آموزش تزئین کلاس درس

محیط آموزشی را به جایی شاد تبدیل کنید

کلاس درس باید فضایی شاد با حس خوشامدگویی باشد. حتی اگر سال اول فعالیت یک مربی یا معلم باشد و یا مقطع تحصیلی متوسطه به بالا باشد باز نباید اهمیت تزیین کلاس درس غافل شد. کلاس درس مانند خانه دومی هست که تعدادی شاگرد مهمان هستند. بسته به اینکه چه چیزی درس داده می‌شود نقشه کشوری از جهان، اعداد، اشکال هندسی، حروف الفبای فارسی، جدول مندلیف همه اینها تزییناتی از دیوار کلاس هستند.

همه مربی‌ها و معلمین مدارس از تزیین کلاس درس و تزیین مهد کودک لذت می‌برند. به غیر از هر مسئله‌ای این فضایی هست که بیشترین زمان در روز در آن سپری می‌کنند. دکور و تزیین کلاس و مهدکودک هرچه شادتر و زیباتر باشد بچه‌ها بیشتر دوست دارند تا در فضا بمانند و یادگیری داشته باشند. همیشه فضاها و دیوارهای یکدست، برآمدگیهایی در گوشه و کنار اتاق هست که میشه با نزیینی زیبا تغییرات بزرگی در آنها ایجاد کرد. باید توجه داشت که بر اساس تحقیقات انواع خاصی از تزیین کلاس و پیش دبستانی وجود دارد که به یادگیری کمک می‌کنند. مربی‌های مهدکودک و معلمین مدارس علاقه زیادی به تزیین دیوار، در، دور تخته سیاه و دور پنجره‌ها دارند خصوصا در روزهای آغاز بازگشایی مدارس و یا مناسبت‌ها ایده‌های زیادی را طرح ریزی می‌کنند.  در ادامه سه نکته را اشاره داریم که در تزیین کلاس درس باید به آنها توجه کرد: 

  • در تزیین کلاس درس باید به این فکر کرد که شاگردها چه فضایی دوست دارند و در آن یادگیری بهتری دارند. معمولا اثر بخشی آویزها بر روی دیوار گاهی نادیده گرفته می‌شود. یکی از تزیینات مهدکودک و کلاس درس پوسترها هستند. که می‌توانند جذب اطلاعات غیر فعال زیادی داشته باشند. اگر قصد دارید پوستری برای بیشتر از یکماه به دیوار کلاس بزنید یا برای یکسال بعد هم نگهش دارید، حتما پوستر را لمینت کنید. پوسترها با محتواهایی آماده کنید که ذهن کودک خلاق و درگیر کند. تصاویر پوسترها طوری باشد که دانش آموزان به محتوا علاقمندتر شوند.
  • همیشه در تزیینات قسمتی از کلاس را به کارهای کلاسی بچه‌ها اختصاص دهید. وقتی شاگردها آنچه را که یاد گرفتند و تجربه کردند را در فضای عمومی ببینند، حس غرور و مالکیت خاصی بدست می‌آورند. وقتی کار کودک در معرض نمایش عمومی قرار می‌گیرد یک تاییدی بر ارزش کار او هست.
  • قسمتی از تزیین مدرسه برای توسعه حس ارتباطات و تعاملات باید گذاشت. این بیشتر برای دانش آموزان سن بالایی مهم هست. برای مثال آنچه دانش آموزان در حال خواندن هستند را روی نمودار بزرگی بنویسید و یک دیوار سوال درست کنید. شاگردها کنجکاوی‌ پیرامون موضوع آموزشی را بر روی آن یادداشت کنند و فضایی برای درج پست‌ها و سوالات دانش آموزان باشد.

تصور کنید اگر تزیین کلاس مناسب نباشد، پوستر بدرد نخوری آویزان شود، تصویر بی‌معنی تزیین شود یا عبارت نادرستی نوشته شود صرفا یک نمایش بی‌مزه و بی‌کیفیتی خواهد بود. حتما باید از ایده و طرح تزیین مطمئن بود و اینکه چقدر تاثیر گذار هست کامل بررسی شود. در مورد فضاها باید خوب فکر کرد ولی به جز فضا سه موردی که در بالا به آن اشاره شد( حس یادگیری، فضایی برای کار بچه‌ها و فضایی برای تعاملات) حتما در نظر باید باشد.

کلاس درس و تزئین دیوار
با وسایل یکبار مصرف و کمی خلاقیت تزیین دیوار کلاس زیبایی داشته باشید.
کلاس درس و تزئین دیوار
تزیین کلاس درس با کاغذهای رنگی طرح رنگین کمان
کلاس درس و تزئین با گل
اگر فضایی مدل طاقچه زیر پنجره دارید قبل از اینکه تبدیل به کمد وسایل بچه ها بشه آنرا با طرخ گلهای زیبا تزیین کنید.
کلاس درس و آویز سقف
حتما در تزیین کلاس از تزیین سقف و آویزها غافل نشوید. چند نمونه کاردستی آویز سقف ببینید.
کلاس درس و سقف خورشیدی
تزیین سقف مدل خورشید
کلاس درس و تزئین راهرو
راهروها یکی از فضاهایی هست که به آن خوب دقت کنید.بهترین مکان برای نصب اعلانات راهرو هستند.

منبع: شید شاد

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.