۶ عادت گفتاری غلط که برای دیگران آزاردهنده است

این درباره چیزی که می‌گویید، نیست بلکه درباره نحوه و زمان گفتن آن است.

منفی‌بافی می‌کنید

یک عادت گفتاری اشتباه، پیشگویی منفی است. اگر پیش‌بینی می‌کنید در ملاقات با افراد، آنها شما را دوست نخواهند داشت، تحقیقات نشان داده است احتمالا این نگرش منفی شما به طرف مقابل منتقل شده و پیشگویی شما را تایید می‌کند. از سوی دیگر، خوشبینی اجتماعی نیز به همین شکل عمل می‌کند. افرادی که انتظار دارند دیگران دوستشان داشته باشند، با نگرش مثبت‌تری وارد مکالمه با دیگران می‌شوند و اغلب همین حس را به دیگران نیز منتقل می‌کنند. این بدان معنی نیست که باید همیشه احساسات خود را سرکوب کنید، اما باید بدانید غم و شادی مانند ویروس مسری هستند (چگونه خوش بین باشیم؟).

نمی‌گذارید دیگران حرف بزنند

حرف زدن درباره خود چه در گفتگوهای شخصی و چه شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توئیتر، همان احساس لذت را به مغز می‌دهد که غذا یا پول می‌دهد. اگر دوستان خود را از لذت بردن از خود افشایی محروم کنید، گویی آنها را از یک غذای لذیذ محروم کرده‌اید. در مکالمات خودمحور نباشید. بگذارید دیگران هم صحبت کنند.

عادت گفتاری و دو پسر ایستاده

مدام غلط دیگران را تصحیح می‌کنید

بر اساس مطالعات، شرط کلیدی در برقراری ارتباط با دیگران این است که بگذارید دیگران نیز از خودشان بگویند و شما شنونده باشید. این یعنی حرف آنها را قطع نکنید، صحبت‌های آنها را از لحاظ معتبر و مستند بودن یا گرامری تصحیح نکنید و بگذارید بدانند به آنها گوش می‌دهید و هیچ قضاوتی نمی‌کنید. کسانی که به دیگران اجازه می‌دهند صحبت‌هایشان تمام شود و تا زمانی که نوبتشان نشده چیزی نمی‌گویند، بهترین افراد برای مکالمه شناخته می‌شوند. این افراد به خصوص در مواقعی که دوست یا اعضای خانواده نیاز به شنیده شدن بدون قضاوت دارند، بهترین افراد هستند. اینگونه افراد ارتباط سریع و بادوامی ایجاد می‌کنند (چگونه سنگ صبور باشیم؟).

به جای “ما” می‌گویید “تو”

اگر مدام در مکالمات خود از “تو” استفاده می‌کنید، شخص مقابل احساس موردتحکم واقع شدن و موردقضاوت واقع شدن و یا حتی متهم بودن می‌کند. در مقابل، زوج‌هایی که از واژه‌هایی استفاده می‌کنند که نشان‌دهنده با هم بودن است (مانند “باهم”، “ما”)، به جای واژه‌های جداکننده مانند “من” و “تو”، زوج‌های شادتر و سالمتری هستند و رضایتشان از زندگی بیشتر است. حتی واژه “ما” درباره غریبه‌ها نیز اثر خوبی دارد. اینگونه واژگان احساس آشنا بودن و احساسات مثبت در دیگران برمی‌انگیزد.

عادت گفتاری و دو پسر نشسته

انتهای جملات شما حالت پرسشی دارد

برخی عادت داردند جملات خود را با حالت سوالی به پایان می‌رسانند، این به خصوص در میان دختران بسیار متداول است. طبق تحقیقی که از ۷۰۰ مرد و زن انجام شد، ۸۵ درصد افراد اینگونه جملات سوالی را شاخصی از ناامنی دانستند، ۷۰ درصد آن را آزاردهنده و ۵۷ درصد معتقد بودند این شیوه در زندگی دست و پاگیر است. بهتر است برای آنکه مطمئن و با اعتماد به نفس به نظر برسید، انتهای جملات خود را با تن صدای پایینتری به پایان برسانید.

سریع حرف می‌زنید

علی‌رغم آنچه فکر می‌کنید، سریع صحبت کردن می‌تواند شما را عصبی و تند نشان دهد یا گویی دارید تلاش می‌کنید چیزی را بفروشید. مطالعه‌ای بر روی ۱۳۸۰ تماس تلفنی بازاریابی نشان داده سرعت مناسب حرف زدن حدودا ۳.۵ کلمه در هر ثانیه است (نه خیلی سریع و نه خیلی آهسته) و وقفه‌های گاه به گاه که شما را از ربات متمایز کند.

منبع readersdigest.ca
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.