عمارت کاظمی یا موزه تهران قدیم را بشناسید

عمارت کاظمی ، عمارتی با ویژگی های معماری قدیم ایرانی است

عمارت کاظمی واقع در خیابان ۱۵ خرداد، عمارتی با ویژگی های معماری قدیم ایرانی است که امروزه به عنوان کتابخانه و مرکز اسناد، موزه اشیاء و مردم شناسی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب شما را با ویژگی های این جاذبه تاریخی-فرهنگی آشنا می کنیم.

صاحب عمارت کاظمی که بود؟

میرزا سید کاظم پسر میرزا هدایت الله تفرشی بود که در سال ۱۲۲۶ قمری وارد کارهای خدماتی محمدشاه قاجار شد. او در زمان ناصرالدین شاه از میرزاهای اصطبل شاهی بود و بین سال های ۱۲۹۹ قمری تا ۱۳۰۸ یعنی زمان فوتش، مستوفی اصطبل ها و کلیه دواب بود. به همین خاطر در اواخر عمر لقب وزیر دواب را گرفت.

عمارت کاظمی

عمارت کاظمی
حیاط عمارت کاظمی

عمارت کاظمی یا سرای کاظمی مساحتی حدود ۲۰۳۳ متر مربع دارد که شامل ۱۲۱۵ متر مربع عرصه و فضای باز و ۶۵۰ متر مربع عیان و زیر بنا است. همچنین بنای فعلی دارای دو حیاط است. حیاط جنوبی که در بخش بیرونی و حیاط شمالی که در بخش اندرونی قرار گرفته است. از آنجا که این بنا در اواخر دوران قاجار ساخته شد و در پهلوی اول تکمیل گردید، تمامی عناصر خانه های سنتی از جمله بیرونی، اندرونی، آب انبار، مطبخ و اصطبل را دارد.

نشانی دقیق عمارت کاظمی: خیابان پانزده خرداد به سمت کوچه امامزاده یحیی، در گذر فرعی ابوالقاسم قرار گرفته است.

 

این خانه در سال ۱۳۷۹ به شماره ثبت ۳۰۳۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. امروزه این عمارت با عنوان “موزه تهران قدیم” شناخته می شود و گردشگران و علاقه مندان می توانند همه روزه از آن بازدید کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.