آموزش دوخت کوله پشتی بنددار آناناسی

کوله مهدکودک فرزندتان را به راحتی بدوزید

طرح زیبای آناناس، مورد علاقه بسیاری از کودکان است. اگر می‌خواهید فرزندان دلبندتان را شاد کنید، می‌توانید یک کوله پشتی زیبا با طرح آناناس برای آنها بدوزید. درست کردن این کوله بسیار ساده است. قسمت در کوله را می‌توانید محکم با بند ببندید. برای دوخت این کوله پشتی مقاله زیر را مطالعه کنید.

لوازم مورد نیاز (تصویر ۱)

کوله پشتی و پارچه

  • ۳۰ سانتی‌متر پارچه سبز برای دوخت برگ‌های آناناس
  • حدود ۴متر نوار اریب دو لایه (آماده) (یا اینکه خودتان می‌توانید نوار اریب مورد نظرتان را آماده کنید.)
  • ۴۵ سانتی‌متر پارچه با طرح آناناس (که برای بدنه و لایه بیرونی کوله پشتی استفاده می‌شود)
  • ۴۵ سانتی‌متر پارچه آستر
  • مهره‌های چوبی کوچک
  • لوازم مربوط به دوخت و دوز از جمله، سوزن، نخ و چرخ خیاطی و …

مراحل کار

ابتدا پارچه مربوط به بدنه کوله پشتی و آستر آن را به صورت دو عدد مستطیل با طول ۳۳ و عرض ۳۰ سانتی‌متر برش بزنید. سپس در گوشه‌های پایین مستطیل مانند تصویر ۲، دو مربع نیم سانتی‌متری برش بزنید.

کوله پشتی و پارچه

همچنین از پارچه اصلی‌تان، یک مستطیل کوچکتر با طول ۱۵ و عرض ۰/۵ سانتی‌متر برش بزنید. اکنون مستطیل کوچک را از پشت پارچه یک تا بزنید و سپس مرکز تا را باز کنید و لبه‌های مستطیل را از دو طرف به روی خط مرکزی پارچه (که قبلا تاشده و اکنون رد آن وجود دارد) تا کنید. مجددا یک تای دیگر بزنید و لبه باز نوار ایجاد شده را بدوزید (تصویر ۳).

کوله پشتی

اکنون این نوار آماده شده را به دو قسمت ۷/۵ سانتی‌متری تقسیم کرده و آنها را نزدیک لبه‌های پایین بخش بیرونی کوله پشتی (در آن قسمتی که مربع‌های نیم سانتی‌متری برش زده بودید) بدوزید. البته آنها باید حدود ۲ سانتی‌متر بالاتر از این گوشه‌ها دوخته شوند (تصویر ۴).

کوله پشتی

دو عدد مستطیل از پارچه سبزرنگ به طول ۳۰ و عرض ۷ سانتی‌متر برش بزنید. این دو نوار قرار است مجراهای عبور بندهای کوله پشتی باشند. از دو طرف این نوار مستطیلی حدود ۹ سانتی‌متر پارچه را از طرف پشت پارچه برگردانید و محکم بدوزید. سپس از قسمت پایین حدود ۳ سانتی‌متر به طرف بالا تا بزنید (تصویر ۵).

کوله پشتی

یکی از دو نوار سبز رنگ دوخته شده را به قسمت بالای پارچه بدنه کوله پشتی بدوزید (تصویر ۶).

کوله پشتی

نوار سبز رنگ بعدی را هم به لایه دیگر پارچه بدنه کوله پشتی بدوزید (تصویر ۷).

کوله پشتی

دو لایه پارچه بدنه کوله پشتی را رودررو قرار داده و دو طرف آنها را از بالا به پایین و همچنین ردیف پایین کوله پشتی را بدوزید. البته ۰/۵ سانتی‌متر زاپاس برای جای دوخت باقی بگذارید. همچنین قسمت‌های مربعی شکلی را که از پایین این بخش قبلا برش زده بودید، همانطور دوخته نشده رها کنید (تصویر ۸).

