پیشگیری از زود سفید شدن مو

با مواد گیاهی از سفید شدن موهایتان جلوگیری کنید

این باور هم که مو، به طور طبیعی هیدروژن پروکسید تولید می‌ کند که باعث تغییر رنگ مو است، یک باور غلط است. در این مطلب برای شما می‌ گوییم که علت‌ های خاکستری شدن موها چیست و چگونه می‌ توان از آنها پیشگیری کرد. هیچ کس نسبت به سفید شدن مو ها‌ی در اثر بالا رفتن سن، احساس خوبی ندارد، اما واقعیتی ناگزیر در زندگی همه‌ ی افراد است. مخصوصا خانم‌ ها حساسیت خیلی بیشتری نسبت به این موضوع دارند. اما این روزها حتی افراد جوانی را می‌ بینیم که با وجود زیر ۳۰ سال سن داشتن، تارهای سفید و خاکستری در میان موهایشان دیده می‌ شود. راهکارهایی را به شما توصیه می‌ کنیم که بتوانید از سفید شدن زودرس موهای خود پیشگیری کنید.

وقتی که تولید رنگدانه که مسئول رنگ سیاه ِ تارهای موست، متوقف می‌ شود، موها شروع به خاکستری شدن می‌ کنند. برخی مطالعات نشان داده‌ اند که آمریکایی‌ ها، رنگ اصلی موهای خود را در اواسط دهه‌ سی عمرشان، آسیایی‌ ها در اواخر دهه‌ سی و آفریقایی – آمریکایی‌ ها نیز در اواسط دهه‌ چهل زندگی خود از دست می‌ دهند. این باور هم که مو، به طور طبیعی هیدروژن پروکسید تولید می‌ کند که باعث تغییر رنگ مو است، یک باور غلط است.

علت خاکستری شدن موها چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که می‌ تواند مسبب خاکستری شدن موها باشد؛ به برخی از آنها اشاره می‌ کنیم:

سیگار کشیدن، افزایش سن، استرس، مراقبت نادرست از موها، وراثت، کمبود ویتامین B12، توبروز اسکلروز یا تصلب تکمه‌ ای، نوروفیبروماتوز، سوء تغذیه، کم‌ خونی پرنیسیوز، سندرم ورنر یا سندرم شبه اسکلرودرمی، استعمال دخانیات، آلودگی، کم کاری تیروئید، آلبینیسم یا زالی، ویتیلیگو یا لک و پیس.

پیشگیری از زود سفید شدن موها

۱. پیاز

آب پیاز، بهترین راهکار طبیعی برای تحریک رشد موهاست که همچنین از زود خاکستری شدن موها پیشگیری می‌ کند.

۲. چای سیاه

چای سیاه را با یک قاشق چایخوری نمک ترکیب کرده و به تمام پوست سرتان بمالید. با این روش می‌ توانید از زود خاکستری شدن موهای‌ خود پیشگیری کنید.

۳. روغن بادام

روغن بادام، روغن آملا و آب لیموترش را در یک کاسه با هم ترکیب کنید و آن را به پوست سرتان بزنید.

۴. فلفل سیاه

فلفل سیاه، یک راهکار بسیار خوب برای پیشگیری از سفید شدن موها در سنین پایین است. فلفل سیاه و ماست را با هم ترکیب کنید و آن را به تمام پوست سرتان بمالید.

۵. گوس بری هندی

گوس بری هندی به نام آملا یا آمله هم شناخته می‌ شود. گوس بری هندی برای درمان سفید شدن زودرس موها کاربرد دارد. روغن آملا، روغن نارگیل و آب لیمو ترش را با هم مخلوط کنید و آن را به تما پوست سر و موهای‌تان بمالید. این ترکیب نه تنها از زود سفید شدن موها پیشگیری می‌ کند بلکه موهایتان را سالم‌ تر و شاداب‌ تر از قبل هم می‌ کند.

۶. کره‌ ی مایع (ghee)

کره‌ ی مایع، فواید زیادی دارد، که یکی از آنها، پیشگیری از خاکستری شدن موهاست. حداقل دو بار در هفته، موهایتان را با کره‌ ی مایع ماساژ دهید.

۷. حنا

حنا، گیاهی است که در درمان موهای خاکستری معروف است. دو قاشق غذاخوری حنا را با یک قاشق پودر شنبلیله، دو قاشق پودر برگ ریحان، سه قاشق چایخوری قهوه و سه قاشق چایخوری عصاره‌ ی نعنا را در یک کاسه‌ شیر دلمه شده با هم ترکیب کنید و آن را به پوست و موهایتان بزنید. بعد از خشک شدن، موها را با شامپو بشویید. از این راهکار، دو بار در ماه استفاده کنید.

۸. برگ گواوا

برگ‌ های گواوا را پودر کرده و با روغن نارگیل ترکیب کنید. این ترکیب را هفته‌ ای یک بار به موهایتان بزنید.

۹. روغن خردل

کمی برگ حنا را در روغن خردل بجوشانید و بعد از خنک شدن، آن را به پوست سرتان بمالید. این یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از زود سفید شدن موهاست.

۱۰. روغن اوژنول یا روغن میخک

روغن اوژنول هم برای پیشگیری از خاکستری شدن موها مفید است.

۱۱. آب هویج

مرتبا آب هویج بنوشید تا در بلند مدت از خاکستری شدن موهایتان پیشگیری شود.

۱۲. رزماری

کمی رزماری و برگ مریم گلی را در یک فنجان آب بخیسانید تا رنگ پس بدهند. از آن به عنوان رنگ موی طبیعی استفاده کرده و به تمام سرتان بزنید.<