۸ روش موثر برای از بین بردن موهای زائد صوررت

روشی متناسب با پوست و موی خود انتخاب کنید

شاید از بین بردن موهای زائد صورت برای شما یکی از فعالیت‌های ناخوشایند باشد اما اگر روشی که برای این کار استفاده می‌کنید متناسب با ظاهر، جنس مو و نیازهای آن باشد، چندان سخت نخواهد بود. اگر می‌خواهید از شر موهای پشت لب، موهای روی چانه یا بین ابروها خلاص شوید، به شما چند متود موثر معرفی می‌کنیم:

استفاده از موچین

از بین بردن موهای زائد صورت و موچین

استفاده از موچین یکی از محبوب‌ترین روش‌هاست. موچین در هر جا یافت می‌شود و قیمت مناسبی دارد، از این رو بسیار در دسترس است.

موچین برای قسمت‌های کوچک و متمرکز مانند ابرو و چانه که موهای متمرکز دارد، مناسب‌تر است. اما حتما قبل از استفاده، موچین را تمیز کنید. بهتر است یک بار در روز، موچین را با آب گرم و صابون بشویید سپس آن را در جای خشک نگه دارید.

اگر می‌خواهید بدانید ابروهای خود را چطور بر اساس فرم صورت بردارید، این متن را بخوانید.

وکس کردن

از بین بردن موهای زائد صورت و وکس کردن

چه از وکس نرم استفاده کنید و آن را با استفاده از نوارهای باریک روی صورت بزنید یا وکس‌های سفت‌تر که روی صورت قرار می‌گیرند و به راحتی کنده می‌شوند، به راحتی می‌تواند موهای زائد پشت لب، چانه، ابرو و گونه‌ها را از بین ببرد. اما این روش برای همه افراد مناسب نیست.

اگر پوست به این محصول حساسیت داشته باشد، پس از استفاده دچار التهاب می‌شود. اگر درست از وکس استفاده نشود، می‌تواند موجب کنده شدن ناقص فولیکول‌های مو شده و مو را بشکند، بنابراین پوست اطراف آن ملتهب می‌شود. اگر فولیکول موی کنده نشده به هم گره بخورد، سبب رشد مو می‌شود. حتما در خصوص مرکزی که برای اپیلاسیون مراجعه می‌کنید، تحقیق کنید.

اگر می‌خواهید درباره وکس کردن بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید.

شیو کردن

شیو کردن و از بین بردن موهای زائد صورت

گرچه شیو کردن برای صورت کمتر توصیه می‌شود، اما این روشی است که بسیاری از زنان برای از بین بردن موهای زائد به کار می‌برند. برخی گمان می‌کنند موهای صورت با شیو کردن ضخیم‌تر می‌شود. آیا این درست است؟

این باوری اشتباه است که موها پس از شیو ضخیم‌تر و متراکم‌تر می‌شوند. از آنجا که فولیکول مو از نیمه بریده می‌شود، احساس زبری ایجاد می‌کند اما ضخیم‌تر نمی‌شود.

اگر می‌خواهید کمتر دچار مشکل شوید، احتیاط و نکاتی را قبل از شیو کردن رعایت کنید تا پوست نرمتر و التهاب کمتری داشته باشید.

شیو کردن در حمام یا بلافاصله بعد از آن کمک می‌کند پوست نرم‌تری داشته باشید. به خصوص اگر موی زبر و ضخیمی دارید، بخار آب به نرم شدن رشته‌های مو کمک می‌کند. قبل از شیو از روغن یا کرم مخصوص شیو که معمولا مخصوص آقایان است، استفاده کنید زیرا از سوزش پوست جلوگیری می‌کند. از ژیلت‌های دوتیغه استفاده کنید چرا که این تیغ‌ها مناسب مناطق حساس پوست هستند و معمولا از قرمزی و سوزش جلوگیری می‌کنند.

یک ناحیه از پوست را مدام تیغ نزنید چرا که موجب التهاب می‌شود. پس از شیو کردن نیز کرم مرطوب‌کننده آبرسان استفاده کنید تا پوست نرم شود.

بند انداختن

بند انداختن و از بین بردن موهای زائد صورت

بند انداختن در کشورهای خاورمیانه و آسیایی بسیار رایج است که در آن نخ نازکی را به صورت دو لایه گره می‌زنند و روی قسمتی که می‌خواهند مو را از بین ببرند، به صورت چرخشی حرکت می‌دهند. از انجایی که استفاده از این روش برای موهای پراکنده کمی دشوار است، بهتر است از آن برای نواحی کوچکتری چون ابرو، پشت لب و چانه استفاده شود. بر خلاف تیغ، استفاده از بند کمی دشوار است و اگر طرز کار آن را بلد نباشید، نخواهید توانست موها را از بین ببرید. بنابراین به آرایشگاهی مراجعه کنید که در این کار مهارت داشته باشند.

کرم‌های موبر

کرم موبر و از بین بردن موهای زائد صورت

کرم‌های موبر معمولا عطر زیادی دارند اما مدل‌های جدید این کرم‌ها، ملایم و بی‌عطر هستند. این کرم‌ها روی نواحی که مو دارد زده می‌شود، سپس کرم همراه با مو پاک می‌شود.

کرم‌های موبر مواد شیمیایی چون تیوگلیسولات کلسیم یا تیوگلیسولات پتاسیم دارند که بندهای دیسولفید در کراتین مو را می‌شکند، از این طریق مو را تضعیف می‌کند. اگر می‌خواهید این روش را امتحان کنید، حتما آن را روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید تا پوست حساسیت نداشته باشد.

درمان مقطعی

علاوه بر روش‌های گفته شده، می‌توانید از متخصص پوست راهنمایی برای درمان مقطعی بخواهید. برخی از آنها مانند Vaniqa دارویی است که یکبار در روز استفاده می‌کنید تا رشد مو کاهش پیدا کند. این روش گرچه موثر است اما همین که آن را متوقف کنید، تاثیر آن نیز از بین می‌رود و موها دوباره از نو رشد می‌کنند.

لیزر موهای زائد

از بین بردن موهای زائد صورت و لیزر

اگر دنبال روشی دائمی هستید، می‌توانید لیزر موهای زائد را امتحان کنید که به عنوان تراپی با پالس شدید شناخته شده است.

این لیزرها طول موج‌های مشخصی از نور هستند که منحصرا توسط فولیکول‌های مو جذب می‌شوند. این نور پس از جذب شدن تبدیل به گرما می‌شود که فولیکول‌های مو را می‌کشد. تجریه مو به وسیله برق می‌تواند در وسعت بیشتری صورت گیرد درحالی که روش الکترولیزه تنها یک فولیکول را در یک زمان قطع می‌کند. اما این روش برای کسانی که موهای روشن یا ظریفی دارند، مناسب نیست و هزینه آن نیز زیاد است. برای از بین رفتن کامل موها نیاز به چند جلسه لیزر است.

برای آنکه درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید.

الکترولیزه

از بین بردن موهای زائد صورت و الکترولیزه

یکی دیگر از روش‌های دادمی، الکترولیزه است که از گرمای متمرکز برای هر فولیکول مو در هر بار استفاده می‌شود تا مانع از رشد مو شود. این روش برای کسانی که می‌خواهند موهای زائد خود را به طور دائم از بین ببرند اما موهای روشن یا فر دارند و نمی‌توانند از لیزر استفاده کنند، روش ایده‌آلی است.

منبع goodhousekeeping.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.