با ۵ روش ساده قفل گوشی اندروید را به صورت خودکار باز ­کنید  

روش‌های هوشمندانه برای قفل کردن گوشی‌های اندروید

راه­های ساده تری برای قفل شدن گوشی اندروید وجود دارد، علاوه بر رمز عبور، پین کد، الگوی قفل راه­های دیگری نیز وجود دارد. استفاده از اثر انگشت شروع خوبی است اما هنوز هم با این روش برای باز کردن قفل گوشی نیاز به وارد کردن الگو یا پین کد است.

خبر خوب این است که اندروید دارای مجموعه‌­ای از راه­های هوشمندانه برای باز کردن قفل دستگاه بدون وارد کردن کد عبور، الگو و یا اثر انگشت می­باشد، در ورژن جدید گوشی­های اندروید، زمانی که در جیب خود شخص باشد قفل می­شود، همچنین می­توان قفل را از طریق صدا یا تشخیص چهره نیز تنظیم کرد. می­توان از طریق مکان­های مورد اعتماد، یا در نزدیکی یک دستگاه قابل اعتماد مانند بلندگوی ماشین، بلوتوث یا برچسب NFC قفل گوشی را باز کرد.

توجه: تنظیمات زیر برای مدل  Nexus 5X در ورژن اندروید ۷.۱.۲ اجرا شده است؛ تنظیمات گوشی ممکن است بسته به مدل یا ورژنی که آن را نصب کرده‌اید، متفاوت باشد.

قفل تلفن را با قابلیت همراه بودن تنظیم کنید

گوشی را در دست دارید به محض اینکه­ آن را در­­ جیب یا کیف قرار می­دهید قفل می شود، برای استفاده مجدد باید قفل آن را باز کنید.

قفل گوشی در جیب
با ویژگی «شناسایی همراه بودن» در گوشی اندروید، زمانی که گوشی در جیب، کیف پول یا به هر طریقی در اختیار شما باشد قفل و سپس باز می­شود.

این روش برای راحتی کار است زیرا بدون انجام تنظیمات خاصی گوشی به راحتی قفل و باز می­شود،­ با این ویژگی زمانی که در حال کار کردن با گوشی هستید آن را روی میز یا جیب می­گذارید بعد از یک دقیقه قفل شده و اگر مجددا آن را در دست بگیرید باز می شود.

برای فعال سازی این عملکرد به بخش تنظیمات رفته و گزینه Security > Smart Lock را انتخاب کرده، سپس قفل صفحه نمایش (screen lock) را فعال کنید. برای شناسایی همراه بودن گزینه On-body detection ضربه بزنید و در نهایت کلید On را انتخاب کنید.

نکته: این روش می­تواند گوشی شما را آسیب پذیر­ کند و خطر ربوده شدن آن را تهدید کند. زمانی که گوشی در دست، یا کیف پول باشد به راحتی قابل ربوده شدن می باشد و گوشی نیز این خطر را شناسایی نمی­کند، به راحتی باز می­شود و خطر سوء استفاده را افزایش می­دهد. در واقع، بسیاری از تنظیمات قفل هوشمند­ که در حال پوشش دادن هستند، مشکلات و آسیب پذیری زیادی را دارند. برای امنیت بیشتر بهتر است با یک پین کد یا رمز عبور، از گوشی خود محافظت کنید.

قفل تلفن را به قابلیت مکان مطمئن تنظیم کنید

هیچ جایگاهی امن تر از خانه وجود ندارد. اگر در مکان­هایی امن هستید و گوشی خود را می­خواهید قفل­ کنید، یک تنظیم ” smart lock” وجود دارد که باید امتحان کنید.

قابلیت مکان برای قفل گوشی
شما می­توانید گوشی اندروید را مطابق با مکان­هایی مانند منزل، محل کار یا در نزدیکی یک مکان دیگر قفل کنید، در این صورت زمانی که در این مکان­ها باشید گوشی به صورت خودکار باز می­شود.

برای فعال کردن این ویژگی به مسیر Seeting<Security<Smart Lock رفته و روی مکان­های مورد اعتماد (Trusted places) ضربه بزنید. در ادامه با کشیدن انگشت روی نقشه، مکان مورد نظر را انتخاب کنید یا برای جستجوی آدرس، روی دکمه جستجو ضربه بزنید.

هنگامی که شما یک یا چند مکان “قابل اعتماد” را انتخاب کرده­اید، هر زمان که در یک منطقه شهری یا در آدرس­های مورد نظر هستید قفل گوشی باز می­شود. این روش برای مواقعی که در جای قابل اعتمادی زندگی یا کار می کنید مفید است اما اگر کودکی کنجکاو یا شخصی در محل کار بخواهد به گوشی شما نگاه کند، ممکن است ویژگی ” smart lock” برای شما مناسب نباشد.

نکته: به طور کلی، توصیه می­شود تنظیم ” smart lock” را در یک زمان مشخص فعال کنید؛ با این تنظیمات ممکن است به راحتی در یک لحظه گوشی را در معرض آسیب­پذیری قرار دهید.

