آموزش دوخت دستگیره آشپزخونه مخصوص فر

نگران سوختن غذا و دست هایتان نباشید

هیچ چیز بدتر از این نیست که غذای خوشمزه و یا دسر شیرین تان را در فر بگذارید و وقتی صدای زنگ هشدار فر درآمد و شما باید حداقل با دو تا دستگیره مخصوص ظروف داغ، ظرف غذای تان را دربیاورید، اما فقط یک دستگیره بینید و حتی بدتر از آن، یک دستگیره هم پیدا نکنید! سپس از آنجایی که می دانید اگر غذا را زود از فر درنیاورید چه بلایی سرش خواهد آمد با ناامیدی به دنبال پارچه یا دستمالی در آشپزخانه می گردید و به وسیله آن با عجله ظرف را درمی آورید که در این میان ممکن است، دست تان را هم حسابی بسوزانید.

یک راه حل خوب وجود دارد و آن هم دوختن یک دستگیره مخصوص فر است که دو جیب برای قرار گرفتن دست ها درون آن داشته باشد و دفعه بعد که صدای زنگ فر را شنیدید، فقط کافی است دست تان را درون دو جیب دستگیره کنید و ظرف غذا را درآورید. (تصویر ۱)

 

دستگیره و ظرف فر

کل دستگیره را با پارچه نخی می دوزیم تا به راحتی قابل شستشو باشند. البته می توانید کوتاه یا بلند بودن دستگیره را بنا به سلیقه خود و یا نسبت به ظرف هایی که در فر می گذارید تعیین کنید (تصویر ۲).

 

دستگیره روی ظرف

سعی کنید برای دوخت این دستگیره از پارچه های روشن استفاده کنید.

لوازم مورد نیاز دوخت دستگیره:

  • پارچه ۱۰۰ درصد نخی برای قسمت رویه دستگیره
  • پنبه نسوز ۱۰۰ درصد طبیعی (گاهی اوقات به پنبه نسوز، پشم شیشه هم گفته می شود)
  • نوار اریب ۳ سانتی دولا و ۱۰۰ درصد نخی
  • نخ ۱۰۰ درصد نخی

روش دوخت:

کار را با دو تکه پارچه و همچنین دو تکه پنبه نسوز به اندازه ۲۰ در ۶۰ سانتی متر شروع کنید. این پارچه ها مخصوص دوخت قسمت اصلی دستگیره است.

سپس برای دوخت قسمت جیب های این دستگیره، ۴ تکه از پارچه نخی و ۲ تکه از پنبه نسوز در اندازه ای کوچکتر، یعنی ۱۶ در ۲۰ سانتی متر، برش بزنید (تصویر ۳).

 

پارچه های دستگیره

اکنون تمام گوشه های چهار تکه پارچه بزرگتر را و دو گوشه پایین دو تکه پارچه کوچکتر را به صورت گرد برش بزنید (تصویر ۴).

 

برش دور پارچه های دستگیره

برای اینگه گوشه ها را کاملا گرد درآورید می توانید از یک لیوان و یا کاسه استفاده کنید. لیوان را مانند تصویر ۵ و ۶ روی گوشه پارچه گذاشته و برش بزنید.

 

لیوان و خودکار و پارچه دستگیره

 

برش گوشه های پارچه دستگیره

اکنون دو تکه از پارچه بزرگتر و پنبه های نسوز هم اندازه آن را برداشته و آنها را به گونه ای روی هم قرار دهید تا پنبه های نسوز لای دو تکه پارچه قرار بگیرند (تصویر ۷).

 

پارچه گلدار دستگیره

ابتدا تمام لایه ها را با سوزن کاملا محکم کنید، سپس از بالای کار تا انتها به صورت موازی و با فاصله ۳.۵ سانت از یکدیگر چند سری دوخت انجام بدهید (تصویر ۸).

 

پارچه خال خال دستگیره

ممکن است حتی با تمام محکم کاری ها، لایه ها کمی جابه جا شده باشند، بنابراین در انتهای کار، بخش های اضافی را قیچی کنید (تصویر ۹).

 

برش گوشه پارچه خال خال دستگیره

اکنون برای دوخت قسمت جیب و جای دست دستگیره، دو تکه از پارچه های کوچکتر را برداشته و یک لایه از پنبه نسوز را لای آن قرار دهید (تصویر ۱۰).

 

تا زدن پارچه گلدار دستگیره

وقتی هر سه لایه را روی هم گذاشتید، دور را دور جیب را با فاصله نیم سانتی متر وسپس در قسمت صاف بالای جیب، نوار اریب بدوزید. همین کار را برای جیب دوم نیز انجام دهید (تصویر ۱۱).

 

دوخت پارچه گلدار دستگیره

اکنون هر دو جیب را روی دو طرف بخش اصلی دستگیره قرار داده و گوشه های گرد را کاملا روی هم بگذارید (تصویر ۱۲).

 

دوخت پارچه گلدار و خال خالی دستگیره

سپس با فاصله نیم سانتی متر جیب را به بخش اصلی دستگیره بدوزید (تصویر ۱۳).

 

نقطه چین دور پارچه گلدار دستگیره

در آخر دورتا دور کار را نوار اریب بدوزید. اکنون دستگیره زیبای شما آماده است (تصویر ۱۴).

 

دستگیره نهایی

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.