نحوه تمیز کردن کاشی حمام

به پاکیزگی سرویس بهداشتی اهمیت دهید

پاکیزگی حمام و در نتیجه استفاده از کاشی حمام بادوامی که راحت تمیز شوند، از اهمیت خاصی برخوردار است. کاشی حمام اگر مدتی به حال خود رها ‌شود، مرکز تجمع مواد معدنی، سفیدک‌های صابون، قارچ و کپک به خصوص در قسمت‌های بندکشی خواهد شد.

برای رفع کثیفی کاشی حمام:

  1. با توجه به مقدار کثیفی و کپک، از اسپری مخصوص حمام و اسفنج استفاده کنید. کاشی‌ها را ابتدا خیس کنید. بهتر است ابتدا دوش را باز کنید تا بخار آب کاشی‌ها را بپوشاند.
  2. تمیز کردن را از بالا به پایین و به صورت سایشی انجام دهید. سعی کنید سایش به صورت دورانی و با کمی فشار باشد. کاشی‌‌ها را به صورت خطی یا چپ و راست نیز تمیز کنید سپس با آب گرم بشویید.
  3. در صورتی که سطح کاشی‌ها هنوز کدر است، باید نوع لکه را تشخیص دهید. آهن بالا؛ لکه قهوه‌ای، آب سخت؛ لکه سبز و صابون؛ لکه شیری به جا می‌گذارد.
  4. دستکش دست کنید و سرکه سفید را با فشار روی سطح مورد نظر بمالید. با براق شدن کاشی‌ها، کار به اتمام می‌رسد. از پاک‌کننده‌های مخصوص حمام برای پاک کردن زنگار استفاده نمایید. در صورت مقاومت لکه، از شوینده مخصوص سرویس بهداشتی استفاده کنید. آن‌ها معمولا سوزاننده بوده و نباید مدت زمان طولانی باقی بمانند.
  5. تمیز کردن بندکشی‌ها در صورت لک بودن ضروریست. در صورت سفید بودن بندها، از اسپری رقیق وایتکس استفاده نمایید. چند دقیقه صبر کنید سپس آبکشی نمایید. بندکشی‌های تیره با خمیر جوش‌شیرین پاک می‌شوند. آن‌ها را به صورت دورانی تمیز کنید. در صورت تمیز نشدن، از شوینده‌های آماده و مخصوص استفاده کنید و طبق دستورالعمل کار کنید. راز تمیز ماندن بند‌ها، خوب ساییدن آن‌ها به طور منظم و خشک کردنشان است.

کاشی حمام

نکته:

  • هنگام استفاده از شوینده‌های شیمیایی حتما از دستکش استفاده کنید.
  • هنگام استفاده از اسپری‌های شوینده، به صورت خود ماسک بزنید.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن کاشی حمام:

  • ¼ لیوان هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه
  • ۱ قاشق سوپ‌خوری مایع صابون
  • نصف لیوان آب

نحوه استفاده :

همه مواد را با هم مخلوط کنید. برای تمیز کردن کثیفی‌های سطحی یک اسفنج را داخل مواد می‌کنیم و روی کاشی‌ها می‌زنیم. سپس با آب می‌شوئیم. اگر کاشی‌ها بیش از حد کثیف باشند باید مقداری از مایع را روی آن بریزیم و بگذاریم به مدت ۱۰ دقیقه خیس بخورد. این گونه کثیفی‌ها بلند شده و راحت‌تر تمیز می‌شوند. این کار دو مرتبه تکرار کرده و در نهایت با آب تمیز بشوئید. اگر می‌خواهید که حمام برای مدتی طولانی تمیز بماند آب و سرکه به اندازه مساوی باهم مخلوط کنید و در هفته دو بار به کاشی‌های حمام بپاشید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب