۸ نشانه تومور مغزی

اگر این علائم را دارید، به پزشک مراجعه کنید.

0

علائم سرطان مغز شامل بسیاری ناراحتی‌هایی است که ممکن است به طور روزمره به آنها دچار شویم مانند سر درد  و افسردگی. در ادامه برخی نشانه‌های تومور مغزی را به شما معرفی می‌کنیم. در صورتی که این علائم را دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. خبر خوب این است که سرطان مغز کمتر از ۱ درصد جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما خبر بد این است که تومور مغزی با علائم کمی همراه است و این علائم هم به صورت ناراحتی‌های روزمره و معمولی مانند سردرد و خستگی خود را نشان می‌دهند. ۸ علامت خاموش اما جدی تومور مغزی را که در ادامه معرفی می‌شود، مطالعه کنید و در صورتی که این علائم را دارید به پزشک مراجعه کنید.

سردرد مداوم

برای پزشکان توضیح تفاوت میان سردردهای ناشی از تومور مغزی و سردردهایی که علل دیگری دارند، دشوار است. سردردهایی که شکل تازه‌ای دارند و به راحتی برطرف نمی‌شوند، احتمالا به دلیل تومور هستند. اینگونه سردردها به مرور زمان بدتر می‌شوند و به خصوص صبح‌ها بعد از بیدار شدن خود را نشان می‌دهند. زمانی که دراز می‌کشید، درد داخل جمجمه برای ساعت‌ها به میزان زیادی به شما فشار می‌آورد. این درد بسته به اندازه و میزان رشد تومور می‌تواند متفاوت باشد. تومورهایی که کوچک هستند و سریع رشد می‌کنند سردرد متفاوتی از تومورهایی که بزرگ هستند و آرام رشد می‌کنند، ایجاد می‌نمایند. سردرد ناشی از تومور مغزی شکل خاص و متفاوتی ندارد که از روی آن بتوان تشخیص داد کسی تومور دارد یا نه. فقط باید نسبت به سردردهایی که جدید و مداوم هستند حساس باشید و به سراغ داروهای بدون نسخه نروید.

تومور مغزی و سردرد در محیط کار

اختلال نامحسوس در بینایی

بسیاری از بیمارانی که این مشکل را دارند، خودشان متوجه آن نیستند. آنها متوجه تغییر در کیفیت بینایی خود نمی‌شوند تا زمانی که مدام یک طرف بدن آنها به دلیل اختلال بینایی به اشیا برخورد کند یا مدام با ماشین تصادف کنند. این اختلال بینایی با عنوان ”   bitemporal hemianopsia” شناخته می‌شود.

ضعف و رخوت

قشر روی مغز حرکت ماهیچه‌های سراسر بدن را برانگیخته و کنترل می‌کند. نیمکره چپ مغز حرکت نیمه راست بدن را کنترل می‌کند و نیمکره راست مغز حرکت نیمه چپ بدن را کنترل می‌کند. اگر توموری در مغز وجود داشته باشد، عملکرد مغز در کنترل ماهیچه‌ها به هم می‌ریزد و نتیجتا ماهیچه‌ها از کار می‌افتند. اگر تومور مغزی داشته باشید، هیچ دردی در دست و پا احساس نمی‌کنید اما ممکن است پا یا دست چپ یا راست شما مانند گذشته واکنش نشان ندهند. ضعف پاها می‌تواند نشانه کمبود ویتامین D نیز باشد.

لکنت زبان و اختلال در صحبت کردن

مشکلات زبانی مانند لکنت زبان، دشواری در نامگذاری اشیا یا فهم صحبت‌های دیگران علامت اصلی تومور در لوب‌های پیشانی و یا قسمت‌هایی از مغز است که با گفتار و فهم زبان مرتبطند. دو مرکز گفتاری در سمت چپ مغز وجود دارد. منطقه ورنیک که وظیفه فهم و دریافت کلام را برعهده دارد و منطقه بروکا که وظیفه فعال‌سازی ماهیچه‌ها برای ایجاد صدا (حرف زدن) را برعهده دارند. وقتی تومور در مغز باشد، عملکرد هر دو این مناطق دچار اختلال می‌شود.

تومور مغزی و سردرد آقا

احساسات آنی و رفتارهای پرخطر

بیمارانی که تومور مغزی دارند احتمالا دچار افسردگی، خشم و اضطراب می‌شوند، حتی اگر همیشه اینگونه احساسات را از خود نشان ندهند. این بستگی به اندازه تومور و درگیر شدن لوب‌های پیشانی مغز دارد که مسئول بسیاری از ویژگی‌های شخصیتی ما هستند. حتی این بیماران ممکن است تغییرات رفتاری را تجربه کنند شامل اضطراب و عصبانیت شدید، انجام رفتارهای پرخطر، رابطه جنسی زیاد یا از دست دادن مهار خود. تومورهای لوب پیشانی که بزرگ هستند و رشد کندی دارند، می‌توانند شخصیت و عقیده فرد را تغییر دهند تا جاییکه فرد را گرفتار بزهکاری و مشکلات روانی کنند.

اختلال در شنوایی یا زنگ زدن گوش

لوب گیجگاهی که در زیر بخش میانی مخ (پوسته مغز) پشت گیجگاه‌ها قرار گرفته، مسئولیت پردازش قوه شنوایی را برعهده دارد همانطور که مسئولیت فهم زبان را برعهده دارد. اگر احساس می‌کنید یکی از گوش‌های شما شنوایی‌اش را از دست داده یا مدام صدای زنگ یا همان وزوز در گوش خود می‌شنوید، باید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت داشتن علائم دیگر شما را به یک متخصص مغز و اعصاب معرفی کند.

تومور مغزی و سردرد خانم

ناباروری

مغز تقریبا همه چیز را در بدن کنترل می‌کند از جمله تولید هورمون‌ها. مغز این کار را به وسیله غده هیپوفیز انجام می‌دهد که ساختاری به اندازه نخود است که درست در وسط مغز قرار گرفته. تومورهایی که غده هیپوفیز را تحت تاثیر قرار می‌دهند، می‌توانند هورمون‌های زیادی را ترشح کنند یا مانع از فعالیت نرمال غدد شوند. به همین خاطر است که بسیاری زنان که تومور مغزی دارند، نمی‌توانند باردار شوند یا بعد از بچه دار شدن قادر به تولید شیر نیستند.

از دست دادن تعادل

یکی از مناطق مغز که تحت تاثیر تومور قرار می‌گیرد، قسمتی است که مسئولیت عملکرد حرکتی بدن را برعهده دارد. اگر در راه رفتن دچار مشکل می‌شوید، به خصوص وقتی در تاریکی قدم می‌زنید و بیشتر به یک سمت می‌افتید، می‌تواند نشانه تومور مغزی در مخچه باشد. مخچه قسمتی از مغز است که مسئول تعادل و هماهنگی بدن است.

منبع readersdigest.ca
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.