آموزش دوخت کوله پشتی بنددار آناناسی

کوله مهدکودک فرزندتان را به راحتی بدوزید

طرح زیبای آناناس، مورد علاقه بسیاری از کودکان است. اگر می‌خواهید فرزندان دلبندتان را شاد کنید، می‌توانید یک کوله پشتی زیبا با طرح آناناس برای آنها بدوزید. درست کردن این کوله بسیار ساده است. قسمت در کوله را می‌توانید محکم با بند ببندید. برای دوخت این کوله پشتی مقاله زیر را مطالعه کنید.

لوازم مورد نیاز (تصویر ۱)

کوله پشتی و پارچه

  • ۳۰ سانتی‌متر پارچه سبز برای دوخت برگ‌های آناناس
  • حدود ۴متر نوار اریب دو لایه (آماده) (یا اینکه خودتان می‌توانید نوار اریب مورد نظرتان را آماده کنید.)
  • ۴۵ سانتی‌متر پارچه با طرح آناناس (که برای بدنه و لایه بیرونی کوله پشتی استفاده می‌شود)
  • ۴۵ سانتی‌متر پارچه آستر
  • مهره‌های چوبی کوچک
  • لوازم مربوط به دوخت و دوز از جمله، سوزن، نخ و چرخ خیاطی و …

مراحل کار

ابتدا پارچه مربوط به بدنه کوله پشتی و آستر آن را به صورت دو عدد مستطیل با طول ۳۳ و عرض ۳۰ سانتی‌متر برش بزنید. سپس در گوشه‌های پایین مستطیل مانند تصویر ۲، دو مربع نیم سانتی‌متری برش بزنید.

کوله پشتی و پارچه

همچنین از پارچه اصلی‌تان، یک مستطیل کوچکتر با طول ۱۵ و عرض ۰/۵ سانتی‌متر برش بزنید. اکنون مستطیل کوچک را از پشت پارچه یک تا بزنید و سپس مرکز تا را باز کنید و لبه‌های مستطیل را از دو طرف به روی خط مرکزی پارچه (که قبلا تاشده و اکنون رد آن وجود دارد) تا کنید. مجددا یک تای دیگر بزنید و لبه باز نوار ایجاد شده را بدوزید (تصویر ۳).

کوله پشتی

اکنون این نوار آماده شده را به دو قسمت ۷/۵ سانتی‌متری تقسیم کرده و آنها را نزدیک لبه‌های پایین بخش بیرونی کوله پشتی (در آن قسمتی که مربع‌های نیم سانتی‌متری برش زده بودید) بدوزید. البته آنها باید حدود ۲ سانتی‌متر بالاتر از این گوشه‌ها دوخته شوند (تصویر ۴).

کوله پشتی

دو عدد مستطیل از پارچه سبزرنگ به طول ۳۰ و عرض ۷ سانتی‌متر برش بزنید. این دو نوار قرار است مجراهای عبور بندهای کوله پشتی باشند. از دو طرف این نوار مستطیلی حدود ۹ سانتی‌متر پارچه را از طرف پشت پارچه برگردانید و محکم بدوزید. سپس از قسمت پایین حدود ۳ سانتی‌متر به طرف بالا تا بزنید (تصویر ۵).

کوله پشتی

یکی از دو نوار سبز رنگ دوخته شده را به قسمت بالای پارچه بدنه کوله پشتی بدوزید (تصویر ۶).

کوله پشتی

نوار سبز رنگ بعدی را هم به لایه دیگر پارچه بدنه کوله پشتی بدوزید (تصویر ۷).

کوله پشتی

دو لایه پارچه بدنه کوله پشتی را رودررو قرار داده و دو طرف آنها را از بالا به پایین و همچنین ردیف پایین کوله پشتی را بدوزید. البته ۰/۵ سانتی‌متر زاپاس برای جای دوخت باقی بگذارید. همچنین قسمت‌های مربعی شکلی را که از پایین این بخش قبلا برش زده بودید، همانطور دوخته نشده رها کنید (تصویر ۸).

کوله پشتی

اکنون گوشه‌های کار را که ندوخته بودید، بیرون کشیده (تصویر ۹) و با گذاشتن نیم سانتی‌متر زاپاس، آنها را مانند تصویر ۱۰، بدوزید.