۷ راهکار برای جلوگیری از افزایش وزن ناشی از کهولت سن

چطور جلوی افزایش وزن ناشی از بالا رفتن سن را بگیریم؟

هر چه سن و سال بالاتر می رود، متابولیسم بدن کاهش می یابد در نتیجه منجر به افزایش وزن می شود. پس چگونه می توان با بالا رفتن سن جلوی افزایش وزن را گرفت؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

همه ما با بالا رفتن سن چاق تر می شویم. این برای سلامتی خوب نیست و درنتیجه باید پیشگیری کرد. از این رو توصیه هایی که در ادامه ارائه می شود را جدی بگیرید. اما چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که دلیل اصلی افزایش وزن، سن نیست بلکه علت آن عادت ها و سبک زندگی ماست که طی سال ها تغییر می کند.

ورزش کنید

باید بدن خود را مدام در حرکت و جنب و جوش قرار دهید. سعی کنید فعالیت هایی در حد متوسط داشته باشید یعنی ورزش های سنگین انجام ندهید اما مهم این است که بیشتر فعالیت فیزیکی داشته باشید. همین کار ساده باعث می شود که قدرت بدنی بالاتری پیدا کنید و ماهیچه و مفاصل جوانتری داشته باشید که همین از افزایش وزن شما جلوگیری می کند. گمان مبرید که این کار زمان زیادی می برد. سه بار در روز و هر بار ۱۰ دقیقه ورزش کردن کافیست. در واقع با اندک تلاشی نتیجه فوق العاده ای بدست می آورید. پس انجام دهید و تفاوت را ببینید.

ذهن خود را فعال نگه دارید

همانطور که بدن باید فعال باشد ذهن نیز باید فعالیت داشته باشد. برای تقویت ذهن، فعالیت های روزانه ای چون بازی کردن و مطالعه داشته باشید. چند نمونه از این فعالیت ها عبارتند از : جدول متقاطع، شطرنج، سودوکو. این فعالیت ها بخش های مختلفی از مغز را تحریک می کنند و به تسریع حافظه و بهبود تمرکز کمک می کنند. همه این کارها از استرس و افسردگی جلوگیری می کنند و کیفیت زندگی را افزایش می دهند. درنتیجه جلوی پرخوری ناشی از استرس را می گیرند.

از رژیم غذایی کم کالری پرهیز کنید

بسیاری از رژیم های غذایی کم کالری متابولیسم را کاهش می دهند. این به دلیل آن است که بدن برای تولید انرژی حتی همان کالری های کم را نیز مصرف می کند. اگر به طور مرتب از چنین رژیم هایی پیروی کنید، برای همیشه میزان متابولیسم شما در سطح پایینی خواهد ماند. اگر رژیم زیر ۱۲۰۰ کالری داشته باشید، متابولیسم شما بافت های غیرچربی مانند بافت ماهیچه ای را از بین خواهد برد. به همین دلیل بایستی بسیار مراقب باشید. از رژیم های غذایی که شامل مواد مغذی سالم و مورد نیاز بدن است، تبعیت کنید.

غذاهایی بخورید که فلانوئید داشته باشند

غذاهای غنی از فلانوئید بهترین چیز برای یک رژیم سالم و متعادل هستند. با مصرف فلانوئید شما می توانید وزن خود را ثابت نگه دارید و حتی کاهش دهید. با خوردن غذاهای زیر می توانید به کاهش وزن خود کمک کنید: بری ها ( توت فرنگی، بلوبری، گیلاس)، انگور، چای، سیب، پیاز، تره فرنگی، بروکلی. کافی است مقداری از میوه هایی که اشاره شد را به برنامه غذایی خود بیفزایید تا تاثیر فوق العاده آن را بر سلامتی خود مشاهده کنید.

مرتب چک آپ کنید

کهولت سن با خود فشار خون بالا و پوکی استخوان به همراه دارد که انجام فعالیت های فیزیکی را محدود می کند. اما چک آپ کردن سبب می شود با انرژی بیشتری از زندگی خود لذت ببرید. این یک چرخه مثبت ایجاد می کند. کنترل سلامتی، انرژی بیشتری برای ورزش کردن می دهد که در نهایت در سلامتی موثر است. همچنین به داشتن رژیم متعادل به شما کمک می کند.

از ابتدا مراقب افزایش وزنتان باشید

از همان ابتدا مراقب هر گونه افزایش وزن احتمالی باشید. نگذارید چربی ها روی هم تلنبار شوند و سپس به فکر از بین بردن آنها بیفتید زیرا لاغر شدن سخت تر خواهد شد و بر روحیه شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. سعی کنید تا جایی که ممکن است عادات غذایی سالم را در زندگی روزانه به کار ببندید تا از چاق شدن در طول سالیان جلوگیری کنید و از مشکلات ناشی از چاقی پیشگیری کنید.

برنامه روزانه داشته باشید

یک برنامه زمان بندی به کاهش وزن و تقویت متابولیسم کمک می کند. مطالعات نشان داده است کسانی که در یک محدوده زمانی ۸ تا ۱۲ ساعته غذا می خورند بدن سالم تری دارند تا کسانی که همین مقدار کالری را در زمان های مختلفی دریافت می کنند.

منبع steptohealth.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.