آموزش گلدوزی مبتدی

گلدوزی از هنرهای قدیمی می‌باشد

آموزش تصویری گلدوزی روی پارچه با دست سرگرم کننده و آرامش بخش است، به علاوه این یک راه آسان برای ایجاد یک کار هنری زیبا با پارچه و طرح مورد نظر شماست. شروع به کار در آموزش تصویری گلدوزی و نقشه گلدوزی با دست ممکن است در ابتدا کمی سخت به نظر برسد، اما اکثر الگوها فقط نیاز به چند دوخت پایه و یادگیری گلدوزی با آموزش‌هایی که ما در اختیار شما قرار می‌دهیم، دارد. در این بخش چند نکته برای آموزش تصویری گلدوزی با دست برای شما مطرح می‌کنیم.

وسایل لازم: 

  • نخ گلدوزی
  • پارچه
  • سوزن گلدوزی
  • طرح گلدوزی
  • کارگاه گلدوزی
  • قیچی

آموزش تصویری: 

در اینجا چند اصطلاح ضروری در آموزش تصویری گلدوزی با دست را یاد می‌گیرید. این نکات برای یک فرد حرفه‌ای یا یک شخص مبتدی مناسب است.

پایه: این دوخت پایه نام دارد که بیشترین استفاده را از این کوک می‌کنید و به سادگی با سوزن قابل پیاده سازی است. (۱)

گلدوزی

دوخت شلال ساده: یک روش گلدوزی ساده است که برای دوخت طرح‌های نقاشی شده بر روی پارچه مناسب است. (۲)

گلدوزی

دوخت ستاره: این کوک نیاز به یک توضیح مختصری دارد، سوزن را وارد پارچه کرده و سپس کمی به عقب برگردید و از آن خارج کنید. (۳)

گلدوزی

گره فرانسوی: دوخت این گره کمی دشوار است. برای ایجاد گره فرانسوی باید سوزن را از زیر وارد پارچه کنید و سپس نخ را چند بار دور سوزن بپیچید. وقتی نخ به اندازه کافی دور سوزن پیچیده شد، سوزن را دقیقا در همان جایی که برای دفعه اول از پارچه خارج کردید، وارد کنید. بعد انگشت خود را روی گره گذاشته و به آرامی نخ را بکشید تا گره بر روی پارچه شکل بگیرد گیرد. (۴)

گلدوزی

 

دوخت ساقه: دوخت ساقه برای اجرا روی خطوط صاف آسان است اما برای خطوط منحنی کمی دشوار می‌باشد. ابتدا سوزن را از زیر وارد پارچه می‌کنیم سپس باید نخ را به حالت اریب در جایی پایین‌تر از آن وارد کنیم. بعد از آن سوزن را در فاصله کمی از نقطه‌ای که ابتدای کار وارد کردید کاملا روبروی آن خارج کنید. نقطه خروج سوزن دقیقا وسط دو نقطه ورود باشد. (۵)

گلدوزی

دوخت زنجیره: برای زنجیره باید در ابتدا سوزن را از زیر پارچه وارد کنید و سپس نخ را به صورت دایره درآورده و با انگشت آنرا نگه داشته و در کنار نقطه اول دوباره وارد پارچه کنید. بعد باید از وسط دایره‌ای که با نخ ایجاد کردید سوزن را خارج کنید. بهتر است همه زنجیره‌ها یک اندازه باشند.(۶)

گلدوزی

دوخت دایره تو پر: برای پر کردن ناحیه‌های مختلف طرح کاربرد دارد. برای توپر دوزی باید کوک‌های شلال به صورت اریب در کنار یکیدگر دوخته شوند. سوزن را از راست وارد پارچه می‌کنید و به حالت کج از سمت چپ آن بیرون می‌آوریم. (۷)

گلدوزی

برای دوخت یک طرح می‌توانید با کنار هم چیدن این دوخت‌ها قسمت‌های مختلف را تکمیل کنید. شاید در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد اما با کمی تمرین می‌توانید هر الگویی را بر روی پارچه اجرا کنید.

آموزش دوخت گلدوزی مبتدی مدل مارپیچ دو رنگ 

دوختی که امروز آموزش می‌دهیم باز هم بر پایه دوخت ساده دوزی انجام می‌شود. بعد از کوک‌های ساده نخ دوم را از زیر کار به رو می‌آوریم. بعد از اینکه کوک ساده را در روی کار انجام دادیم، دوباره از سر شروع به دوخت تزیینی می‌کنیم، به این صورت که نخ دوم را از زیر کار به رو می‌آوریم.

گلدوزی و نخ و سوزن و پارچه

نخ را از بالا زیر کوک اول رد می‌کنیم و بعد از پایین از زیر کوک دوم، عبور می‌دهیم، نخ نباید کشیده شود. از زیر نخ کوک اول رد می‌کنیم و بعد از زیر نخ کوک دوم، نخ را می‌کشیم تا به حدی که حالت مارپیچ بگیرد، خیلی نباید کشیده شود. کار را ادامه می‌دهیم تا یک دوخت مارپیچی ساده داشته باشیم.

گلدوزی و پارچه و نخ و سوزن

با یک نخ دیگر مانند دوخت قبلی ولی در جهت مخالف دوخت دو مارپیچی را انجام می‌دهیم. در ادامه می‌توانیم با اضافه کردن یک نخ متفاوت و یا همرنگ در جهت مخالف دوخت مارپیچ اول، یک کوک دو مارپیچی داشته باشید.

گلدوزی و نخ و سوزن و پارچه

با یک نخ دیگر مانند دوخت قبلی ولی در جهت مخالف دوخت دو مارپیچی را انجام می‌دهیم. مراحل دوخت مارپیچ دوم هم مانند قبل فقط این بار سوزن در جهت مخالف قبل حرکت می‌کند! برای دوخت یک دوخت مارپیچ دیگر هم به صورت زیر عمل می‌کنیم.

گلدوزی و نخ و سوزن

در این مدل دوخت مارپیچ همه نخ‌ها را از روی کوک‌های ساده عبور می‌دهیم.

گلدوزی و نخ و سوزن

تصویر پایین دوخت کامل شده با مارپیچ کشیده است. نخ را از مابین کوک‌ها عبور می‌دهیم و می‌کشیم به صورتی که جاهای خالی با نخ مارپیچ پر می‌شود!

گلدوزی و نخ و سوزن

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.