قابلیت‌های جدید اضافه شده به اکسل ۲۰۱۶

6 چارت جدید اکسل را بشناسید

در اکسل ۲۰۱۶ یک سری نمودارها، ویژگی‌ها و ابزارهای جدید به آن اضافه شده است. شاید ظهور شش چارت قدرتمند بزرگ‌ترین تغییر به وجود آمده در اکسل ۲۰۱۶ باشند. چارت‌هایی که بعد از این سال‌ها به اکسل اضافه شده‌اند، کمک می‌کنند تا تحلیل‌های دقیق‌تری از آمارها به دست آید.

این نمودارها هر کدام قابلیت منحصر به فردی دارد که در ادامه هر یک از آنها معرفی می‌شوند:

۱) نمودار هیستوگرام

یک نمودار هیستوگرام یک نوع نسبتا ساده از نمودار است که نشان‌دهنده فرکانس طیف وسیعی از مقادیر در یک مجموعه از داده است.

جدول در اکسل 2016

شما فقط به یک ستون داده نیاز دارید، اکسل داده‌ها را دسته‌بندی می‌کند، به صورت دستی نیز می‌توانید تنظیم کنید. برای دسترسی به این نمودار تمام داده‌های خود را انتخاب کنید و  به زبانه Insert بروید در بخش Charts، نماد مربوط به این زبانه را پیدا خواهید کرد. Insert Statistical Chart> Histogram.

هیستوگرام در اکسل 2016

نمودار شکل زیر را ببینید.

چارت هیستوگرام در اکسل 2016

داده‌های ما به سه دسته تقسیم شده‌اند: بین ۴.۵ تا ۶.۳ ساعت استراحت، ۶.۳ تا ۸.۱ ساعت استراحت و ۸.۱ تا ۹.۹ ساعت استراحت است. داده‌ها را دسته‌بندی کرده‌ایم، اگر بخواهید روی نمودار تغییراتی ایجاد کنید، بر روی محور X راست کلیک کرده و روی Format Axis کلیک کنید.

هیستوگرام فرمت در اکسل 2016

برای تنظیم دسته‌ها راه‌های مختلفی وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به تغییر مد نظرتان، گزینه مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال شما می‌خواهید دسته‌ها را به ۵ دسته افزایش دهید و داده‌ها را تغییر دهید.

تنظیمات هیستوگرام در اکسل 2016

این تغییرات را به راحتی می‌توانید در نمودار پیاده کنید و نموداری مانند شکل زیر ایجاد می‌شود.

چارت هیستوگرام نهایی در اکسل 2016

تغییرات را که بر نمودار پیاده کنید، نموداری مانند شکل زیر ایجاد می‌شود.

چارت هیستوگرام مرحله آخر در اکسل 2016

۲) نمودارهای پارتو

نمودار پارتو شبیه به هیستوگرام است. داده‌هایتان را مانند شکل زیر از بیشترین به کمترین (به صورت نزولی) مرتب نمایید. نمودار اطلاعات را به صورت خطی نمایش می‌دهد. یک ستون تجمعی درست کنید که پارامترها را به صورت تجمعی نمایش بدهد. این امر در زمینه کنترل کیفیت بسیار مناسب است.

جدول پارتو در اکسل 2016

برای ایجاد یک نمودار پارتو، تمام داده‌ها را انتخاب کنید و به بخش Charts در زبانه  Insert بروید و گزینه پارتو را انتخاب کنید.

گزینه پارتو در اکسل 2016

نموداری مانند شکل زیر ایجاد می‌شود.

نمودار پارتو در اکسل 2016

کاربردی‌ترین گزارشات سازمانی گزارشاتی هستند که به مدیران اجازه می‌دهند عارضه‌های سازمان خود را به خوبی بشناسند و بر مبنای آن تصمیم‌گیری نمایند. نمودار پارتو مناسب این کار است.

نمودار نهایی پارتو در اکسل 2016

۳) نمودار جعبه و whisker

نمودارهای جعبه و whisker مفید هستند. در آمار توصیفی نمودار جعبه‌ای نموداری است که برای توصیف تغییرات داده به کار می‌رود. زمانی که شما می‌خواهید گسترش یک مجموعه خاص از داده‌ها را نشان دهید، نمودار جعبه‌ای مناسب است.

