشه‌ها هستند. زیرا بالا و پایین ورقه‌ها پوشش داده می‌شوند اما گوشه‌ها ممکن است مستعد نفوذ آب باشند. اگر کفپوش لمینت خوب نصب شده باشد، محکم خواهد بود. اطراف آن با قرنیز یا لمینت‌های کوچک پوشانده می‌شود. بدین شکل بعید به نظر می‌رسد آب نفوذ کند.

مرکز لمینت اندکی مقاوم در برابر آب است

انتقادی که همیشه از لمینت می‌شود این است که در واقع لمینت، تخته‌های فشرده شده است نه “چوب واقعی”. با این حال چوب‌های مصنوعی هم می‌توانند بادوام باشند. این فیبرهای لیگنوسلولز (خمیر چوب خشک) با صمغی از مواد مصنوعی ترکیب شده که به عنوان چسب عمل می‌کند. این صمغ‌ها به تثبیت ورقه‌های لمینت کمک می‌کنند.

به عبارت دیگر این صمغ‌ها کمک می‌کنند مرکز لمینت وقتی آب به آن می‌خورد، حالت خود را حفظ کند.

آشپزخانه سفید و کفپوش لمینت
هر گاه بخشی از لمینت آسیب دید، می‌توان آن را برداشته و با یک ورقه لمینت دیگر جایگزین کرد

مقاوم در برابر خراش

کفپوش لمینت از یک هسته مرکزی، لایه رویی و لایه پوشاننده تشکیل شده است. پوشش ملامین تنها یک کارکرد دارد: از لایه رویی در برابر خراش محافظت می‌کند.

بیشتر لمینت‌هایی که برای منازل مسکونی استفاده می‌شود، دارای درجه‌بندی  AC-3 هستند. نمونه لمینت داخل یک ماشین تست قرار می‌گیرد و ماشین ورقه لمینت را دور یک کاغذ سمباده می‌چرخاند. برای دریافت درجه AC-3 پوشش لمینت باید بیش از ۲۰۰۰ دور چرخش را دوام بیاورد.

اگر به دنبال لمینتی هستید که بسیار بادوام باشد، می‌توانید لمینتی با درجه AC-4 تهیه کنید. این لمینت‌ها گرچه برای استفاده تجاری می‌باشد اما به بازار مسکن نیز راه یافته است.

عمر کوتاه لمینت: نقص یا امتیاز

هر گاه بخشی از لمینت آسیب دید، می‌توان آن را برداشته و با یک ورقه لمینت دیگر جایگزین کرد. ممکن است نگرانی شما از پیدا کردن ورقه لمینت جایگزین باشد. اگر هنگام خرید لمینت چند تکه اضافه‌تر خریده باشید، در چنین مواقعی به شما کمک می‌کند در غیر این صورت پیدا کردن لمینت مشابه آن چه قبلا خریده‌اید، ممکن است اندکی دشوار و زمانبر باشد.

کفپوش چوب بلوط قرمز طبیعی معمولا همیشه در بازار یافت می‌شود. گرچه تنوع چوب زیاد است اما باز هم پیدا کردن نمونه مشابه امکانپذیر است.

از آنجا که لمینت محصول مصنوعی انسان ساخت است، رنگ و طرح‌های خاص خود را دارد. باید دقیقا برند لمینتی که قبلا خریداری کرده‌اید را تهیه کنید. از آنجا که تولیدکنندگان لمینت مدام طرح و مدل‌های جدید وارد بازار می‌کنند، به سختی خواهید توانست نمونه‌های قدیمی را پیدا کنید.

منبع thespruce.com
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.