لکه جوهر و ماژیک را چگونه پاک کنیم؟

مراحل زیر را در پاک کردن لکه جوهر و ماژیک رعایت کنید

1

اگر حین نقاشی لباستان کثیف شد یا مقداری جوهر به گوشه لباستان پاشید، نیازی نیست که لباس را دور بریزید یا کلا آن را رنگ کنید. با روش هایی که در ادامه به آنها می پردازیم می توانید لکه جوهر و ماژیک را از روی هر سطحی پاک کنید.

با شاهکار خطاطی کودک خود روی دیوار مواجه می شوید یا جمله “دوستت دارم” نوشته شده روی پارچه مورد علاقه تان. نیازی نیست عصبی شوید. با استفاده از ترفندهای زیر می توانید لکه جوهر و ماژیک را از روی هر سطحی پاک کنید.

آن را دستمال نکشید

چه لکه بر روی دیوار باشد یا روی لباس و پارچه هرگز آن را با فشار دست دستمال نکشید.

سریع دست به کار شوید

به محض آنکه متوجه لکه شدید، پاک کننده متناسب با جایی که لک شده است را انتخاب کرده و به کار ببرید:

  • فرش: سرکه سفید و حوله حمام
  • دیوار یا کفپوش: خمیر دندان سفیدکننده، ضدعفونی کننده دست یا الکل مخصوص پاک کردن داخل بطری اسپری به همراه یک حوله دست
  • لباس: ضدعفونی کننده دست و حوله دست

لکه را تمیز کنید

فرش

ممکن است کمی سخت باشد و بوی آن شما را اذیت کند اما لکه را در سرکه سفید فرو کنید. همین که لکه خیس خورد، آن را با حوله حمام بپوشانید و روی لکه را با حوله محکم فشار دهید اما مالش ندهید. کم کم متوجه می شوید لکه ماژیک یا جوهر از روی فرش به حوله منتقل می شود. این کار را آنقدر ادامه دهید تا لکه کاملا از روی فرش به حوله منتقل شود و لکه ای روی فرش نمانده باشد.

دیوار یا کفپوش

ابتدا خمیر دندان را امتحان کنید زیرا کمتر به سطوح آسیب می زند. خمیردندان را مستقیم بر روی حوله دستی بزنید و حوله را با حرکات دورانی روی لکه بمالید. اگر نتیجه ای نداشت همین کار را با مایع ضدعفونی کننده دست امتحان کنید. معمولا ضدعفونی کننده دست روی اکثر سطوح نتیجه می دهد اما اگر اینطور نشد، کمی اسپری الکل بزنید و لکه را پاک کنید.

لباس

ابتدا لباس را با آب سرد (یخ) خیس کنید. اگر با آب سرد پاک نشد، از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. کمی ضدعفونی کننده دست را روی حوله دست بریزید و شروع کنید با حرکات دورانی روی لباس دستمال کنید. ممکن است کمی زمانبر باشد اما کم کم لکه لباس پاک می شود. حتما به طور مداوم حوله را بچرخانید تا از قسمت های تمیز آن استفاده شود. مراقب باشید لکه جوهر یا ماژیک که روی لباس است، پخش نشود.

مرحله آخر

فرش

حال که لکه را از روی فرش پاک کردید، فرش مرطوب است و به دلیل استفاده از سرکه بوی نامطبوعی گرفته است. اگر بخارشوی دارید، بهترین وسیله برای از بین بردن بوی سرکه و رطوبت فرش است. اگر بخارشوی ندارید می توانید از جاروبرقی استفاده کنید (اشتباهات رایج در استفاده از جارو برقی را مطالعه کنید). با آب سرد و مقداری آب لیمو منطقه موردنظر روی فرش را خیس کنید و سپس با جاروبرقی خشک، رطوبت را بکشید. اگر بخارشوی و جاروبرقی نداشتید، با یک اسپری که مخلوطی از آب و آب لیمو داخل آن است، منطقه موردنظر را خیس کنید، سپس با یک حوله رطوبت آن را بگیرید و در نهایت یک پنکه جلوی آن قرار دهید تا خشک شود (مراحل شستشوی فرش را مطالعه کنید).

دیوار یا کفپوش

اگر از خمیر دندان استفاده می کنید ممکن است اثر آن بر روی دیوار یا کفپوش بماند، تنها کافی است محل را تنها با یک پارچه گرم دستمال کنید. اگر از ضدعفونی کننده دست یا الکل استفاده می کنید، هیچ بقایایی به جا نمی ماند اما ضرری ندارد اگر با پارچه گرم دستمال بکشید.

لباس

همین که مطمئن شدید لکه کاملا تمیز شد، لباس را به صورت عادی و همیشگی بشویید. اما محض احتیاط ابتدا کمی اسپری شوینده لکه روی لباس بزنید تا مطمئن شوید اثری از لکه نمی ماند.

منبع sheknows.com
1 نظر
  1. کیان می گوید

    خیلی عالی بود تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.