۵ عامل نگرانی نوجوانان در حوزه بهداشت و سلامت

با نوجوان خود درباره مسائل دوران نوجوانی صحبت کنید

از نوجوانان در خصوص چیزهایی که آنها را نگران و خجالت زده می‌کند، پرسیده شد. آنها به ۵ مورد از نگرانی‌های خود در حوزه بهداشت و سلامت در سنین نوجوانی خود اشاره کرده‌اند. والدین باید به نوجوانان کمک کنند تا بتوانند شرایطی که در دوران نوجوانی برایشان پیش می‌آید را درک کرده و از بابت آن احساس شرم نداشته باشند. بسیاری از نوجوانان اذعان داشته‌اند وقتی موضوع نگرانی خود را با والدین در میان گذاشته و از آنها درخواست کمک کردند، نگرانی آنها به میزان زیادی کاسته شد.

در این مقاله به ۵ مورد که نوجوانان با والدین خود در میان گذاشته‌اند اشاره می‌کنیم و همچنین راه حل‌هایی برای این مسائل ارائه می‌دهیم:

بوی بدن

نوجوانان نمی‌دانند چه زمانی باید از دئودورانت استفاده کنند. آنها نمی‌دانند چه نوع دئودورانت تهیه کرده و چند وقت یکبار استفاده کنند.

راه حل: نوجوان خود را به فروشگاه برده و انواع مختلف دئودورانت و نحوه استفاده از آن را به او معرفی کنید. بگذارید خودش رایحه دلخواهش را انتخاب کند. برای او چند نمونه دئودورانت برای حمام، اتاق خواب، باشگاه و کوله پشتی خریداری کنید. والدین باید در خصوص نحوه استفاده از دئودورانت و اینکه چند وقت یکبار باید استفاده شود، به نوجوان خود توضیح دهند.

آکنه

جوش و آکنه یکی از مهمترین موضوعاتی است که باعث نگرانی نوجوانان می‌شود. نوجوانان نمی‌دانند آیا باید از داروهای جوش استفاده کنند، با جوش‌های خود باید چه کنند و چه مراقبت‌های پوستی باید انجام دهند.

راه حل: با روش‌های مراقبت‌های پوستی ساده شروع کنید و چند نمونه محصولات مراقبت پوستی برای او تهیه کنید. او را عادت دهید روزانه پوست خود را شسته و مرطوب کند. برای کوله پشتی او حتما یک کرم مخصوص جوش برای مواقع اضطراری قرار دهید.

قاعدگی

اکثر دختران احساس می‌کنند برای قاعدگی آمادگی ندارند. بزرگترها نیز گاهی فراموش می‌کنند در آن زمان چه احساس و شرایطی داشته‌اند. دختران دوست دارند بدانند وقتی برای اولین بار پریود می‌شوند، چه احساس و شرایطی را تجربه خواهند کرد و همچنین در خصوص انواع پدها و تنوع آنها اطلاعاتی داشته باشند.

راه حل: چه دختر شما پریود شده باشد یا نه، سعی کنید اطلاعاتی در خصوص آن به او منتقل کنید و سوالات اورا پاسخ دهید. برای مثال بسیاری از دختران می‌خواهند بدانند آیا پریود آنها بر روی فعالیت و تحرک آنها در ورزش تاثیرگذار است یا خیر. همچنین می‌توانید با دختر خود به داروخانه یا فروشگاه بروید و انواع مختلف پدها و مارک‌های مختلف را به او معرفی کنید.

شوره سر

شوره سر یکی از مسائلی است که اغلب نوجوانان از صحبت کردن درباره آن خجالت می‌کشند. آنها اغلب نمی‌دانند چگونه شوره سر را برطرف کنند و هنگام رفتن به حمام شامپوی مخصوص شوره سر را قایم می‌کنند.

راه حل: به نوجوان خود توضیح دهید شوره سر گرچه موضوع ناراحت کننده‌ای است اما کاملا طبیعی است. به او توضیح دهید شوره سر می‌تواند علل مختلفی داشته باشد از جمله تغییر فصل، استفاده از شامپوی جدید و استرس و می‌تواند از داروهای گیاهی برای آن استفاده کند. اگر شوره سر او درمان نشد، می‌توانید برای دریافت راه حل بهتر به متخصص پوست مراجعه کنید.

بوی دهان

یکی از مسائلی که نوجوان را ناراحت می‌کند و اعتماد به نفس او را برای برقراری ارتباط با دیگران پایین می‌آورد، بوی بد دهان است (بوی بد دهان، علل، پیشگیری و درمان آن).

راه حل: بوی بد دهان را به روش‌های مختلفی می‌توان از بین برد. نخست با نوجوان خود درباره بهداشت دهان و دندان صحبت کنید. نخ دندان و مسواک زدن روش‌های مفیدی برای مبارزه با بوی بد دهان است. دوم، می‌توانید ابزارهایی برای مبارزه با بوی بد دهان در اختیار او قرار دهید از جمله