علت کند شدن سرعت وای‌فای و نحوه رفع کردن آن  

امروزه یکی از روش‌­های برقراری ارتباط با جهان استفاده از وای‌فای می‌­باشد

0

امروزه یکی از روش‌­های برقراری ارتباط با جهان استفاده از وای‌فای می‌­باشد که نبود آن و کند شدن سرعت باعث مختل شدن بسیاری از کارها می‌­شود.در مطلب امروز چهار مورد از دلایل کند شدن سرعت وای‌فای و نحوه رفع کردن آن را شرح می‌­دهیم:

۱- موقعیت روتر

موقعیت روتر و سرعت وای‌فای

بسیاری از کاربران، محل قرارگیری روتر را کم اهمیت می‌­دانند. درحالیکه حتی یک تغییر کوچک در موقعیت، می­‌تواند موجب کاهش سرعت وای‌فای شود.

افزایش ارتفاع در مقابل کاهش ارتفاع

ممکن است شما نیز همانند بسیاری از افراد، مسیر روتر را در نزدیکی خود بر روی میز و یا زمین قرار داده‌­اید، اما بد نیست که بدانید تغییر ارتفاع موجب تفاوت در قدرت سیگنال وای‌فای می‌­شود.

سعی کنید، روتر را تا حد ممکن در ارتفاع بالا قرار دهید تا محدوده پخش امواج رادیویی را گسترش دهید و اینکه از تداخل سایر امواج با روتر جلوگیری کنید.

بتن و فلزات

یکی از عوامل مسدود کننده سیگنال‌های وای‌فای، بتن و فلزات است. البته سایر موارد مشابه نیز می­‌تواند موجب مسدود شدن امواج شود.

بنابراین از قرار دادن روتر در زیرزمین اجتناب کنید، زیرا بسیاری از موادها مانند بتن این منطقه را محاصره می­‌کند. اطمینان حاصل کنیدکه روتر توسط هیچ شیء احاطه نشده و روتر از مسدود شدن در امان باشد.

فاصله از روتر

فاصله شما با روتر بر نحوه سیگنال نیز تأثیر دارد، هر چه بیشتراز روتر فاصله بگیرید، سیگنال­‌های وای‌فای نیز ضعیف‌تر می­‌شوند. بنابراین، بهترین گزینه این است که برای انجام دادن سریع کارها به روتر نزدیک شوید.

در غیر این صورت، باید روتر را در مرکز خانه قرار دهید و از قرار دادن آن در انتهای خانه پرهیز کنید.

با این حال، اگر پخش امواج روتر به میزان قابل توجهی ضعیف باشد یا اینکه خانه شما بزرگ باشد، ممکن است نیاز به افزایش طیف وسیعی از امواج با استفاده از تقویت‌کننده و یا تکرارگر داشته باشید که به روتر اصلی متصل می­‌شوند و برای پوشش یک منطقه، سیگنال را بیشتر تکرار می­‌کنند.

۲- تداخل وای‌فای با نویزها

نویزها و سرعت وای‌فای

سیگنال­‌های بی‌سیم در پیرامون ما نیز وجود دارند، این سیگنال‌­ها از دستگاه‌­های الکترونیکی، ماهواره‌­ها و آنتن­‌های تلفن همراه بوجود می‌­آید.

گر چه وای‌فای از فرکانس‌­های متفاوتی نسبت به این دستگاه‌­ها استفاده می­‌کند، اما میزان امواج رادیویی نیز می­‌تواند موجب ایجاد اختلال شود.

مایکروویو­ها

به نظر می­‌رسد که اجاق­‌های مایکروویو می­‌تواند باعث ایجاد تداخل با شبکه وای‌فای شود، که مخصوصا در روترهای قدیمی رایج است، چرا که اجاق‌­های مایکروویو در فرکانس ۲.۴۵ گیگاهرتز کار می­‌کنند که بطور باور نکردنی به سیگنال وای‌فای نزدیک است.

زمانی که فرکانس مایکروویو با فرکانس وای‌فای همپوشانی داشته باشد با ایجاد نویز، وای‌فای ضعیف می­‌شود.

دستگاه­‌های بلوتوث

یکی از دیگر اتصالات بی‌سیم، بلوتوث است که در فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز کار می‌­کند. به طور کلی، یک دستگاه باید به صورتی طراحی شود که مانع از ایجاد تداخل شود.

دستگاه­‌های جدید بلوتوث امکان شناسایی کانال­‌های بد و در حال استفاده را دارند و از این طریق مانع تداخل می­‌شوند. بنابراین، سعی کنید روتر را از دستگاه­‌های دارای بلوتوث دور کنید.

لامپ­‌های رنگی و تزئینی

لامپ‌­های رنگی و تزئینی می‌­تواند یکی دیگر از عوامل کند شدن وای‌فای باشد، نور چراغ‌ها باعث ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی می‌شود که با باند وای‌فای ارتباط برقرار می­‌کند. اگر چراغ‌­ها در حال چشمک زدن باشند این وضعیت بدتر خواهد شد.

به طور کلی همه لامپ‌­ها با ایجاد میدان الکترومغناطیسی باند، باعث تداخل می­‌شود. بنابراین توصیه می­‌شود روتر را از لامپ­‌های الکتریکی و چشمک‌زن دور نگه دارید.

۳- همسایگان شما

همسایگان و سرعت وای‌فای

امروزه، هر خانواده در خانه خود یک شبکه وای‌فای دارد که همین موضوع می­‌تواند موجب تداخل کانال­‌ها شود.

تداخل کانال برای روترهایی اتفاق می‌­افتد که فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز را پخش می­‌کنند یا اینکه دستگاهی داشته باشید که سیگنال وای‌فای ۲.۴ گیگاهرتزی را دریافت می‌­کند. دو روتر ممکن است در یک کانال مشابه پخش شود و تداخل ایجاد کند.

به همین دلیل انتخاب یک کانال مناسب در تنظیمات روتر اهمیت دارد. روترهای مدرن می­‌توانند کانال‌­های خود را به صورت خودکار انتخاب کنند، اما گاهی اوقات بهتر است که به بررسی و پیدا کردن بهترین کانال خود بپردازید.

همچنین، برای امنیت وای‌فای، سعی کنید از پسورد قوی استفاده کنید که به راحتی قابل هک نباشد. روتر خود را به روز نگه دارید و به طور مرتب آن را چک کرده تا در صورت وجود، دستگاه­‌های مشکوک شناسایی شوند.

۴- نحوه استفاده سایر اعضای خانواده از وای‌فای

استفاده اعضای خانواده و سرعت وای‌فای

دانلود کردن فایل­‌های حجیم توسط شما بر روی سرعت وای‌فای بی‌تأثیر نخواهد بود. اعضای خانواده با انجام دادن کارهایی همانند تماشای فیلم و بازی، سرعت وای‌فای را کاهش می­‌دهند. با تنظیم کیفیت سرویس در تنظیمات روتر می‌­توانید ترافیک شبکه را اولویت‌بندی کنید.

بنابراین، با توجه به چهار مرحله ذکر شده می­‌توانید تا حدودی سرعت وای‌فای خود را بهبود بخشید.

منبع makeuseof.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.