چطور وسایل چوبی را تمیز کنیم؟

از هر چوب بسته به نوع آن باید مراقبت کرد

وقتی بحث خرید مبلمان جدید به میان می‌آید، افراد تمایل دارند مبلمان راحتی را انتخاب کنند که شیک و مدرن باشد. با این حال، برخی از مردم اغلب نگران حفظ اثاثیه چوبی خود هستند، چون آنها چیزی در مورد این موضوع نمی‌دانند و تمام چوب‌ها یک جور مراقبت نمی‌شوند، اگر چه همه مبلمان و لوازم یکسان نیستند، باید مراقب اثاثیه خود باشید تا مطمئن شوید در شرایط عالی نگه داری می‌شوند. وسایل چوبی منزل به خاطر مقاومت و دوامشان و گرما بخشیدن به دکوراسیون داخلی همواره پر طرفدار بوده است. اگر شما هم یکی از طرفداران وسایل چوبی منزل هستید و می‌خواهید همیشه آن‌ها را تمیز و درخشان ببینید با این مطلب همراه شوید:

تمیز کردن وسایل چوبی 

قبل از هر چیز توجه داشته باشید که مبلمان و وسایل چوبی منزل خود را از مقابل نور خورشید، منابع گرما و رطوبت دور کنید. این عوامل به خشک شدن یا بید زدن و رنگ پریده شدن چوب منجر می‌شوند، پس مرحله اول پیش از برق انداختن وسایل چوبی نگهداری مناسب آن‌هاست.

اولین گام گردگیری 

برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی گردگیری آن‌ها اولین قدم است. از یک پارچه بدون پرز یا ماهوت پاک‌کن استفاده کرده و گرد و غبار نشسته بر روی سطوح چوبی را پاک کنید. فراموش نکنید که استفاده از پارچه‌های زبر سطح چوبی مورد نظر شما را خراش خواهد داد پس آن‌ها را فراموش کنید.

مشخص کردن نوع چوب در تمیز کردن وسایل چوبی 

در مرحله‌ی بعدی تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی نوع چوب خود مشخص کنید و برای تمیز کردن آن روش مناسب را پیدا کنید به طور مثال چوب‌های گردو را هر روز دستمال نرم بکشید تا گرد و خاک نگیرند. اگر لکه‌های سفیدی روی چوب دیدید، با مقداری کمی خمیردندان آن‌ها را پاک کنید.

روغن خانگی برای برق انداختن وسایل چوبی 

می‌توانید برای تمیز کردن وسایل چوبی، روغن خانگی درست کنید. برای تهیه این روغن، روغن بزرک و عصاره‌ی صمغ را به مقدار مساوی بجوشانید. مواد را با هم مخلوط کرده و با یک دستمال نرم، آن را به چوب بمالید و به سادگی برق انداختن وسایل چوبی‌تان را خودتان انجام دهید. این روغن یا هر روغن تجاری دیگری در بافت چوب نفوذ می‌کند و اگر سال‌ها استفاده کنید، اثاثیه‌ی چوبی‌تان همیشه تازه می‌مانند و درخشندگی طبیعی خود را نگه می‌دارند.

تمیزکردن وسایل چوبی رنگ شده 

سر جارو برقی برس وصل کرده و چوب‌های رنگ شده را با آن تمیز کنید یا به جای آن با یک دستمال خشک سطح چوب را تمیز کنید.

تمیز کردن لکه‌ها از وسایل چوبی 

با یک اسفنج مرطوب لکه‌ها و اثر انگشت‌ها را از روی وسایل چوبی پاک کنید. اسفنج را فشار دهید تا آب اضافی بیرون بریزد، چون اگر چوب خیس شود باد می‌کند یا لکه دار می‌شود.

تمیز کردن کاغذهای چسبیده به وسایل چوبی 

اگر کاغذی به لوازم چوبی منزل شما چسبیده است و مایلید آن را بکنید هیچ وقت با یک کارد یا تیغ و نظایر آن به جان آن نیفتید چرا که با این عمل به وسایل چوبی شما آسیب وارد می‌کند. در چنین مواقعی می‌توانید از روغن‌های مایع کمک بگیرید به این صورت که چند قطره روغن روی کاغذ بریزید و لحظه‌ای صبر کنید سپس با پارچه نرمی مالش دهید و این عمل را آن قدر تکرار کنید تا کاغذ به کلی از چوب کنده شود.

تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی پولیش شده 

برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی پولیش شده از محلول‌های مخصوص پولیش و یا پارافین استفاده کنید. پارافین، خراش‌های چوب را می‌پوشاند و فقط کافیست سالی ۲ بار این کار را انجام دهید. استفاده از محلول راحت‌تر از پارافین است اما باید بیشتر این کار را تکرار کنید، مثلاً سالی ۳ یا ۴ بار. از همه راحت‌تر، پولیش‌های اسپری است، اما چون حاوی سیلیکون است ممکن است سطح چوب را لغزنده کند و یا به صورت توده جمع شود.

نکات تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی

  • برای تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی خاص مثل چوب‌های خیزران، بامبو و بید نیاز به رطوبت دارند تا شکننده و فرسوده نشوند. چند وقت یکبار به این چوب‌ها آب اسپری کنید تا حالت بگیرند. به غیر از نی بوریا که رطوبت زیاد باعث خراب شدنش می‌شود.
  • هنگام پولیش کاری و برق انداختن وسایل چوبی دستکش پارچه‌ای دستتان کنید تا اثر انگشت باقی نماند.
  • برای ساخت روغن خانگی برای برق انداختن وسایل چوبی دقت کنید که عصاره‌ی صمغ قابل اشتعال است و دود شدیدی تولید می‌کند پس در فضای باز و دور از آتش و سیگار استفاده کنید. همچنین هنگام مخلوط کردن روغن بزرک و عصاره‌ی صمغ از دستکش پلاستیکی استفاده کنید تا به پوست‌تان نخورد.
  • برای برطرف کردن برچسب‌ها و عکس برگردان‌های کهنه و قدیمی می‌توان از سرکه استفاده کرد به این صورت که آنها را با سرکه خیس کنید و لحظه‌ای صبر کنید سپس به آرامی با تکه پارچه‌ای آن را پاک کنید.
  • تزیینات عاج روی چوب را می‌توان با کمک چوب پنبه که روی سر یک چوب کبریت پیچیده شده و کمی به آب و شوینده ضعیف آغشته شده است، تمیز کرد. بعد از این مرحله با کمی پنبه که در آب فرو برده‌اید، آن را دوباره تمیز و در پایان با پارچه‌ای کتانی سطح عاج را خشک کنید.

با مواد طبیعی وسایل چوبی را تمیز کنید 

سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ می‌تواند وسایل چوبی را به شدت خشک و تیره کند که در زیبا به نظر رسیدن نقش دارد، به احیای آن‌ها کمک می‌کند و آن‌ها را مرطوب، روشن و براق نگه می‌دارند. برای استفاده درست از این تکنیک، باید سفیده تخم مرغ را از زرده جدا کنید. بعد سفیده تخم مرغ را خوب بزنید. بعد از آن یک قاشق آمونیاک ( ۱۵ میلی لیتر ) اضافه کرده و مستقیما روی چوب بمالید؛ در نهایت، بگذارید چند دقیقه بماند و با دستمال خشک تمیز کنید. این باعث می‌شود مبلمان براق تربه نظر برسند.

روغن زیتون و لیمو

این یکی از روش‌های مرسوم مورد استفاده برای مبلمان چوبی است، باعث می‌شود چوب واقعا براق و درخشان باشد، از جمله مبلمان که قبلا روغن زده شده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است مقادیر مساوی از هر دو ماده را با هم مخلوط کنید، و روی مبل بمالید، و بگذارید خشک شود.

روغن زیتون

انتخابی ایده آل برای اثاثیه چوبی تیره، و نیز مبلمان چوبی است تنها کاری که باید بکنید این است که روغن زیتون را روی چوب بمالید سپس باید یک لایه گلیسیرین را به مبل بمالید که به عنوان یک لایه محافظ و براق عمل می‌کند.

