نحوه حذف سربرگ و پاورقی در یک صفحه از ورد

اغلب، کاربر تمایل ندارد که سربرگ و پاورقی خود را در صفحه اول سند نشان دهد

0

شما می‌­توانید سربرگ و پاورقی را در هر صفحه‌­ای از ورد تغییر و یا حذف کنید. این امر در مواقعی که قصد دارید سربرگ و پاورقی را در یک صفحه خاص پنهان کنید، مفید است. نحوه اضافه کردن و یا حذف آن در صفحه اول با سایر صفحات متفاوت می‌­باشد که در ادامه مطلب به آن می‌­پردازیم:

نحوه حذف سربرگ و پاورقی در صفحه اول سند ورد

اغلب، کاربر تمایل ندارد که سربرگ و پاورقی خود را در صفحه اول سند نشان دهد، در ادامه مطلب نحوه حذف کردن آن را شرح خواهیم داد:

۱- ابتدا بر روی قسمت header یا footer پایین صفحه دوبار کلیک کنید تا فعال شود.

حذف سربرگ و پاورقی و انتخاب سربرگ

۲- اکنون، بخش Header & Footer Tools روی نوار Ribbon فعال می­‌شود. در تب Design، کادر    Different First Page را علامت بزنید.

Different First Page و حذف سربرگ و پاورقی

۳- با انجام این روند سربرگ و پاورقی از صفحه اول حذف می‌­شود. در صورت نیاز می­‌توانید اطلاعات مختلف را وارد کنید، یا اینکه آن را به همان صورت سفید بگذارید.

حذف سربرگ و پاورقی

نحوه حذف سربرگ و پاورقی در صفحات دیگر از سند ورد

حذف Header یا footer برای سایر صفحات، با صفحه اول متفاوت می‌­باشد. متاسفانه، شما نمی­‌توانید از طریق layout  هر صفحه را به صورت مجزا تغییر دهید، تب layout، تغییرات انجام شده را بر روی تمام بخش‌­های سند اعمال می‌­کند.

ابتدا یک بخش جداگانه در سند ایجاد کنید (حتی اگر هدف یک صفحه باشد)، سپس طرح‌بندی صفحه را برای بخش جدید در جهت landscape تنظیم کنید.

در سند­، مکان‌نمای خود را در انتهای صفحه درست قبل از صفحه‌­ای که می­‌خواهید سربرگ یا پاورقی حذف شود، قرار دهید. برای مثال، اگر می­‌خواهید سربرگ یا پاورقی صفحه ۱۲ را حذف کنید، مکان‌نمای خود را در انتهای صفحه ۱۱ قرار دهید.

در تب layout روی Breaks کلیک کنید.

حذف سربرگ و پاورقی و دکمه Breaks

در منوی باز شده، گزینه Next Page را انتخاب کنید.

حذف سربرگ و پاورقی و گزینه Next Page

با دنبال کردن مراحل ذکر شده، یک بخش جداگانه در جایی که مکان‌نمای موس قرار می‌­گیرد، ایجاد شده و بخش دیگر در صفحه بعد ایجاد می‌­شود.

اکنون، بر روی قسمت بالای سربرگ یا پایین‌تر که قصد حذف کردن آن را دارید، دوبار کلیک کنید. در تب Design، قسمت Header & Footer Tools، روی گزینه Link To Previous کلیک کنید.

Link To Previous و حذف سربرگ و پاورقی

نکته: در صورتی که می­‌خواهید هر دو سربرگ و پاورقی را حذف کنید، لازم است متن را حذف کنید و لینک­‌های مربوط به بخش قبلی را به صورت جداگانه اضافه کنید.

سپس، متن را از سربرگ یا پاورقی خود حذف کنید.

حذف متن سربرگ و پاورقی

هنوز تنظیمات به اتمام نرسیده است!

اگر سند خود را مرور کنید، متوجه خواهید شد که تمام صفحه­‌هایی که در قسمت Breaks ایجاد کرده‌­اید، حذف شده است، اکنون بایستی یک بخش دیگر ایجاد کنید و سربرگ یا پاورقی را در بخش بعدی قرار دهید.

مکان‌نمای خود را در انتهای صفحه که می­‌خواهید سربرگ یا پاورقی حذف شود قرار دهید.

در تب Layout روی گزینه Breaks کلیک کنید و در ادامه، گزینه Next Page را انتخاب کنید.

Next Page و حذف سربرگ و پاورقی

اکنون، قسمت سربرگ یا پاورقی را در صفحه اول این بخش جدید فعال کنید. در تب Design، قسمت Header & Footer Tools، روی گزینه Link To Previous کلیک کنید.

Link To Previous و حذف سربرگ و پاورقی

اکنون تنها کاری که باید انجام دهید، ایجاد سربرگ و پاورقی برای ادامه‌­ی سند است. اگر ادامه روند مشابه مراحل قبل باشد، می‌­توانید آن را کپی و پیست کنید. در صورتی که از شماره صفحه استفاده می­‌کنید و می­‌خواهید آن را در این بخش ادامه دهید، باید شماره صفحات را وارد کنید و به ورد دستور دهید که اعداد صفحه را از یک نقطه خاص شروع کند.

منبع howtogeek.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.