رابطه شاد و سالم را با این ۷ کلید تجربه کنید

زوج ها با هدف های مختلف می توانند رابطه سالم داشته باشند.

موضوعی که باعث رنجشتان شده است را با ملایمت مطرح کنید

احترام متقابل

اگر این گزینه را در رابطتان ندارید مسلما راه سختی در پیش روی شماست. احترام متقابل به این معنی نیست که فرد موردنظر شما هر کاری که انجام داد یا هر چیزی که گفت شما با او موافق باشید, بلکه به این معنی است که باید به صورت دوطرفه یکدیگر را تحسین کنید و در عشقتان استوار باشید و تمام رابطتان برمبنای اعتماد باشد.

  • جان گاتمن، پیشگام در مطالعه زوج ها و ازدواج می گوید: می توان در عرض چند دقیقه گفت که یک زوج می توانند راه طولانی را باهم طی کنند و یا قصد ندارند رابطشان را بسازند. جان گاتمن چطور این را می گوید؟ اگر هیچ گونه اثری از تحقیر و اهانت از سوی طرفین وجود نداشته باشد آن گاه به آن رابطه می توان سالم گفت. سوءاستفاده و توهین چه از نظر فیزیکی, کلامی یا عاطفی احترام متقابل را در هر راهی به چالش می کشد. شکل و فرم شما برای داشتن رابطه سالم باید احترام متقابل باشد.

استدلال نه مبارزه

من زوج خوشبختی را ندیدم که تاحالا مشاجره نکرده باشند. آن ها هرگز دعوا نمی کنند با این حال بحث و استدلال می کنند. زمانی که یک زوج به دفتر من مراجعه می کنند و می گویند هرگز مشاجره نکرده اند من باور نمی کنم, شما می توانید بحث کنید بدون دعوا کردن. بحث کردن مخالف دعوا کردن است. موضوعی که باعث رنجشتان شده است را با ملایمت مطرح کنید و سعی کنید ریشه مشکل را پیدا کرده و درباره آن صحبت کنید.

توافق بر سر رابطه جنسی

هردوی شما با زمان, نحوه رابطه و مکان رابطه جنسی موافق هستید و در این رابطه مشارکت متقابل وجود دارد. اگر شما یا همسرتان درباره نحوه رابطه جنسی ناراحتی دارید می توانید بدون انتقاد و آشکارا درباره آن صحبت کنید. بعضی از زوجین با بهانه هایی همچون زمان نداشتن یا خسته بودن رابطه جنسی را عقب می اندازند که اصلا کار صحیح و درستی نیست, خودتان برای رابطه جنسی زمان پیدا کنید. درهمه زمان ها وقت برای رابطه جنسی وجود دارد. گاهی زوج ها برای تنبیه کردن یکدیگر رابطه جنسی را منع می کنند این روش تنبیه کردن باعث فروپاشی زندگیتان می شود از آن دست بکشید.

توافق بر سر نحوه والدین بودن

اساسا ۳ سبک اصلی برای والدین بودن وجود دارد,

  1. اقتداگرا: قوانین قوانین هستند و استثنایی هم ندارد.
  2. دیکتاتوری خیرخواهانه: قوانینی وجود دارد و بچه ها هم می توانند نظرشان را بگویند اما پدر و مادر هستند که نظر نهایی را می دهند.
  3. ملایم: قوانین حداقل وجود دارد.

اگر شما بر روی یک روش تربیت به طور مثال بر سر اینکه کودک باید تنبیه شود یا نه هم نظر نیستید و یا اختلاف نظرهایی دارید باید باهم صحبت کنید. اگر فرزندی ندارید و یا به تازگی می خواهید بچه دار شوید حتما حتما حتما درباره اینکه هرکدام از شما ممکن است روش تربیت مخصوص به خود را داشته باشید اما باهم قرار است والدین شوید پس باید یک روش داشته باشید با همسر خود صحبت کنید.

مساوات در پول

اگر یکی از شما درآمد بیشتری نسبت به دیگری داشته باشد, هر دو شما به یک اندازه حق دارید برای آن برنامه ریزی کنید. هیچ حساب پنهانی از یکدیگر نداشته باشید و در خریدهای بزرگ باهم تصمیم بگیرید. برای مشارکت بیشتر اگر شما یکی از قبض ها را پرداخت می کنید به موقع آن را پرداخت کنید و اگر این امکان را ندارید از همسر یا از شخص دیگری بخواهید برایتان انجام دهد. شما می توانید حساب جداگانه باز کنید و این پرسش به وجود می آید که آیا به صمیمیت رابطتان آسیب وارد می کند؟ خیر اطلاع از این موضوع می تواند به صمیمیتتان افزوده کند.

اهداف و ارزش های مشترک

زوج ها با هدف های مختلف می توانند رابطه سالم داشته باشند. آن چیزی که مهم است آن ها هدف و ارزش های مشترک داشته باشند. زوج هایی که در دین و یا زمینه های فرهنگی اختلاف دارند می توانند رابطه سالمی داشته باشند. چیزی که باعث رابطه سالم می شود به اشتراک گذاشتن اعتقادات آن ها است. شما ممکن است اعتقادتان را به اشتراک بگذارید و از چیزهای مهمی که یادمی گیرید در جهت پیشرفت استفاده کنید. ارزش ها و باورها برای همه متفاوت است. اهداف مشترک ناملموس می تواند باعث پرورش بچه های شاد و سالم شود و یا باعث صرفه جویی و پیشرفت در زندگی شود. شما می توانید برای هدف ۱ ساله, ۵ ساله, ۱۰ ساله, ۲۰ ساله کار و تلاش کنید کار کنید برای چیزی که رابطه شما را قوی می کند.

سرگرمی

 جاذبه جنسی بعد از مدتی کم رنگ می شود اما با مردی ازدواج کنید که هر روز باعث خنده شما می شود.

  • جووان وودوارد می گوید : خندیدن یک درمان واقعی است. زمان خود را جوری تنظیم کنید که سرگرمی داشته باشید وقتی در زندگی شادی به طور منظم نباشد بسیار جدی و خسته کننده می شود.
منبع psychologytoday.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.