قفل تلفن خود را با قابلیت دستگاه مطمئن (trusted) تنظیم کنید

می­توان دستگاه مطمئنی پیدا کرد تا زمانی که گوشی را به آن وصل کرد قفل گوشی باز بماند.

قفل گوشی با دستگاه مطمئن
شما می توانید تلفنتان را با یک بلندگو بلوتوث و برچسب NFC به عنوان یک دستگاه “مطمئن” برای ویژگی قفل هوشمند اندروید تعیین کنید.

در تنظیمات “دستگاه مطمئن” قفل گوشی را هر وقت که در محدوده دستگاه بلوتوث “قابل اطمینان” مانند بلندگوی بلوتوث، هدست یا بلندگوی خودرو قرار می­دهید، باز می­شود. محدوده قابلیت بلوتوث می­تواند متفاوت باشد، این محدوده به عواملی مانند مدل دستگاه، دستگاه بلوتوث، محیط اطراف بستگی دارد. این دامنه از ۳۰ تا ۱۰۰ متر کار می کند. ولی هنوز هم این محدوده کوچکتر از محدوده یک شهر می­باشد.

زمانی که گوشی به دستگاه مطمئن نزدیک باشد قفل آن به سرعت باز می شود و ایمنی آن کاهش می­یابد.

برای ایمن شدن آن می توان از برچسب NFC به عنوان دستگاه مورد اعتماد استفاده کرد. سیگنالهای NFC حدود ۲۰ سانتیمتر می­باشد، از این طریق گوشی شما به سرعت قفل می­شود، برچسب NFC نسبتا ارزان است (می­توانید ۱۰ بسته را تقریبا با ۱۲ دلار دریافت کنید)، شما می­توانید گوشی را با چند برچسب در نزدیکی کامپیوتر خود، روی میز، یا هر جای دیگری قرار دهید.

برای تنظیم یک دستگاه مطمئن، روی Settings > Smart Lock > Trusted devicesضربه بزنید، سپس روی افزودن دستگاه مورد اعتماد (Add trusted device) ضربه بزنید.

گوشی را با چهره خود باز کنید

ترفندهایی را که تاکنون پوشش داده‌ایم تنها با استفاده از شواهدی که وجود صاحب گوشی را تشخیص دهد قابل اجرا بوده‌اند. اما در اینجا ترفندی وجود دارد که صاحب گوشی را از طریق چهره شناسایی می‌کند به این صورت که صاحب گوشی به لنز دوربین نگاه کرده و چهره خود را بر روی گوشی اسکن و ذحیره می­کند.

اسکن صورت برای قفل گوشی
با ویژگی Trusted Face (چهره مطمئن) از چهره چند بار اسکن بگیرید.

برای شروع، در قسمت تنظیمات به مسیر  Face Trusted > Smart Lock >Security> بروید، سپس روی Set Up ضربه بزنید. گوشی اندروید بعد از این تنظیمات چهره شما را اسکن می­کند، با اسکن چهره،  گوشی شما امنیت بیشتری خواهد داشت.

با چهره خود در حالت ایده آل همراه با نورپردازی‌های مختلف یا عینک می‌توان گوشی را قفل و باز کرد.

هنگامی که این کار انجام می‌شود، گوشی خود را قفل کنید، روی صفحه نمایش ضربه بزنید و دکمه ” wake” را فشار دهید و اگر همه چیز خوب پیش رود، گوشی به درستی شما را تشخیص داده و به صورت خودکار باز می­شود.

قفل گوشی را با صدای مورد اعتماد باز کنید

یکی دیگر از راه‌های باز کردن قفل گوشی اندروید از طریق تشخیص صدای شما می­باشد. می­توانید صدای خود برای باز کردن قفل گوشی تنظیم کنید.

قفل گوشی با صدا
هنگامی که گوشی صدای شما را می­شنود می­توانید برای باز شدن قفل گوشی جمله “Ok Googel” را بگویید یا حتی با دست آن را باز کنید.

به مسیر Settings > Security > Smart Lock > Trusted voiceهوشمند>  بروید و سپس دستورالعمل‌های لازم را برای قفل شدن گوشی تنظیم کنید. برای تنظیم شدن “OK Google” را بگویید. اگر گوشی شما این جمله را تشخیص نمی‌دهد برای تأیید سه بار آن را تکرار کنید.

تلفن خود را قفل کنید، سپس بگویید “OK Google”. یک نماد برای ” Listening…” روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود؛ فرمان صوتی بفرستید یا برای رد کردن این دستور ضربه­ای به آن بزنید و به صفحه اصلی بروید.

منبع pcworld.com
1 نظر
  1. جوادچوگانی می گوید

    باسلام خدمت شما دوستان گوگلی من گوشیمو رمز عبور دادم وفراموش کردم ازطریق کامپیوترمیتوانم با کنم ولی موارد یادی قابل توجهی داخل گوشی دارم لطفاکمکم کنین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.