۵ روش برای حمایت از کودک نامحبوب

محبوبیت چیزی است که معمولا افراد در نوجوانی به دنبال آن هستند

اگر فرزندی دارید که نزد دیگران نامحبوب است و در محیط اجتماعی خود موفقیت چندانی ندارد، این مطلب را مطالعه کنید تا به وسیله راهنمایی‌های آن به کودک خود برای داشتن احساس بهتر نزد همسن و سالانش کمک کنید.

والدین روش‌های خاص خود را برای تربیت فرزند دارند. برخی از آنها سختگیر و برخی آسانگیرند. برخی مرز و محدوده‌های سفت و سخت تعیین می‌کنند و برخی انعطاف‌پذیرند. به هر شکل همه والدین یک هدف مشترک دارند، آنها می‌خواهند کودکانی موفق و شاد تربیت کنند که بتواند در بزرگسالی تغییر مثبتی در جهان ایجاد کند. همه والدین چه آنها که سختگیرند و چه آسانگیرها می‌خواهند فرزندی داشته باشند که مورد پذیرش و محبوب باشد (چگونه می توان برای نوجوان مرز و محدوده تعریف کرد؟).

محبوبیت چیزی است که معمولا افراد در نوجوانی به دنبال آن هستند. حتی این تمایل در بزرگسالی بین والدین نیز مشاهده می‌شود. افراد محبوب به نظر جذاب و تاثیرگذار می‌آیند. همیشه کسانی را دارند که در موقعیت‌های مختلف بتوانند با او صحبت کنند و همیشه افرادی هستند دوست دارند نظر آنها را جلب کنند و با آنها صحبت کنند. به نظر نمی‌رسد هیچوقت تنها بمانند و همیشه زندگی ساده و شادی دارند.

اگر فرزندی دارید که در محیط اجتماعی خود نامحبوب است و نمی‌تواند در ارتباط با دیگران موفق باشد، از ۵ راه حل زیر مدد جویید:

موقعیت اجتماعی فرزند خود را بشناسید

والدین فرزند خود را بهتر از دیگران می‌شناسند، بنابراین اگر فرزند شما در ارتباط با همسن و سالانش دچار مشکل شده است یا برای مثال به جشن تولد دوستانش دعوت نمی‌شود، باید سعی کنید درک کنید چه اتفاقی افتاده است. اگر فرزند خردسال دارید، به واکنش‌های او در زمین بازی توجه کنید. آیا پسر شما می‌داند چطور در پارک برای بازی با بچه‌ها به آنها ملحق شود یا ترجیح می‌دهد تنها در گوشه‌ای از پارک بازی کند؟ وقتی می‌خواهید فرزندتان را از مدرسه بردارید، آیا دخترتان در حال مکالمه با دوستانش از مدرسه بیرون می‌آید یا تنها؟ بسیاری از اوقات کودکان از لحاظ اجتماعی کم مهارت هستند و تنها به هدایت و راهنمایی نیاز دارند. می‌توانید زمانی که با فرزندتان در حال بازگشتن از پارک هستید، با او درباره کودکانی که در زمین بازی دیده‌اید، صحبت کنید و پیشنهاداتی برای دفعه بعد به او بدهید: بابی، من دیدم بچه‌ها داشتن خیلی قشنگ بازی می‌کردند با هم، من مطمئنم که بار بعدی که به پارک بریم اونها خیلی خوشحال می‌شن که تو رو تو گروهشون داشته باشن.

اگر فرزند شما نمی‌تواند با بچه‌های دیگر دوست شود، شما نمی‌توانید شخصیت او را تغییر دهید. مشکل در دوست شدن با افراد می‌تواند ناشی از مشکلات یادگیری و توجه باشد که نیازمند کمک مشاور مدرسه یا مشاور تخصصی کودک است (تنهایی چه فایده‌ای دارد؟).

ایلی کندی مور، روانشناس معتقد است کودکان از سن هفت سالگی شروع می‌کنند به نگرانی در رابطه با مشکلات دوست‌یابی اما نگرانی والدین در خصوص مهارت‌های اجتماعی کودک می‌تواند سبب شود این نگرانی برای کودک زودتر اتفاق بیفتد. این روانشناس راه‌حل‌هایی برای والدین دارد تا به کودک خجالتی خود کمک کنند. او می‌گوید والدین باید به طور خصوصی به کودک کمک کنند رابطه چشمی، لبخند زدن، بلند حرف زدن و صدا زدن اسم افراد را تمرین کند. به جای آنکه بخواهید شخصیت فرزندتان را تغییر دهید، باید روی شخصیت او کار کنید. هیچکس برونگرا و اجتماعی زاده نمی‌شود (دوست خوب چه ویژگی هایی دارد؟).