در این پست برای رسم نمودار از داده‌های مربوط به سن بازیکن‌های سه تیم ورزشی  فیلادلفیا استفاده کرده‌ایم. قبلا یک صفحه ایجاد کرده‌ایم که سنین مختلف بازیکنان را همراه با ورزش انتخابی نمایش می‌دهد.

جدول ویسکر در اکسل 2016

تمام داده‌های خود را انتخاب کنید و به زبانه  Insert> Insert Chart Statistic> Box and Whisker بروید.

گزینه ویسکر در اکسل 2016

نمودار زیر به نظر خوب می‌رسد اما ترفندهایی می‌توان به کار برد که داده‌ها موثرتر شوند.

نمودار ویسکر مرحله اول در اکسل 2016

نمودار مورد نظر ایجاد می‌شود. برای حذف فضاهای خالی بر روی محور Y راست کلیک کرده و  با انتخاب گزینه Format داده‌ها را ویرایش کنید.

تنظیمات ویسکر در اکسل 2016

در این نمودار حداکثر سن را  ۴۰  سال و حداقل سن را ۱۵ سال در نظر گرفته‌ایم. این محدوده نیاز به فضای بیشتری دارد و یک مقایسه قابل فهم به وجود می‌آورد.

نمودار ویسکر مرحله دوم در اکسل 2016

این نسخه از نمودار ما، کار ما را برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر از بازیکنان تیم بسکتبال که دارای کمترین دوران سنین است یا تیم بیس بال را که دارای بیشترین سن هستند، آسان‌تر می‌کند.

نمودار جعبه و ویسکر نهایی در اکسل 2016

۴) Treemaps

در اکسل ۲۰۱۶ نمودار Treemaps جدید راه‌های جالب بصری برای سلسله مراتب داده‌ها پیشنهاد می‌کند. با این ویژگی شما می‌توانید اطلاعات را از دسته‌بندی‌های مختلف در یک نگاه با هم مقایسه کنید و جهت نمایش درصد مشارکت هر گروه و زیر گروه‌ها در یک رویداد، مناسب است. برای مثال سوابق فروش در یک فروشگاه ساندویچ را آماده کرده‌ام.

جدول نقشه درختی در اکسل 2016

داده‌ها را انتخاب کنید. می‌توانید قیمت هر یک از اقلام را ایجاد کنید، اگر سود کار را در نظر بگیرید بهتر است، بر روی دکمه Ctrl کلیک کنید تا بتوانید ستون‌های Aو B و Cو F را انتخاب کنید.

گروهبندی جدول نقشه درختی در اکسل 2016

به زبانه INSERT بروید در قسمت انتخاب نمودار روی Treemap کلیک کنید. نموداری مانند شکل زیر ایجاد می‌شود.

گزینه نقشه درختی در اکسل 2016

درآمد فروش ساندویچ یا یک سفارش جانبی طبقه‌بندی می‌شود، همانطور که در نمودار می‌بینید، تمام محصولات به زیر شاخه‌هایی تقسیم شده‌اند که فروش آخر هفته و در روزهای هفته سازماندهی می‌شود. اکسل به راحتی اطلاعات را سازماندهی می‌کند و در اختیار ما قرار می‌دهد.

نمودار نقشه درختی در اکسل 2016

سود محصول در زیر مجموعه‌ها قرار داده می‌شود. با این کار مشخص می‌شود آیا تعطیلات آخر هفته سودآور است یا روزهای معمولی!

نمودار مورد نظر این اطلاعات را در اختیار ما قرار می‌دهد و نمودار شکل زیر تشکیل می‌شود.

نمودار نهایی نقشه درختی در اکسل 2016

۵) نمودارهای Sunburst

این نمودار همانند نمودار نقشه درختی است و جهت نمایش مقادیر و سلسله مراتب داده‌ها به کار برده می‌شود. در نسخه‌های پیشین اکسل با ترکیب چند نمودار دایره‌ای و با زحمت فراوان می‌شود این نمودار را ایجاد نمود، ولی در نسخه ۲۰۱۶ اکسل، این نمودار به لیست نمودارهای اکسل اضافه شده است. Sunburst شبیه چندین جدول متفاوت هستند که در روی هم قرار گرفته‌اند.

