تداخل دارویی را جدی بگیرید

هرچه داروهای کمتری مصرف کنیم، خطرات تهدیدکننده سلامتی‌مان کمتر خواهد بود

گاهی اوقات فرد مجبور است به دلیل ابتلا به دو و یا چند بیماری، به طور همزمان از چند داروی مختلف استفاده کند. ولی باید بدانید برخی داروها اثر یکدیگر را خنثی کرده و ضد هم عمل می‌کنند. امروزه شیوع بیماری‌های مزمن به حدی رسیده که کمتر فرد بزرگسال و سالمندی را می‌بینیم که هیچ دارویی مصرف نکند و یا تحت درمان خاصی نباشد. افراد با بالا رفتن سن، خود را در مقابل مشکلات سلامتی می‌بینند که هر کدام از آنها نیز درمان خاص خود را می‌طلبند. پس فرد مجبور است تداخل دارویی را به جان خود بخرد.

شاید تا به حال به این فکر نکرده باشید که مصرف چند نوع دارو که البته پزشک برایتان تجویز کرده، می‌تواند مشکلات و عوارض جدی به بار آورد. می‌خواهیم در اینجا به تاثیرات متقابل این داروها بر یکدیگر بپردازیم. همه داروها تمایل دارند تنها بر روی درمان بیماری خاصی که برای آن توصیه شده‌اند تمرکز کنند و همه پزشکان هم سعی دارند دارویی که موثرتر و قوی‌تر است را برای درمان بیمار خود توصیه کنند. اما در شرایطی که فرد به طور همزمان مبتلا به چند نوع بیماری است، لازم است چند نوع داروی مختلف را که خیلی وقت‌ها مکانیسم کاملا متفاوتی دارند، با هم مصرف کند. تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف برخی داروها می‌تواند بیماری دیگر فرد را تشدید کند؛ برای مثال در شرایطی که فرد هم به بیماری فشار خون بالا و هم بیماری ریوی مبتلاست، مصرف داروی کاهش دهنده فشار خون، بیماری ریوی را تشدید می‌کند.

در اینجا می‌خواهیم شایع‌ترین تداخل دارویی را برای شما شرح دهیم. خطر اینگونه تداخل دارویی در افراد مبتلا به برخی بیماری‌های مزمن، بیشتر است، مانند:

  • دیابت
  • بیماری شریان کرونر
  • انسداد مزمن ریوی (COPD)
  • دمانس
  • بیماری قلبی
  • فشار خون بالا
  • کلسترول خون بالا
  • استئو آرتریت
  • افسردگی

داروهایی مانند گلی بن گلامید که در دیابت استفاده می‌شوند و داروهای درمان کننده ریفلاکس معده مانند امپرازول، باعث تسریع کاهش توده استخوانی خواهند شد. همانطور که می‌دانید بیماری‌های مزمنی مانند دیابت، فشار خون و بیماری‌های قلبی از شایع‌ترین بیماری‌های دنیای امروز اند. بنابراین تداخل‌های دارویی این بیماری‌ها از مهم ترین‌ها خواهند بود که از قرار زیر هستند:

فشار خون بالا 

تداخل دارویی و فشارخون

اگر شما علاوه بر فشار خون بالا، به بیماری انسداد مزمن ریوی یا همان COPD نیز مبتلا هستید، لازم است بدانید داروهای مصرفی برای درمان COPD مثل آلبوترول و کورتیکواستروئیدها (کورتون‌ها) می‌توانند فشار خون را بالا ببرند. همچنین در مبتلایان به فشار خون که به دلیل ابتلا به افسردگی، از داروهای ضدافسردگی مانند ونالافکسین و فلوکستین استفاده می‌کنند، فشار خون بالا خواهد رفت. داروی سلکوسیب که معمولا برای درمان استئوآرتریت استفاده می‌شود، همچنین ممکن است فشار خون را افزایش دهد.

