نحوه تبدیل فرمت تصاویر به JPG

نوع تصویر را تغییر دهید

بسیاری از وبسایت‌­ها دارای ضوابط و قوانین خاصی هستند که کاربران را برای اندازه و نوع فرمت تصویر محدود می‌­کنند. در مطلب امروز قصد داریم نگاهی به فرمت داشته باشیم و در ادامه نحوه تبدیل فرمت تصاویر به JPG را شرح دهیم:

فرمت JPG

JPG (یا JPEG) یکی از پسوندهای رایج فرمت فایل­ می‌­باشد که برای تصاویر و فایل‌­های اینترنتی مورد استفاده قرار می‌­گیرد. این فرمت توسط گروه کارشناسان عکاسی (JPEG) ایجاد شد و از الگوریتم فشرده‌سازی استفاده می‌­کند که حجم یک تصویر را کاهش ­دهد بدون آنکه کیفیت تصویر را تضعیف کند. بنابراین تصاویر اینترنتی نیز با فرمت JPG آپلود می‌­شوند.

با این حال، فرمت JPG، فایل مورد نظر را فشرده کرده و هر چه بیشتر فشرده شود کیفیت فایل پایین می‌­آید.

در مثال زیر، یک نمونه از تصویری را مشاهده می­‌کنید که بیش از حد فشرده شده است.

با این حال، زمانی که از این ویژگی به درستی استفاده ­شود، JPG تصاویری با کیفیت مناسب و اندازه کوچک ارائه می‌­دهد.

نحوه تغییر فرمت تصویر به JPG

شما می­‌توانید با استفاده از برنامه‌­های ویرایش تصویر، فرمت تصویر را به  JPG تغییر دهید.

نحوه تغییر فرمت تصویر در ویندوز

با استفاده از برنامه­‌های ویرایش تصویر می­‌توان فرمت تصویر را به JPG تغییر داد.

برای تغییر فرمت، می­‌توانید از برنامه IrfanView استفاده کنید. این برنامه به صورت رایگان بوده و هر فرمتی را می­‌تواند باز کند. روند استفاده از آن در تمام برنامه­‌ها یکسان است.

ابتدا از طریق تب  File بر روی گزینه Save As کلیک کنید.

در پنجره Save As، فرمت JPG را از طریق منوی  Save as Type انتخاب کنید و در ادامه روی Save ضربه بزنید.

اکنون، کیفیت پیش‌فرض مناسب است در صورتی که می­‌خواهید به طور مستقیم فرمت تصویر را به JPG تغییر دهید، بایستی کنترل بیشتری بر روی فشرده‌سازی فایل داشته باشید، از طریق پنجره Options می­‌توانید کیفیت تصویر را کنترل کنید. هر چه کیفیت بالاتر باشد، فشرده‌سازی تصویر کمتر شده و اندازه فایل بزرگتر خواهد بود. البته، برنامه IrfanView به شما امکان محدود کردن اندازه فایل را می­‌دهد.

تغییر فرمت تصویر به JPG در سیستم عامل مک

نرم‌افزار Preview به صورت پیش‌فرض در سیستم عامل مک نصب شده است که تقریبا همه فرمت‌­ها را باز می‌­کند.

ابتدا فایل تصویر مورد نظرتان را در نرم‌افزار Preview باز کنید، سپس بر روی گزینه Open with Preview کلیک کنید. همچنین، می­‌توانید بر روی فایل مورد نظر کلیک راست کرده، سپس، در منوی باز شده روی گزینه Open With کلیک و Preview را انتخاب کنید.

در پنجره Preview، از طریق تب File، بر روی گزینه Export کلیک کنید.

در پنجره ظاهر شده، JPEG را به عنوان فرمت تصویر مورد نظر انتخاب کنید و از لغزنده Quality برای تغییر فشرده‌سازی و ذخیره تصویر استفاده کنید. فشرده‌سازی به معنای کوچک کردن حجم فایل و پایین آمدن کیفیت تصویر می‌­باشد. بعد از تعیین کیفیت، روی گزینه Save کلیک کنید.

فایل جدید با فرمت JPG در محل مشابه تصویر اصلی ذخیره می‌­شود.

تغییر فرمت تصویر به صورت آنلاین

اگر تمایل دارید فرمت تصویر را از طریق یک سایت به صورت آنلاین تغییر دهید، از سایت Convertimage.net  استفاده کنید. این سایت به راحتی فرمت تصاویر را به JPG  تبدیل می­‌کند، در حالی که فایل­‌های تغییر یافته را بیش از ۱۵ دقیقه حفظ نمی­‌کند و بعد از مدتی آنها را از سرور خود حذف کرده و حریم خصوصی کاربران را افزایش می‌­دهد.

ابتدا، فرمت مورد نظر را انتخاب کنید.

سپس، روی گزینه Select Your Image کلیک کنید.

روی تصویر مورد نظر کلیک و گزینه Open را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که سایت­­‌های آنلاین تصاویر را با حداکثر اندازه ۲۴ مگابایت ذخیره می‌­کنند.

پس از تأیید عملیات انجام شده، روی گزینه Convert This Image کلیک کنید.

در صفحه بعد، پس از تغییر فرمت، روی Download The Image کلیک کنید، در نهایت تصویر ایجاد شده با فرمت JPG در پوشه دانلود مرورگر ذخیره می‌­شود.

اکنون که تمام تصاویر شما به صورت ایمن در قالب فرمت­‌های اینترنتی تبدیل شده­‌اند، می­‌توانید تصاویر با فرمت JPG را به راحتی آپلود کنید.

کامپیوترنرم افزار آموزشی
کامنت (2)
نوشتن کامنت
  • مارال

    عالی توضیح میدین ممنون…

  • Ali

    ممنون