گلدان های خود را در ۶ مرحله عوض کنید

چگونه باید گلدان را عوض کرد؟

اگر گل یا گیاه شما آنقدر رشد کرده که از ظرف خود بیرون زده است، گلدان شما نیاز به تعویض دارد. با روشی ساده که در زیر مراحل آن را بیان می کنیم، می توانید خانه گل و گیاه خود را عوض کنید!

ببینید آیا لازم است گلدان را عوض کنید؟

پیش از هر کار باید ببینید آیا گیاه شما به حدی رشد کرده که از گلدان بیرون آمده است؟ تشخیص آن ساده است. اگر ببینید بالای گیاه سنگین شده و گیاه در ظرف نمی گنجد و یا ریشه ها از سوراخ زهکشی زیر گلدان بیرون زده است، یعنی زمان تعویض گلدان است. یا ممکن است ببینید پس از آبیاری آب داخل گلدان به مدت طولانی تری در سطح خاک باقی مانده و یا خارج شدن آب به خوبی صورت نمی گیرد.

گلدان را عوض کنید

اگر به این نتیجه رسیدید که لازم است گلدان عوض شود، باید گیاه را از داخل آن بیرون بیاورید. قبل از آنکه گیاه را بیرون بیاورید، به آن آب بدهید و بگذارید یک ساعت بماند. گیاهانی که ریشه بزرگی دارند به گلدان بزرگتری نیاز دارند. در صورت امکان گلدان را برگردانید، آن را تکان داده و به پشت آن ضربه بزنید تا گیاه خارج شود. اگر متوجه شدید که خاک شل هم همراه آن خارج شده پس گلدان شما نیازی به تعویض ندارد.

ریشه ها را پاک کنید

ممکن است هنگام خارج کردن گیاه متوجه شوید گلدان به حالت ریشه ها فرم داده است. ممکن است بخواهید ریشه هایی که سیاه هستند یا بد شکل گرفته اند را قطع کنید اما اگر ریشه کاملا سفت باشد باید آن را بشکنید. از انگشتان دست و یا چاقوی تیز برای شکستن ریشه استفاده کنید و یا سه یا چهار برش عمودی در اطراف ریشه آن ایجاد کنید تا بتواند در گلدان جدید رشد کند.

گلدان جدید را آماده کنید

برای جلوگیری از خروج آب و خاک از سوراخ زهکشی زیر گلدان جدید، می توانید داخل سوراخ یک تکه سفال و یا یک تکه سنگ قرار دهید.

گیاه را بکارید

ممکن است بخواهید در گلدان جدیدتان ریشه گیاه کمی بالاتر قرار بگیرد بنابراین کف گلدان را کمی با خاک پر کنید و مطمئن شوید فضا برای قرار گرفتن ریشه وجود دارد. سپس بعد از قرار دادن گیاه در گلدان، فضاهای خالی را با خاک پر کنید. اینکه چقدر گیاه را محکم در گلدان ثابت کنید بسته به گیاه و نیاز آن است.

به گیاه آب بدهید

همین که گیاه را در گلدان جدید قرار داده و جای آن را محکم کردید، آن را آبیاری کنید تا جایی که آب از سوراخ زهکشی بیرون بیاید.

منبع sheknows.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.