۱۰ جاذبه تاریخی یونان

سفری در تاریخ یونان

آکروپلیس، آتن

آکروپلیس یونان
آکروپلیس، آتن

این سازه سنگی با دهها بنای مخروبه بر بالای پارتنون ( بزرگترین معبدی که در یونان باستان به سبک معماری دوریک یا همان معماری یونان باستان ساخته شده) قرار گرفته است. از دیگر ویژگی های آکروپلیس، سالن تئاتر دیونوسوس است که در اطراف تپه قرار گرفته است. بالای این تپه معبد زیبای آتنا نایک (Athena Nike) قرار دارد که می توان از آنجا دریای مدیترانه را دید و همچنین معبد زیبای دیگری به نام Erechtheion که بر روی آن چهره زنان سنگتراشی شده است.


EPHESUS, SELCUK, TURKEY

افسوس و سلسوس در یونان
EPHESUS, SELCUK, TURKEY

این شهر بازرگانی یونانی-رومی که به خوبی حفظ و نگهداری شده است، نشان دهنده برنامه ریزی شهری زمان یونان باستان است. میادین و خیابان های آن با سالن های تئاتر، ویلاها، معابد، حمام ها و میادین اسب دوانی و تئاترهای سرباز آراسته شده است. چیزهایی که به زیبایی شهر افزوده اند عبارتند از: مجسمه ها، کتیبه ها، موزاییک ها. یکی از زیبایی های اصلی شهر، کتابخانه زیبای سلسوس است که در واقع یک سازه رومی ساخته شده از سنگ مرمر است.


SELINUNTE, CASTELVETRANO, ITALY

کاستل وترانو در یونان
SELINUNTE, CASTELVETRANO, ITALY

این شهر که در جنوب غربی سیسیل واقع شده، حدود ۲۵۰ قبل از میلاد توسط کارتاژی ها و پس از آن با زمین لرزه های متعدد تخریب شده است. امروزه این شهر در واقع تلی از دیوارها و ستون های فروریخته است اما در میان آنها می توان نشانی از ساختمان ها و خیابان ها را یافت. معابدی که سالم مانده اند، شان و شکوه منحصر به فردی دارند. گل های وحشی، دریای درخشان و طبیعت این منطقه بهترین جا برای افرادی است که طبع شاعرانه ای دارند.


DELPHI, ARAHOVA, GREECE

معبد دلفی در یونان
DELPHI, ARAHOVA, GREECE

این مکان مقدس در بالای دره ای پوشیده از درختان زیتون و در میان دو کوه سنگی قرار گرفته است. بوی درختان کاج فضای مطبوعی به این منطقه داده است. ۲۰۰۰ سال پیش مردم یونان باستان در صفوف به هم فشرده در دامنه کوه، به این معبد می آمدند تا سوالات خود را از پیشگوها بپرسند و در قبال پاسخ پیشگوها، کمک مالی برای ساخت معبد می پرداخته اند. سالن تئاتر، ورزشگاه و خزانه داری سازه هایی هستند که تخریب زیادی نداشته اند. در واقع یونان یک موزه باستان شناسی است که مجموعه عالی از آثار باستانی را در خود دارد.


 PERGAMUM, BERGAMA, TURKEY

پرگاموم یونان
PERGAMUM, BERGAMA, TURKEY

این شهر پر زرق و برق باستانی دو بخش دارد. آکروپلیس که اسکلتی از یک معبد را در خود دارد و یک آمفی تئاتر با ۸۰ ردیف جای نشستن که بر روی شیب قرار گرفته. در دشت پایینی باقیمانده هایی از Asklepion قرار گرفته که یک مرکز پزشکی بوده است و بقایایی از اتاق های درمان، چشمه ها، حمام ها و اتاق های خواب باقی مانده است.


KOURION, LIMASSOL, CYPRUS

کوریون در یونان
KOURION, LIMASSOL, CYPRUS

چشم انداز صخره هایی که در دریای مدیترانه غوطه ورند، این خرابه های ساحلی را به یکی از زیباترین دیدنی های منطقه تبدیل کرده است. ساحل شن و ماسه ای زیبا که بادبادک ها بر فراز آسمان آن به حرکت درمی آیند. در مرکز شهر، خرابه های Apollo Hylates یکی از مهمترین مناطق مذهبی در قبرس باستان قرار گرفته است. بعدها جاذبه های تاریخی دیگری اضافه شدند از جمله ویلا و استادیوم رومی و یک کلیسای مسیحی برای قرن پنجم میلادی.


TEMPLE OF POSEIDON, CAPE SOUNION, GREECE

معبد پوزیدون در یونان
TEMPLE OF POSEIDON, CAPE SOUNION, GREECE

در جنوب شرقی آتن، خرابه هایی از معبدی قرار گرفته است که به خدای دریا تعلق دارد. این معبد در ۴۴۴ قبل از میلاد ساخته شده و ۱۶ ستون از ۳۴ ستون اصلی آن باقی مانده است. گرچه بنای آن تقریبا تخریب شده اما تماشای دریا از میان ستون های آن به خصوص در زمان طلوع خورشید بسیار زیبا و جذاب است.


VALLEY OF THE TEMPLES, AGRIGENTO, ITALY

کونکوردیا در یونان
VALLEY OF THE TEMPLES, AGRIGENTO, ITALY

شهرهایی که توسط مهاجران یونانی یافت شده اند، شهرهای فوق العاده ثروتمندی شده اند. آگریجنتو یکی از این شهرهاست که ساختمان های مجلل بسیاری دارد. معبد زئوس، بزرگترین معبد جهان و معبد کونکوردیا یکی از بزرگترین شاهکارهای معماری به سبک دوریک در این شهر قرار دارند. خرابه های عسلی رنگی که بر روی کوه های سنگی پوشیده از درختان بادام قرار گرفته است، حیرت انگیز است و چشم انداز این منطقه به سمت دریای آبی منظره فوق العاده ای دارد.


BUTRINT, SARANDE, ALBANIA

بوترینتی در یونان
BUTRINT, SARANDE, ALBANIA

بوتریت، شهر بازرگانی مستحکم یونانی که در قرن ۶ قبل از میلاد ساخته شده، اغلب مورد غفلت گردشگران قرار می گیرد درحالی که در زیر این شهر تئاترها، ویلاها، حمام های عمومی موزائیکی و دیگر ساختمان های مسکونی پنهان شده است. عمر ویرانه ها، ۲۵۰۰ سال تخمین زده شده و شامل یک تعمیدگاه قرن ششمی و یک قلعه عثمانی متعلق به قرن نوزده است. این شهرهای باستانی در کنار رودخانه و با چشم انداز زیبایی از کوه ها قرار گرفته اند.


GREEK THEATRE, TAORMINA, ITALY

تائورمینا در یونان
GREEK THEATRE, TAORMINA, ITALY

بسیاری از سالن های تئاتر یونان بزرگتر و سالم تر از تائورمینا هستند اما تائورمینا در یک مکان بسیار خیره کننده ای قرار گرفته است که چشم انداز زیبایی از ساحل پر از کاکتوس شرق سیسیل ارائه می دهد که گاهی پوشیده از برف است و گاهی غرق در دود آتشفشان کوه اتنا. سالن تئاتر که بیرون از دامنه کوه و در بالای شهر قرار گرفته، به دلیل موقعیت آکوستیک ( مربوط به صوت و صدا) خوبی که دارد، محل برگزاری جشنواره های فیلم و موسیقی در طول تابستان است.

منبع traveller.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.