کوله پشتی

اکنون گوشه‌های کار را که ندوخته بودید، بیرون کشیده (تصویر ۹) و با گذاشتن نیم سانتی‌متر زاپاس، آنها را مانند تصویر ۱۰، بدوزید.

کوله پشتی

کوله پشتی

پس از انجام مرحله فوق به سراغ آستر کوله پشتی بروید و درست مانند بدنه کوله پشتی آن را بدوزید (تصویر ۱۱).

کوله پشتیبرای دوختن برگ‌ها، چهار عدد مستطیل از پارچه سبز رنگ به طول ۳۰ و عرض ۱۴ سانتی‌متر برش بزنید (تصویر ۱۲).

کوله پشتی

سپس دو به دو مستطیل‌ها را کنار یکدیگر گذاشته و با گذاشتن نیم سانت زاپاس آنها را به هم بدوزید و مانند تصویر ۱۳، خطوط زیگزاگ مانند که قرار است برگ‌های آناناس شوند، با رعایت زاپاس (نیم سانتی‌متر از دو طرف و ۴ سانتی‌متر از پایین) روی قسمت داخلی پارچه ترسیم کنید.

کوله پشتی

نوار مستطیلی مربوط به برگها را از وسط تا بزنید و طرف دیگر را با رعایت نیم سانتی‌متر زاپاس بدوزید. بدین ترتیب یک حلقه از نوار مستطیلی آماده می‌شود. پس از اینکه این حلقه آماده شد، خط‌های مربوط به برگ‌ها را که روی پارچه کشیده بودید را با چرخ خیاطی بدوزید (تصویر ۱۴).

کوله پشتی

پس از دوخت خطوط مربوطه، قسمت‌های اضافی بالای برگ‌ها را با قیچی بچینید (تصویر ۱۵).

کوله پشتی

اکنون حلقه پارچه را به رو برگردانید. بدین ترتیب مانند تصویر ۱۶، برگ‌های میوه آناناس‌تان آماده می‌شود.

کوله پشتی

مانند تصویر ۱۷، برگ‌ها را به بدنه کوله پشتی بچسبانید.

کوله پشتی

سپس آستری کوله پشتی را که قبلا آماده کرده بودید، روی بدنه اصلی کوله پشتی بگذارید (تصاویر ۱۸ و ۱۹).

کوله پشتی

کوله پشتی

سپس مانند تصویر ۲۰، قسمت آستر کوله را به داخل کوله فرو برید.

کوله پشتی

درضمن زیر برگ‌ها یک نوار به شکل کانال یا مجرا بدوزید تا بتوان درون آن بندهای کوله را عبور داد. در انتها با اتو، کار را کاملا تمیز و مرتب نمایید (تصویر ۲۱).

کوله پشتی

اکنون نوبت به دوخت بندهای کوله پشتی رسیده است. برای بندها، می‌توانید از نوار اریب آماده استفاده کنید. اگر هم دوست داشته باشید می‌توانید خودتان نوار اریب بدوزید. برای این کار باید ۲ سری نوار، با بلندای حدود ۴ متر (هر قدر که مدنظرتان است) برش بزنید. سپس دو نوار را به یکدیگر بدوزید و نوار اریب‌تان آماده است. برای دوخت نوار اریب نباید از طول یا عرض پارچه برش بزنید. بلکه باید برش‌تان را از روی اریب پارچه انجام دهید (تصویر ۲۲).

کوله پشتی

نوار اریب‌تان را به دو قسمت مساوی کرده و مانند تصویر ۲۳ از میان کانال یا مجرای کوله عبور دهید.

کوله پشتی

انتهای کوله در قسمت گوشه‌های بریده شده مربعی، بدنه اصلی کوله که بندینک دوخته بودیم، نوار بند کوله را عبور دهید (تصویر ۲۴).

کوله پشتی

سپس به دو سر نوارهای اریب، مهره‌های چوبی بدوزید تا علاوه بر زیبایی، بندها را سرجای خود نگه دارد (تصویر ۲۵).

کوله پشتی

کوله پشتی‌تان آماده است (تصویر ۲۶).

کوله پشتی

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.