جدول Sunburst در اکسل 2016

همه داده‌های خود را انتخاب کنید و به زبانه Insert بروید. از بخش نمودارها، بر روی گزینه Insert Chart Chart کلیک کنید و نمودار Sunburst را انتخاب کنید.

گزینه Sunburst در اکسل 2016

نموداری مانند شکل زیر ایجاد می‌شود.

چارت Sunburst در اکسل 2016

حلقه داخلی به شما اجازه می‌دهد که چهارچوب را مقایسه کنید و حلقه میانی مقادیر متناسب هر ماه را فراهم می‌کند.

اکنون نمودار آماده انتشار است.

چارت نهایی Sunburst در اکسل 2016

۶) نمودار آبشاری

نمودار آبشاری ابزار خوبی برای به تصویر کشیدن افزایش‌ها و یا کاهش‌های مرتبط با هم هست. با این نمودار شما می‌توانید به راحتی نحوه حاصل شدن نتیجه نهایی در یک زنجیره محاسباتی را ببینید. زمانی که می‌خواهید یک کار در حال اجرا را پیگیری کنید، نمودار آبشاری مناسب کار شما خواهد بود. در این نمودار میله‌ها تغییرات مورد نظر را نشان می‌دهد.

جدول نمودار آبشاری در اکسل 2016

برای تهیه نمودار آبشاری ابتدا داده‌ها را انتخاب کنید. در این داده توالی کسر و یا اضافه شدن به درآمد خالص کاملا مشخص هست. توجه شود برای نمایش مقادیر افزایشی و یا کاهشی نباید نتیجه این کاهش و یا افزایش را قرار داد. تنها مقدار کاهش و یا افزایش مشخص شود.

هنگامی که داده‌ها را تنظیم کردید، آن را انتخاب کنید و به زبانه  Insert بروید. به بخش نمودارها بروید و از نوار کشیدن آبشار یا نمودار سهام برای انتخاب نمودار آبشاری استفاده کنید.

چارت آبشاری در اکسل 2016

با این حال، نمودار بالا ممکن است بهترین روش برای ارائه اطلاعات شما باشد. در حال حاضر، اگر حقوق و دستمزد شما کمتر از هزینه‌های روزمرگی شما باشد باید در نمودار آن را اصلاح کنید.

بر روی ستون مربوطه (با این کار پنجره Format Data Point  باز می‌شود) و تیک گزینه Set as total را فعال کنید.

فعال کردن گزینه توتال نمودار آبشاری در اکسل 2016

با انجام این کار نتایج را در نمودار زیر می‌بینید.

چارت آبشاری در اکسل 2016

با انجام این کار  نمودار زیر ایجاد می‌شود. حالا می‌توانید تغییرات را در کل عملیات ببینید و بررسی کنید.

چارت نهایی آبشاری در اکسل 2016

فواید نمودار های اکسل

در بیشتر موارد خروجی ساعت‌ها و حتی ماه‌ها تحلیل‌های پیچیده بر روی داده‌های خام، به صورت نمودار نمایش داده می‌شود و استفاده از نمودار نامناسب جهت نمایش نتایج، منجر به پایین آمدن ارزش کار می‌شود، از سوی دیگر، نمایش حجم بالای اطلاعات به صورت جداول عددی نکات نهفته در اعداد را به خوبی نشان نمی‌دهند و منجر به سردرگمی تصمیم‌گیرنده می‌شود، حال آنکه با یک نمودار خوب می‌توان حجم بالای اطلاعات جمع‌آوری شده در سال‌ها را به گونه‌ای نمایش داد که تصمیم‌گیرنده در یک نگاه بتواند اطلاعات کارآمدی جهت تصمیم‌گیری به دست آورد.

منبع makeuseof.com
2 نظر
  1. دخترگل می گوید

    ایول به اکسل،ممنوووونم

  2. مهرداد می گوید

    سلام دست شما درد نکنه خیلی خوب بودند توضیحاتتون .
    با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.