رشد مغز انسان هرگز متوقف نمی‌شود

مغز توانایی انطباق با هر چیزی را دارد که بارها و بارها تکرار شده است

0

باورهای غلط بر این اساس شکل گرفته که انسان تغییر ناپذیر است اما با شیوه نوروپلاستیمی می‌توان این باور را دگرگون کرد. تحقیقات انجام شده نشان می­‌دهد که مغز انسان در همه سنین در حال رشد و تغییر است و هرگز رشد آن متوقف نخواهد شد. مطالعات جدید حاکی از آن است که سلو‌ل­های جدید مغزی در همه زمان حتی در سالخوردگی نیز تشکیل می‌­شوند، بنابراین، افراد سالخورده نیز می‌توانند مغز خود را تغییر دهند!

مغز توانایی انطباق با هر چیزی را دارد که بارها و بارها تکرار شده است. تکرار عادات بیشتر در یک منطقه خاص تجمع می­‌یابد، شما می‌توانید هنگام تکرار مطالب جدید نوروپلاستی خود را در همان زمان فعال کنید.

در طول سال‌ها، تعداد زیادی از محققان تحقیقاتی در مورد علم مغز مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که مغز توانایی تغییر شکل خود را دارد. پیش از این محققان معتقد بودند که مغز بعد از دوران کودکی سلول جدیدی تولید نمی­‌کند و همانند جسم جامد بدون تغییر می‌­ماند. در حالی که تا زمانی که خون و اکسیژن از طریق انسان جریان می‌­یابد، می‌­توان مغز خود را تغییر داد.

در صورتی که انسان تلاش خود را با آرامش و روحیه مثبت به کار بگیرد می‌­تواند مغز خود را بر اساس آموزش ذهنی تغییر دهد. نوروپلاستی یک شیوه ظریف و تفننی است که می­‌گوید مغز ما می‌­تواند تغییر کند و ما قربانی ژن­‌ها و نورون­هایمان نیستیم بلکه ما خالق توانمند وضعیت روانی خود هستیم. این شیوه می­‌تواند به سرعت مغز شما را تغییر دهد. یک مطالعه اخیر نشان داد که عادت‌­ها می‌­تواند پس از ۷ روز تمرین شکل بگیرد. اما اگر فرد بعد از ثبت عادات و یادگیری، فعالیت خود را متوقف کند، یادگیری مطالب نیز از بین خواهد رفت.

با توجه به تغییرات ساختاری مغز، تلاش برای یادگیری چیزهای جدید، به جای استفاده از مهارت­‌های قدیمی، موثرتر خواهد بود. نوروپلاستی ممکن است در بین افراد متفاوت باشد، اما به نظر می­‌رسد در بین کودکان رایج‌­تر است، زیرا کودکان حس کنجکاوی بیشتری نسبت به افراد بزرگتر دارند.

به طور خلاصه، انسان هر زمان که اراده کند می­‌تواند خود را تغییر دهد، افراد توانایی یادگیری مطالب جدید را دارند و حتی می‌­توانند عادات بد خود را نیز تغییر دهند.

منبع viralnovelty.net
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.