از بین بردن لکه‌های چربی و آب ایجاد شده بر روی وسایل چوبی 

برای پاک کردن کابینت‌های ام دی اف ابتدا گرد و خاک آن را با یک دستمال خشک بگیرید. سپس می‌توانید یکی از روش‌های زیر را پیاده سازی نمایید:

استفاده از اتو

اگر لکه آب ایجاد شده تازه است، یک دستمال خشک روی لکه قرار داده سپس اتوی بدون بخار و گرم (داغ نباشد) بر روی دستمال قرار دهید تا لکه محو گردد.

استفاده از روغن گیاهی

که یک دستمال خشک را برداشته و کمی روغن گیاهی بر روی آن بریزید و سپس روی میز چوبی خود بکشید، این کار را آنقدر ادامه دهید تا لکه پاک گردد.

سس مایونز 

یک روش عجیب اما واقعی برای پاک کردن لکه‌های مختلف از روی سطوح پارچه‌ای، استفاده از مخلوط مایونز و آب است. به این صورت که مایونز را به خوبی با آب مخلوط کرده و هم بزنید سپس آن را بر روی محل لکه قرار داده و به آن به مقدار سه ساعت زمان دهید تا لکه را به خود جذب کند و بعد از آن، مخلوط مایونز و آب را پاک کرده و با دستمال نسبتا خیس محل لکه را پاک کنید. این روش برای لکه‌های موجود بر روی صندلی‌های میز ناهارخوری مناسب است چرا که لکه‌های این مکان عمدتا چرب هستند و با این روش به راحتی پاک می‌شوند.

تمیز کردن با بخار آب

یکی از آسان‌ترین و در دسترس‌ترین وسایل برای تمیز کردن مبلمان و وسایل چوبی وانواع سرویس خواب، دستگاه‌های بخارشوی هستند. این دستگاه‌ها با بخار آب داغ باعث می‌شوند که اکثر لکه‌ها بجز جوهر خودکار و خود نویس، به راحتی پاک شوند. برای پاک کردن لکه‌ی جوهر از روی پارچه‌ها و وسایل چوبی می‌توانید از شیر و یک اسفنج استفاده کنید و پس از تمیز شدن کامل محل آلودگی، جای آن را با شامپوی مبل یا شامپو فرش تمیز کنید و اگر یک سطح چوبی است بهتر است جای شیر باقیمانده را با یک دستمال نمدار تمیز کنید.

خمیر دندان

یکی دیگر از روش‌های سریع برای از بین بردن لکه‌های روی پارچه‌ی مبلمان یا صندلی‌ها و یا حتی میزهای چوبی، استفاده از خمیر دندان است. اما باید توجه داشته باشید که برای این کار نباید از خمیر دندان‌های ژله‌ای استفاده کنید و باید از نوع خمیر دندان‌های سفید رنگ باشد تا بیشترین اثر بخشی را داشته باشد. برای پاک کردن لکه به وسیله‌ی خمیر دندان، باید یک لایه از آن را با یک وسیله مانند کاردک یا چاقو بر روی سطح به آرامی بمالید و بعد از گذشت پنج الی ده دقیقه، آن را با یک کاردک یا چاقوی تمیز از روی سطح پاک کنید و باقیمانده‌ی خمیر دندان را با دستمال نمدار پاک کنید و بوسیله‌ی سشوار یا پنکه محل را خشک کنید.

نکته‌ها: 

  • برای استفاده از روش ذکر شده برای کابینت‌های ام دی اف ابتدا روی قسمت کوچکی تست کنید و سپس باقی کابینت را با این محلول تمیز کنید.
  • اگر صنایع چوبی از نوع خاصی چوب یا مواد به کار رفته ساخته شده است حتما همراه دستور العملی عرضه شده‌اند که آن‌ها را با دقت دنبال کنید.
  • روشی دیگر که برای تمامی کابینت‌ها می‌توان به کار برد، استفاده از محلول نصف آب و نصف سرکه است که می‌توانید استفاده کنید و تاثیر شگفت انگیز آن را ببینید.
  • لکه‌ها را هر چه زودتر تمیز کنید کار راحت‌تری برای از بین بردنشان خواهید داشت پس زمان را از دست ندهید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

لکه برینظافت
کامنت (0)
نوشتن کامنت