دیابتی‌ها 

تداخل دارویی و دستگاه تست قند

کورتون‌های مصرفی برای درمان COPD می‌تواند قند خون را افزایش داده و دیابت را بدتر کند. در مبتلایان به بزرگی پروستات نیز مصرف داروهایی مانند فلومکس و یا آتنولول، با مخفی کردن علائم افت قند خون مانند لرزش باعث می‌شوند فرد دیابتی از افت قند خون خود مطلع نشود و این قطعا خطرناک خواهد بود.

مبتلایان به COPD 

اگر این بیماران مبتلا به فشار خون بالا و یا آنژین صدری هم باشند، مصرف داروهای بتا بلوکر مانند پراپرانولول می‌تواند علائم ریوی را بدتر کند.

بیماری قلبی 

تداخل دارویی و پزشک

داروهای درمان کننده COPD نظیر آلبوترول، ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای مانند ایمی پیرامین و داروهای مهار کننده COX-2 که برای درمان استئو آرتریت استفاده می‌شوند، می‌توانند بیماری قلبی را تشدید کنند.

پوکی استخوان 

تداخل دارویی و پوکی استخوان

کورتون‌هایی که برای درمان COPD استفاده می‌شوند، معمولا باعث کاهش تراکم استخوانی خواهند شد. داروهایی مانند گلی بن گلامید که در دیابت استفاده می‌شوند و داروهای درمان کننده ریفلاکس معده مانند امپرازول، باعث تسریع کاهش توده استخوانی خواهند شد.

مبتلایان به فیبریلاسیون دهلیزی 

داروهای درمانی پوکی استخوان مانند آلندونات و داروهای درمانی آلزایمر می‌توانند وضعیت فیبریلاسیون دهلیزی را در این بیماران بدتر کنند.

ریفلاکس یا زخم معده 

تداخل دارویی و زخم معده

در این بیماران، مصرف داروهایی مانند وارفارین و یا کلوپیدوگرل که در بیماری‌های قلبی توصیه می‌شود، همچنین ضد التهاب‌های غیر استروئیدی مانند بروفن می‌تواند خونریزی‌ها و زخم‌های گوارشی را بدتر کند. بیس فسفانات‌های مصرفی در مبتلایان به پوکی استخوان همچنین می‌تواند برگشت اسید از معده به مری و سوزش سر دل را در این بیماران تشدید کند.

چطور می‌توانیم خطرات تداخل دارویی را کاهش دهیم؟ 

بدون شک هرچه داروهای کمتری مصرف کنیم، خطرات تهدیدکننده سلامتی مان هم کمتر خواهد بود. درباره کاهش داروهای مصرفی‌تان از پزشک خود سوال کنید. خیلی وقت‌ها دیده می‌شود که مصرف یک داروی خاص ده سال قبل به دلیل مبتلا شدن فرد به یک بیماری برای او توصیه شده است و با گذشت سال‌ها اگرچه بیماری درمان شده و دیگر نیازی به خوردن آن دارو وجود ندارد، اما چون فرد تصور می‌کند که خوب بودنش وابسته به مصرف آن دارو است، نا آگاهانه به مصرف آن ادامه می‌دهد. تغییر روش زندگی، برنامه غذایی و فعالیت بدنی قوی‌ترین و مهم‌ترین عواملی هستند که می‌توانند ما را از مصرف برخی داروهای بی نیاز کنند. بیماری‌هایی مثل دیابت، چربی خون و فشار خون به طور قابل توجهی از سبک زندگی فرد تاثیر می‌پذیرند و خیلی وقت‌ها می‌توان با داشتن برنامه غذایی صحیح و فعالیت بدنی مناسب از مصرف این داروها بی نیاز شد.

اطلاع و آگاهی پزشکان از تداخل‌های دارویی و عوارض آنها باعث شده در انتخاب دارو برای هر بیمار دقت بسیاری داشته باشند تا اینگونه تداخل‌های دارویی به حداقل کاهش یابد. بنابراین فراموش نکنید که هنگام مراجعه به پزشک، حتما لیست داروهای مصرفی خود را همراه داشته باشید تا پزشک بتواند بسته به داروهای مصرفی شما، بهترین درمان را انتخاب کند.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.