پاکسازی پوست باعث شادابی پوست می شود

پاکسازی پوست بسیار در زیبایی اهمیت دارد

پاکسازی پوست صورت، بسیار خوب و آرامش بخش است، اما اگر بخواهید این کار را توسط متخصص انجام دهید، معمولا گران تمام می شود. خوشبختانه شما خودتان می توانید پاکسازی پوست را در خانه انجام دهید و بدون صرف هزینه ای گزاف، پوستی نرم و لطیف داشته باشید.

بخش اول- شستن صورت:

همیشه به این موضوع که شستشوی صورت مهم است، توجه کنید.شستن صورت تمام چربی ها، کرم های ضدآفتاب و آلودگی های محیط، که هر روز روی پوست صورت می نشینند، را تمیز می کند.همچنین جلوی تشکیل دانه های سیاه روی پوست را می گیرد. در نتیجه پوست به سرعت از بین نمی رود.در ضمن شستن صورت، پوست تان را آماده جذب ترکیبات ماسک های مورد استفاده تان می کند. حتی اگر نمی خواهید از ماسک استفاده کنید، روزی دوبار صورت تان را با صابونی مناسب بشویید.

پاکسازی
پوست تان را تمیز کنید

۱– استفاده از محصولات پاکسازی:

برای تمیز کردن صورت می توانید از انواع محصولات پاکسازی پوست که در بازار وجود دارد و چندان گرانقیمت هم نیستند، استفاده کنید.

  • ژل فوم های پاک کننده برای پوست های چرب و ترکیبی، مناسب تر هستند و کرم های پاک کننده مناسب پوست های خشک و معمولی اند.این کرم ها کمی هم آبرسانی می کنند.
  • اگر کمی جوش روی صورت تان دارید، می توانید از کرم های حاوی  اسید سالیسیلیک استفاده کنید.این اسید در پاک کردن صورت تان، بدون اینکه اثر زخم و جای جوش روی صورت تان بماند، موثر است.

۲– ماسک خانگی پاکسازی پوست:

با استفاده از چند ماده ساده می توانید ماسک پاکسازی پوست، درست کنید. در اینجا دو روش ارائه شده است:

  • ۳ قاشق غذاخوری آب سیب تازه، ۶ قاشق غذاخوری شیرکامل و ۲ قاشق غذاخوری عسل را با هم ترکیب کنید.اگر می خواهید ماسک تان گرم باشد، عسل را به مدت ۱۰ ثانیه در مایکروویو قرار داده و گرم کنید.سپس به مواد دیگر بیفزایید. ماسک حاضر را روی پوست تان گذاشته و آن را تمیز کنید.
  • ۱/۲ قاشق غذاخوری پودر جوی دوسر، ۱ قاشق غذاخوری پودر بادام، ۱/۴ قاشق چایخوری عسل و ۱/۴ قاشق غذاخوری شیر سویا را با هم ترکیب کرده و با مخلوط آماده شده، صورت تان را تمیز کنید.
  • وقتی صورت تان را با محصولات بازاری یا ماسک های خانگی خودتان تمیز کردید، آن را با آب گرم نیز بشویید و به آرامی ضربه های ریز بزنید تا خشک شود. خشک کردن صورت با حوله، ممکن است باعث آزار پوست تان شود.

۳- از یک نقطه کوچک شروع کنید:

برای اینکه متوجه شوید که پوست تان به محصول و یا ماسک خانگی تان حساسیت ندارد، آن را روی نقطه کوچکی از پوست– در حد نخود- امتحان کنید.اگر پوست به مواد مورد استفاده حساسیت نشان دهد، به شدت قرمز و حتی خشک می شود.معمولا ۲۴ ساعت قبل از استفاده، تست حساسیت باید انجام دهید.

بخش دوم- لایه برداری:

روش دیگری که کمک می کند تا پوستی نرم و شفاف داشته باشید، لایه برداری است.این روش به برداشتن سلول های مرده پوست، می انجامد. علاوه بر آن لایه برداری، پوست تان را شفاف می کند و از آنجایی که باعث می شود، لایه های تازه زیر پوست تان نمایان شوند، پوست تان را جوان تر نشان می دهد.

۱– استفاده از محصولات لایه بردار:

در بازار محصولات مراقبت از پوست و لایه بردارهای خوبی وجود دارد. می توانید با خریداری این محصولات- که معمولا روی آنها نوشته شده” مخصوص لایه برداری” – پوست تان را تمیز کنید.البته برخی از محصولات، لایه برداری را بسیار ملایم و در مدت زمانی طولانی تر انجام می دهند و برخی دیگر با شدت بیشتری پوست تان را لایه برداری می کنند. حالت دوم برای پوست های حساس مناسب نیست.

۲– لایه بردار خانگی:

خودتان هم می توانید در خانه یک لایه بردار مناسب درست کنید. در اینجا چند روش ارائه شده است:

  • ۱ عدد موز له شده، ۱/۴ فنجان شکر دانه ریز، ۱/۴ فنجان شکر نرم قهوه ای، ۱ قاشق غذاخوری آب لیموترش و ۱/۴ قاشق غذاخوری ویتامین E، را با هم ترکیب کنید.شکر ویژگی های لایه برداری دارد و می تواند سلول های مرده پوست را پاک کند.
  • ۶ عدد توت فرنگی و ۱/۴ فنجان شیر را با هم ترکیب کنید. آنزیم های موجود در ماسک، سلول های مرده پوست را حل می کند و شیر به نرم نگهداشتن پوست کمک می کند.
  • ۱ قاشق چایخوری عسل و ۱ قاشق چایخوری روغن زیتون را با هم ترکیب کنید. سپس خمیری یکدست از جوی دوسر نیز آماده کنید.در انتها ترکیب عسل و روغن زیتون را به خمیر جوی دوسر بیفزایید.

جوی دوسر، کار لایه برداری را انجام می دهد و عسل و روغن زیتون، آبرسانی می کنند.پس از اینکه یکی از ماسک های فوق را آماده کردید، با ملایمت و با حرکت دورانی به روی پوست تان بمالید.اگر این کار را با شدت انجام دهید پوست تان صدمه دیده و قرمز می شود. در پایان، صورت تان را با آب گرم بشویید.از این ماسک ها می توانید برای لایه برداری و پاک کردن پوسته های روی لب های تان هم استفاده کنید.اما پس از استفاده حتما از چرب کننده های لب استفاده نمایید.

بخش سوم- استفاده از بخار آب:

با استفاده از بخار آب نیز می توان پوست صورت را تمیز کرد. علاوه بر آن، بخار آب می تواند لایه های بیرونی و عمیق تر پوست را نیز آبرسانی کند.پس از اینکه درون ظرفی، آب را به جوش آوردید، آن را درون کاسه ای بریزید و پس از اینکه آب کمی خنک تر شد و در حدی بود که بخار آن، به پوست تان صدمه نزند، حوله ای روی سرتان انداخته و صورت تان را بالای ظرف به مدت ۲ تا ۵ دقیقه نگهدارید.حوله کمک می کند که بخار به صورت قطرات مایع، روی صورت تان قرار گیرد.البته می توانید به آب جوش، کمی چای سبز و یا اسانس هایی مانند اسطوخودوس بیفزایید.با هر کدام از روش های فوق می توانید پوست تمیز و شفافی داشته باشید.اما فراموش نکنید که پس از استفاده از هرکدام، باید از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

منبع زندگی آنلاین
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.