چگونه لکه گریس را پاک کنیم؟

نگران لکه روی لباس‌تان نباشید

یکی از سخت‌ترین و البته سمج‌ترین نوع لکه‌های لباس، لکه‌های تیره و سیاه روغن ماشین و لکه گریس و امثال آن هستند که در مقابل بسیاری از مواد پاک کننده پایداری کرده و از بین نمی‌روند. ما در این مقاله از کاویاب راه‌هایی برای از بین بردن لکه‌های سرسخت آورده‌ایم.

مواد لازم: 

  • پودر بچه
  • مسواک
  • صابون مایع یا شامپو
  • ظرف مناسب برای شست و شو

مراحل پاک کردن لکه گریس: 

لکه گریس

جای لکه را برای از بین بردن لکه آماده کنید: 

قبل از هر عملی باید بدانید که هرچقدر که مدت زمان کمتری از لکه گرفتن لباس شما گذاشته باشد کار شما راحت‌تر است ولی چنانچه اینگونه نبود و مدت زمان زیادی از لکه گرفتن لباس شما می‌گذشت باز هم این راه را تست کنید. ابتدا تمام اضافات روغن یا گریس را بدون پخش کردن آن از بین ببرید و با یک دستمال اضافات را بردارید.. قبل از ادامه دادن مراحل بهتر است تا جایی که می‌توانید اضافات روغن یا گریس را با دستمالی مناسب از روی لباس بردارید.

بر روی ناحیه لکه پودر بچه بریزید: 

حال نوبت پودر بچه است که باید تمام لکه را با این پودر پوشش دهید و کاورش کنید و البته در این مرحله اگر که پودر بچه در دسترس نیست حتی از آرد ذرت یا  انواع دیگر آرد، و در نهایت اگر هیچ کدام در دسترس نبود از نمک هم می‌توانید استفاده کنید و تمام لکه را بپوشانید.

پودر را از روی لکه پس از مدتی بردارید: 

پس از پوشاندن لکه با  یکی از مواردی که در مرحله قبل به آن اشاره شد حال می‌توانید با استفاده از یک قاشق یا دستمال حوله‌ای، تمام پودر را با فشار کمی بیشتر از روی لکه بردارید. بهتر است پودر را به آرامی روی لکه ماساژ داده و پس از این کارا با دقت لکه را جمع کنید و سعی کنید لکه را به نواحی دیگر گسترش ندهید. 

کمی صابون مایع یا مایع لباسشویی بر روی لکه بریزید: 

بعد از جمع‌آوری پودر از روی لکه باید کمی با انگشت خود مایع دستشویی یا هر نوع مواد مایع از بین برنده وساده لکه که در دسترس دارید را بر روی لکه بمالید تا حالت کف کردن و فوم بر روی لکه به وجود بیایید و حال زمان آن رسیده که کار لکه را یک سره کرده و آن را از بین ببرید. برای این منظور از یک مسواک کهنه استفاده کنید و به آرامی با استفاده از آن فومی که بر روی لکه ایجاد کرده‌اید با حرکات گردشی دست و مسواک از بین بافت‌های لباس از بین ببرید. حواستان باشد که این کار را برای هر دو سمت لکه انجام دهید و از هر دو سمت لکه را بشویید.

لباس را جدا از سایر البسه منزل بشویید: 

پس از طی ۴ مرحله قبل حال زمان آن رسیده است که لباس را یا با دست یا داخل ماشین لباسشویی جدا از سایر لباس‌ها بشویید. برای این منظور هم سعی کنید از مراحل و دستور العمل‌های دقیق شست و شو که بر روی لباس درج شده است پیروی کنید. 

  • نکته: برای خشک کردن لباس بهتر است این کار در هوای آزاد و به دور از نور مستقیم خورشید اتفاق بیفتد. خشک کردن با دمای بالا به روش‌های مختلف ممکن است باعث شود که جای لکه بر روی لباس باقی بماند.

روش دیگر برای ازبین بردن لکه گریس 

  • سطح لکه‌دار را روی یک دسته دستمال کاغذی بگذارید، کمی حلال چربی روی آن بریزید و اجازه بدهید خشک شود، سپس آبکشی کنید. برای شست‌و‌شو در ماشین لباس‌شویی هم از گرم‌ترین آبی که برای شست‌و‌شوی پارچه‌ی موردِنظر توصیه شده است استفاده کنید.
  • روی لکه را با یک پودر جاذب مانند نشاسته‌ی ذرت، جوش شیرین، نمک یا پودر بچه بپوشانید و بگذارید کمی بماند. سپس بدون آنکه ساییده شود پودر را از روی پارچه بردارید. اگر لکه هم‌چنان باقی بود، از یک حلال پاک‌کننده‌ی خشک استفاده کنید.
  • به لکه صابون ظرف‌شویی بزنید و اجازه بدهید چند دقیقه بماند. با یک تکه پارچه‌ی تمیز سعی کنید لکه را پاک کنید و سپس با یک شویند‌ه‌‌ی آنزیم‌دار بشویید.
  • نکته: برای پاک کردن لکه‌ی چربی از روی فرش، روی آن الکل بمالید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.