ترفندهای تمیز کردن و مراقبت از کفش

همه کفش ها چه کفش ورزشی و چه چکمه بعد از مدتی کهنه، پاره و کثیف می شوند

همه کفش ها چه کفش ورزشی و چه چکمه بعد از مدتی کهنه، پاره و کثیف می شوند. کفش خیلی زودتر از لباس ها و وسایل دیگر خراب می شود و از طرف دیگر نیز بیش از سایر پوشاک می تواند بر تیپ کلی شما اثرگذار باشد، آن را خوب یا بد جلوه دهد. به همین خاطر بایستی بیشتر از کفش ها مراقبت کرد. در این مطلب به روش هایی برای مراقبت از  کفش ها می پردازیم. کفش های باکیفیت نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند.

کفش های چرمی را واکس بزنید

مراقبت از کفش چرمی
هر بار کفش چرمی را واکس بزنید

وقتی کفش چرمی می خرید اطمینان حاصل کنید که می توانید به آن واکس بزنید. به آقایان توصیه می شود کفش های چرمی خود را قبل از هر بار استفاده واکس بزنند. بدین صورت هر بار، تیپ مرتب و خوبی خواهند داشت. اگر امکان واکس زدن ندارید حداقل سعی کنید پیش از هر بار استفاده به خصوص روزهایی که هوا خوب نیست، کفشتان را دستمال کنید.

کفش های جیر را برس بزنید

مراقبت از کفش جیر
کفش جیر را با اسپری مخصوص تمیز کنید

نحوه مراقبت از کفش های جیر بسیار متفاوت از کفش های چرم است. اسپری مخصوص کفش جیر استفاده کنید تا از خراب شدن کفش با هر چیزی از جمله آب، نمک یا گِل جلوگیری شود. بهتر است پیش از استفاده از اسپری آن را امتحان کنید زیرا ممکن است رنگ کفش را تغییر دهد. برای تمیز کردن کفش خود از یک برس مخصوص استفاده کنید و آن را نگه دارید. ابتدا پاک کننده مخصوص جیر را استفاده کنید سپس از برس برای از بین بردن کرک و پرز استفاده کنید.

کفش ها را بشویید

اگر کفش های شما لکه دار شد و یا کثیف شد، از روش های زیر برای تمیز کردن استفاده کنید:

مراقبت از کفش اسپرت چرم
کفش اسپرت چرم را با محلول آب و آبلیمو تمیز کنید

کفش های چرمی:

اگر کفش چرم شما خراش شد، با دستمال لاک پاک کن روی آن دستمال بکشید و سپس دستمال خشک بزنید. اگر متوجه شدید کفش شما تیره یا زرد شده، کافی است کفش را با ترکیب ۵۰/۵۰ آب و آبلیمو اسپری کنید. سپس بگذارید یک روز در نور آفتاب بماند.

کفش کتانی رنگی:

ترکیب آب و آبلیمو را برای کفش های کتانی رنگی نیز می توانید استفاده کنید اما اگر لکه ها قوی تر بودند می توانید یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقداری آب ترکیب کنید تا خمیر درست شود و این مایه خمیری را روی لکه ها برس کنید.

تمیز کردن کفش های پارچه ای رنگی

مراقبت از کفش اسپرت پارچه ای
این کفش ها را با دست و با آب و شامپو بشویید

تمیز کردن این کفش ها بسیار آسان است. بهترین راه آن است که آنها را با دست و با استفاده از ترکیبی از آب و شامپو بشویید نه با ماشین لباسشویی .

از کفش های خیس مراقبت کنید

مراقبت از کفش خیس
کفش خیس را ابتدا با روزنامه خشک کنید

برای همه ما پیش آمده است که با کفش های محبوبمان زیر باران قدم زده ایم. در چنین مواقعی باید سریع عمل کنید. چند برگ روزنامه را بردارید و مچاله کنید و آنها را روی کفش بزنید تا به آرامی کفش خشک شود. برای خشک کردن کفش از سشوار استفاده نکنید و در کل کفش را در معرض گرمای مستقیم قرار ندهید. قبل از آنکه کفش ها خشک شوند داخل کفش ها را پر کنید (با قالب های چوبی مخصوص کفش) تا کفش ها حالت خود را حفظ کرده و کامل خشک شوند.

یک لایه به کفی کفش اضافه کنید

مراقبت از کفش چرمی مشکی و قهوه ای
کفی در کفش بگذارید

این روش خوبی برای افزایش عمر کفش و چکمه هاست. از کفش فروشی یک کفی مناسب برای کفشتان بخواهید. این کار نه تنها موجب محافظت از کفی چرم کفش در مقابل آسیب می شود بلکه موجب افزایش نیروی کششی پا نیز می شود. با این ترفند کم هزینه می توانید بر طول عمر کفش بیفزایید و دیگر نیازی به خرید یک جفت کفش جدید ندارید.

منبع cheatsheet.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.