اشتباهات رایج در استفاده از تخته آشپزی

تخته آشپزی یکی از ملزومات آشپزخانه است

0

داشتن یک یا حتی دو تخته آشپزی در آشپزخانه کار آشپزی را برای شما آسان‌تر می‌کند. تخته آشپزی یکی از ملزومات آشپزخانه است اما باید برخی نکات را در باره تخته آشپزی بدانید: برای هر کار از چه نوع تخته آشپزی استفاده کنید؟ آیا می‌توان از ماشین ظرفشویی برای شستشوی تخته آشپزی استفاده کرد؟ اندازه مناسب تخته آشپزی چقدر است؟ در این مطلب قصد داریم به اشتباهات رایج در استفاده از تخته آشپزی اشاره کنیم.

استفاده از یک تخته برای برش دادن سبزی و گوشت

برای جلوگیری از آلودگی، تخته آشپزی گوشت و مرغ را از سبزیجات جدا کنید. می‌توانید برای هر مواد غذایی از تخته آشپزی با رنگی متفاوت استفاده کنید. برای مثال تخته قرمز برای گوشت و تخته سبز برای سبزیجات. اگر از تخته چوبی استفاده می‌کنید، می‌توانید از برچسب‌های رنگی که زیر آب کنده نمی‌شوند، استفاده کنید.

استفاده از تخته لغزنده

برای آنکه در زمان صرفه‌جویی کنید و از انگشتتان در مقابل بریدن جلوگیری کنید، ابتدا تخته آشپزی را در جایی محکم کنید تا تکان نخورد. تخته آشپزی خریداری کنید که دستگیره داشته باشد یا یک دستمال مرطوب زیر تخته قرار دهید (از حوله آشپزخانه استفاده نکنید. هر چیزی که ضخیم یا ناهموار باشد سبب می‌شود تخته لق شود).

استفاده از سایز نامناسب

استفاده از تخته  کوچک شما را خسته خواهد کرد. در عوض تخته آشپزی بزرگ فضای زیادی برای کار و آماده‌سازی مواد غذایی به شما می‌دهد. برای آنکه مطمئن شوید تخته آشپزی به اندازه کافی بزرگ است، کارد آشپزی را به صورت مورب روی تخته قرار دهید. اگر طول چاقو بلندتر از تخته آشپزی بود، باید تخته‌ای بزرگتر تهیه کنید. سطح تخته باید دو برابر بزرگتر از اندازه چاقو باشد.

استفاده از تخته آشپزی
تخته آشپزی را در جایی محکم کنید تا تکان نخورد

شستن تخته آشپزی در ماشین ظرفشویی

چه تخته شما پلاستیکی باشد و چه چوبی، نباید آن را در ماشین ظرفشویی قرار دهید چراکه آب و گرمای داخل ماشین ظرفشویی موجب ترک برداشتن و خم شدن تخته می‌شود. تخته آشپزی را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید پس از برش دادن گوشت، تخته را در آب و سرکه (۱/۴ میزان آب) قرار دهید تا خیس بخورد و سپس بشویید.

چرب نکردن تخته چوبی

بعد از آنکه تخته چوبی را خوب با دست شستید، تخته احتمالا خشک می‌شود. تخته را با روغن‌های آشپزی یا موم زنبور عسل چرب کنید. این کار مانع جذب آب در تخته می‌شود.

استفاده از تخته‌هایی با جنس شیشه، سنگ مرمر و کوریان

این تخته‌ها صرفا جنبه دکوری دارند. جنس این تخته‌ها چاقوی شما را به سرعت کند می‌کنند. همچنین به شدت لیز هستند.

استفاده از گیاه بامبو

اگر به هر دلیلی خواستید از بامبو به عنوان تخته  استفاده کنید، باید بدانید چاقوی شما سریعا کند می‌شود به همین خاطر بهتر است یک چاقو تیزکن در کنار خود داشته باشید.

استفاده از تخته کهنه و قدیمی

همین که شیارهای عمیقی روی تخته  به وجود آمد یا دندانه دندانه شد (این شیارها فضای مناسبی برای باکتری‌ها ایجاد می‌کند) طوری که تمیز کردن آن دشوار شد، آن را کنار گذاشته و از یک تخته جدید استفاده کنید.

منبع countryliving.com
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.