ناباروری در مردان و نحوه برخورد با آن

علل و درمان ناباروری در مردان

اگر مردی باشید که می دانید هیچ گاه نمی توانید یک زن را حامله کنید و بچه ای از خود داشته باشید واکنش تان چه خواهد بود؟ آیا می توانید با این موضوع کنار بیایید؟ آیا ذهنیتی دارید که باید چه رفتاری بکنید؟ ۱۵ درصد از زوج های آفریقای جنوبی دچار ناباروری هستند. شاید برخی افکار سنتی ناباروری را تنها به زن ربط دهند در حالی که لازم است بدانید این مسئله به طور ۵۰_۵۰ بین زن و مرد تقسیم می شود. به عبارتی در هر ناباروری هر دو طرف می توانند موثر باشند.

در سال های اخیر اطلاعات مردم در خصوص مشکلات ناباروری در مردان و یا کیفیت روابط جنسی بیشتر شنیده اند و همچنین تحقیقات بیشتری نیز انجام گرفته است. آخرین تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت نشان داد که تعداد اسپرم موجود در مایع منی کاهش یافته است. درواقع در بین هر ۴ نفر تنها ۱ نفر را پیدا می کنید که دارای کیفیت لازم در مایع منی خود باشد. مشخص است که ۲۰% از مردان تعداد اسپرم کمی در مایع منی خود دارند. در واقع این عامل ناباروری ۲۰% از زوج ها می باشد. این موضوع می تواند از عوامل مختلفی مانند آلاینده های زیست محیطی، اثرات داروهای خاص و یا روابط بهداشتی و شیوه ی زندگی منشا بگیرد. اگر می خواهید ناباروری در مردان را بهتر بشناسید و یا خود را در این زمینه محک بزنید در سوال و جواب های زیر با ما همراه باشید

چه مدت برای بچه دار شدن زمان لازم است؟

به طور میانگین از هر ۵ زوجی که تصمیم به بچه دار شدن بگیرند ۳ زوج ظرف مدت ۶ ماه الی یک سال صاحب فرزند می شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما برای ۱۲ ماه رابطه ی جنسی محافظت نشده داشته اید و همسرتان هنوز باردار نشده است ایده ی خوبی است که به اورولوژیست مراجعه کنید. در مطب دکتر کافی است که یک نمونه از مایع منی خود به پزشک تان بدهید. او با معاینه ی نمونه می تواند احتمال ناباروری را در شما تشخیص دهد. به علاوه برای معاینات بیشتر ممکن است تست هورمون، آزمایش خون و یا سونوگرافی ترانس رکتال و اسکروتوم لازم باشد.

درمان ناباروری در مردان

درمان به نتایج تست ها و معاینات بستگی دارد. بنا بر آمار ۹۰% از موارد ناباروری در مردان با دارو یا جراحی درمان می شود. به یاد داشته باشید که هر چه زودتر درمان را شروع کنی امکان موفقیت تان بیشتر خواهد بود.

راه های افزایش شانس باروری در مردان

رابطه جنسی متعادل:

اگر هر روز سکس داشته باشید تعداد اسپرم کمتری را در مایع منی خود خواهید داشت و در نتیجه انزال هر روزه باعث کوچک شدن بیضه ها و تولید اسپرم کمتر می می شود. بهتر است در تعداد روابط جنسی خود در هفته زیاده روی نکنید تا بدن تان به نگه داری اسپرم بیشتر در خود عادت کند.

زندگی پاک:

خوردن مقدار زیادی از میوه های تازه، برگ سبزیجات و یا غذاهای غنی از امگا ۳ و اجتناب از چربی های اشباع می تواند از کاهش اسپرم جلوگیری کند. اضافه وزن نیز می تواند تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد. به علاوه مشکلات جریان خون نعوظ را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

ورزش منظم:

ورزش استرس را از شما دور کرده و وزن بدن تان را کنترل  می کند.

دوری از سیگار:

سیگار و دخانیات کیفیت مایع منی را کم می کند. تحقیقات اخیر نشان می دهد که زوج هایی که سیگار می کشند بیش از سه بار شانس بچه دار شدن کمتری نسبت به دیگر زوج ها دارند.

داروهای مصرفی:

هنگام مصرف دارو عوارض آن را چک کنید و ببینید که چه تاثیری روی عملکرد جنسی تان می گذارد. به علاوه فشار خون و افسردگی نیز این عامل را تحت تاثیر قرار می دهد.

اجتناب از مشروب و مواد مخدر:

اعتیاد به نوشیدن یا مواد مخدر از عوامل افزایش ناباروری در مردان است

اجتناب از مصرف استروئید:

استروئید هایی که توسط ورزش کارات و بدن سازان مصرف می شود می تواند روی کیفیت اسپرم اثر بگذارد.

دوری از گرمای بیش از حد:

حمام داغ یا اتاق بخار اگر به طور منظم استفاده شود می تواند سبب بالا رفتن درجه حرارت بیضه ها شده و تولید اسپرم را کاهش دهد. با این حال برخلاف باور عموم پوشیدن لباس تنگ تاثیری در تولید اسپرم و در نتیجه ناباروری در مردان ندارد.

کاهش استرس:

درست مانند زنان استرس در مردان هم می تواند باعث نوسانات هورمونی و کاهش تولید اسپرم و کاهش میل جنسی شود.

در آخر باید بگوییم که ناباروری بیش از هر چیز می تواند روی سلامت روان زوج ها تاثیر بگذارد و آن ها را سرخورده و ناراحت سازد. درنتیجه قبل از هر چیزی به سلامت و آرامش خود فکر کنید و تا جایی که می توانید با واقعیت ها مواجه شوید.

منبع 7ganj.ir
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.