فضای اجتماعی ایجاد کنید

کودکان نیاز دارند با بچه‌های دیگر باشند. از همان نوزادی زمان‌هایی را برای کودک خود اختصاص دهید تا با کودکان دیگر بازی کند. بودن با دیگران به کودک شما می‌آموزد مهارت‌های باارزشی چون مراقبت، همدلی، دلسوزی، شریک شدن و محبت را بیاموزد. وقتی کودک از نوزادی تعامل با دیگران را آغاز کند، اجتماعی بودن را یاد می‌گیرد.

به عنوان والدین، شما می‌توانید برای کودک خود شرایط و زمان‌هایی برای بازی با دیگر بچه‌ها فراهم کنید یا آنها را با هم به گردش یا به خانه دوستانشان ببرید. به برخی بچه‌ها اجازه داده نمی‌شود که به چنین جاهایی بروند و این توانایی آنها را برای داشتن زندگی اجتماعی بهتر محدود می‌کند (در هر سن کودک چه مهارت های اجتماعی باید یاد بگیرد؟).

کمک به کودک نامحبوب
مشکل در دوست شدن با افراد می‌تواند ناشی از مشکلات یادگیری و توجه باشد

به آنها یاد بدهید مهارت دوست‌داشتنی بودن خود را تقویت کنند

پرینستین نویسنده کتاب محبوبیت، قدرت دوست‌داشتنی بودن در دنیای وسواسی امروز، در کتاب خود می‌گوید: سعی کنید کارهایی انجام دهید که نشان دهد نیاز دیگران را مدنظر قرار می‌دهید و می‌خواهید صادقانه و بی‌ریا با آنها تعامل داشته باشید نه به خاطر اهداف خودتان. هر چه دوست‌داشتنی‌تر باشید، به شما در هر حوزه‌ای کمک خواهد کرد. به طور طبیعی همه دوست دارند برای افراد دوست‌داشتنی کاری انجام دهند و همیشه درباره آنها فکر مثبت می‌کنند.

این نویسنده معتقد است دوست‌داشتنی بودن ارزشمندترین محصول اجتماعی در همه جنبه‌هاست. همانطور که بر روی چیزهایی در زندگی سرمایه‌گذاری می‌کنیم که می‌دانیم در زندگی به ما کمک خواهند کرد، روی دوست‌داشتنی بودن نیز باید سرمایه‌گذاری کنیم.

برای روابط دوستی آنها تلاش خود را بکنید

به فرزند خود کمک کنید به جای محبوب شدن، برای لذت بردن از روابط دوستی خود بکوشد. نامحبوب بودن به معنی دوست‌داشتنی نبودن یا ناتوانی در دوست‌یابی نیست.

به رشد عاطفی فرزند خود کمک کنید

وقتی کودکان احساسات خود و نحوه پاسخگویی به احساسات دیگران را می‌شناسند، در واقع مهارت پایه‌ای زندگی را آموخته‌اند. به این، هوش عاطفی گفته می‌شود و نقش مهمی در دوست‌داشتنی بودن فرزند ایفا می‌کند (علائم هوش عاطفی پایین را بشناسید).

به فرزند خود یاد دهید به نحوه رفتار دیگران توجه کند. برای مثال همدردی را به او بیاموزید. والدین، بزرگترین الگو و معلم فرزندان خود هستند. آنها همه حرکات و رفتارهای والدین را زیرنظر دارند حتی اگر هیچ حرف و نظری ارائه ندهند.

برای مثال وارد رستوران شلوغی شده‌اید و پس از مدتها انتظار، خدمتکار برای شما غذای اشتباه آورده است، به جای غر زدن به او و گفتن اینکه چرا سفارش اشتباهی آورده‌ای؟ می‌توانید الگوی درک و صبر برای کودک خود باشید و بگویید: ببخشید، فرزند من مرغ سفارش داده اما شما گوشت قرمز آورده‌اید، می‌توانید دوباره چک کنید و سفارش ما را بیاورید؟ سپس موقعیت را برای فرزند خود شرح دهید و از او بخواهید خود را جای دیگران بگذارد و سعی کند آنها را درک کند : “اگر در چنین جای شلوغی کار می‌کردی، چه احساسی داشتی؟”.

وقتی از موقعیت‌های واقعی زندگی برای آموزش همدلی به کودک استفاده می‌کنید، فرزند شما روش شما را دنبال خواهد کرد.

منبع quickanddirtytips.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.