۴ اشتباه رایج صاحبان کسب و کار

صاحبان کسب و کار معمولا مرتکب چه اشتباهاتی می‌شوند؟

0

همه کارآفرینان و صاحبان کسب و کار در طول زندگی خود مرتکب خطاهای مالی زیادی می‌شوند. اگر مراقب نباشید، خطاهای مالی کوچک می‌تواند مشکلات جدی در گردش پول ایجاد کند. در این مقاله ۴ خطای مالی که می‌توانید به راحتی از آنها نجات پیدا کنید، ارائه می‌گردد.

پرداخت دیرهنگام

هیچ کس علاقه‌ای به پرداخت صورتحساب ندارد. همه ما دوست داریم پرداخت صورتحساب‌ها را به دقیقه نود موکول کنیم. زمان صدور صورتحساب برای مشتری‌ها، متداول است که به آنها زمان بیشتری برای پرداخت داده می‌شود از این رو می‌توانید فروش بیشتری داشته باشید. وقتی مشتری‌ها احساس کنند که می‌توانند زمان پرداخت را عقب بیندازند، این موضوع می‌تواند گردش مالی شما را فلج کند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به مشتریان خود بیشتر از ۱۴ روز برای پرداخت صورتحساب زمان ندهید. اگر شما کالا و خدمات خوبی به آنان ارائه دهید آنها نیز نباید با پرداخت صورتحساب در این بازه زمانی مشکلی داشته باشند. در مورد پرداخت‌های خود نیز باید از همین قاعده پیروی کنید. به خصوص در مورد پرداخت بدهی‌ها. برای پرداخت بدهی‌ها همیشه باید به موقع عمل کنید زیرا عدم پرداخت به موقع آن می‌تواند اعتبار شما خدشه‌دار کند. بهترین کار استفاده از سیستم پرداخت آنلاین است که قبض آنلاین ارائه می‌دهد. بدین صورت در هر زمان و هر کجا باشید صورتحساب‌ها سازماندهی و پرداخت خواهد شد.

ذخیره (تنخواه) برای مواقع اضطراری داشته باشید

از هر کارآفرینی که بپرسید به شما خواهد گفت که آینده‌نگری بسیار مهم است زیرا شما هیچگاه نمی‌دانید در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در هر کاری ممکن است موانعی غیرمنتظره بر سر راه قرار گیرند. بنابراین ضروری است که برای شرایط احتمالی نقشه‌ای داشته باشید به خصوص در مورد مباحث مالی. پیشنهاد ما به صاحبان کسب و کار این است که حداقل یک ذخیره مالی سه ماهه داشته باشند. باید مقداری پول برای تنخواه کنار بگذارید. مهم نیست کسب و کار شما چقدر بزرگ است اما مهم این است که روش‌های صرفه‌جویی را بیاموزید. هر چقدر پول بیشتری برای پس‌انداز کنار بگذارید بیشتر یاد می‌گیرید که چطور با همان میزانی که در دسترس دارید سر کنید. بسیاری از کسب و کارها به دلیل اینکه بلد نیستند از سرمایه خود درست استفاده کنند با شکست مواجه می‌شوند. داشتن حساب پس‌انداز شما را در مواقع بحرانی کمک می‌کند.

عدم موفقیت در جداسازی پس‌انداز شغلی از پس‌انداز شخصی

این یکی از رایج‌ترین و خطرناک‌ترین مشکلات در کسب و کارهای کوچک است. صاحبان کسب و کارهای کوچک اغلب همه زندگی خود را در کارشان می‌گذارند. این یک اشتباه است. وقتی یک کسب و کار را آغاز می‌کنید، باید اقتصاد شخصی را از اقتصاد کار جدا کنید. یک حساب کاری باز کنید همراه با یک کارت بانک تا دریافت و پرداختی‌ها را کنترل کنید. از این کارت تنها برای کار استفاده کنید. جدا کردن این دو حساب به شما در کنترل پرداخت‌ها، پرداخت مالیات‌ها، محاسبه سود و هدف‌گذاری اقتصادی واضح و روشن کمک می‌کند. از ترکیب کردن این دو حساب با یکدیگر خودداری کنید.

وقت زیادی روی فعالیت‌هایی که پول چندانی ندارد، هزینه نکنید

وقتی کسب و کاری راه‌اندازی می‌کنید، به احتمال زیاد نمی‌توانید فعالیت‌های دیگری را در کنار آن پیش ببرید. در واقع باید فعالیت‌هایی که تاثیر بیشتری بر گردش پول شما دارد، را متمایز کنید. در مدیریت زمان خود بایستی توجه بیشتری بر فعالیت‌های مولد مبذول دارید. هر کس در شبانه روز ۲۴ ساعت زمان دارد اما آنها که سعی می‌کنند هوشمندانه‌تر کار کنند، موفق‌ترند. بدانید که زمان باارزش‌ترین دارایی شماست و بر همین اساس نیز عمل کنید. مشکلی ندارد اگر از رفتن به جلسه‌ای که می‌دانید برای کار شما چندان ارزشی ندارد یا بی‌ارزش است، سر باز بزنید. همچنین نیازی هم ندارید که همه تلفن‌ها را پاسخ دهید. توانایی تشخیص اینکه چه چیزی برای کسب و کار شما  درست و ارزشمند است، رمز موفقیت است.

از قانون ۸۰/۲۰ پیروی کنید. سه یا چهار فعالیت هستند که می‌توانند بیشترین پول را در کسب و کار شما تولید کنند. ابتدا این فعالیت‌ها را شناسایی کنید، ۸۰ درصد زمان خود را برای انجام آنها صرف کنید و بقیه زمان خود را برای کارهای متفرقه اختصاص دهید. اگر بتوانید طبق این استراتژی پیش بروید حتما موفق خواهید شد.

بالا بردن سواد مالی نیاز به سال‌ها تمرین دارد. گرچه بسیاری درس‌ها در اقتصاد سخت یاد گرفته می‌شوند اما مهم یاد گرفتن آنهاست. این چهار اشتباه را یادداشت کنید و سعی کنید از ارتکاب به این اشتباهات خودداری کنید.

منبع entrepreneur.com
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.