انتخاب رومیزی متناسب با دکوراسیون

رومیزی نقش پررنگی در دکوراسیون منزل دارد

رومیزی بخش مهمی از دکوراسیون داخلی منزل و را در بسیاری از خانواده‌ها تعریف می‌کنند. آن‌ها به روشی منحصر به فرد توانایی طراحی داخلی را به نمایش می‌گذارند و عمدتا به‌عنوان لوازم جانبی دکوراسیون داخلی تلقی می‌شوند که قسمت‌های مختلف میز نهار خوری را متحد می‌کنند. اگر رومیزی مناسبی انتخاب شود، نه تنها به‌عنوان یک عنصر تزئینی عمل می‌کند، بلکه به صورت کاربردی از میز نیز محافظت می‌کند. برای انتخاب رومیزی مناسب در ادامه نکاتی جمع آوری کرده ایم که به شما در انتخاب بهترین رومیزی کمک خواهد کرد.

رومیزی مناسب 

۵ مولفه اصلی در طراحی رومیزی وجود دارد که به هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب یک رومیزی مناسب باید مورد توجه قرار گیرند: تسلط، وزن بصری، رنگ، بافت و الگو.

۱. تسلط

رومیزی

منظور از تسلط عنصر طراحی غالب و یا نقطه کانونی و اصلی الگوی طراحی است. رومیزی مناسب، بر رنگ غالب، الگو و بافت عناصر میز غذاخوری و دکوراسیون اتاق غذاخوری تاکید می‌کند. بهتر است یک طراحی را انتخاب کنید که با عناصر مختلف اطراف اتاق هماهنگ باشد و رنگ‌های مشترک زیربشقابی‌ها را برجسته‌تر نشان دهد.

۲. وزن بصری

رومیزی

وزن بصری به اندازه میز نسبت به اندازه اتاق بستگی دارد. انتخاب رومیزی‌های مناسب، می‌تواند به راحتی فضایی که میز در اتاق اشغال کرده را پنهان کند یا واضح‌تر به نمایش بگذارد. در یک اتاق بزرگ، یک رومیزی با الگو‌های پیچیده و متراکم پیشنهاد می‌شود، درحالیکه در یک اتاق نشیمن کوچک، سبک‌ترین رومیزی‌ها از لحاظ بصری انتخاب بهتری است؛ بنابراین در این شرایط به یک رومیزی با رنگ روشن و یک الگوی سبک و زیبا نیاز دارید.

۳. رنگ

رومیزی

رنگ ابزاری است که حس و حال میزغذاخوری را بدون اینکه در سایر اجزا تغییری ایجاد کند، عوض می‌کند. رنگ‌های سرد مثل آبی و یا سبز به خوبی با زیربشقابی‌های خاکستری رنگ ترکیب می‌شوند. رنگ‌های گرم مانند قرمز یا زرد نیز، با رنگ‌های زرد و خاکی همراهی خوبی دارند. همچنین رنگ‌های خنثی مثل عاجی، بژ یا برنز با رنگ‌های زمینی مثل خاکی یا قهوه‌ای همخوانی دارند، اما می‌توانند در کنار رنگ‌های تیره هم نمای خوبی داشته باشند.
همانطور که می‌بینید رنگ رومیزی تاثیر زیادی بر انتخاب سایر اجزای میز دارد؛ بنابراین در انتخاب آن و هماهنگی اش با عناصر دیگر دقت کنید.

  • طراحی رسمی: رنگ‌های رسمی مناسب برای رومیزی معمولا سفید، عاجی و اکرو است. رومیزی‌های پاستیلی هم گاهی در فضای رسمی ظاهر خوبی دارند. در صورت امکان، رنگ رومیزی را با رنگ دستمال‌های روی میز ست کنید تا حس یکپارچگی ایجاد شود.
  • طراحی غیررسمی: اگر میهمانی دوستانه و غیر رسمی پیش رو است، می‌توانید از هر رنگی استفاده کنید. اما به ترکیب رنگ‌ها دقت کنید. می‌توانید رنگی متناسب با موقعیت یا غذایی که می‌خواهید آماده کنید انتخاب نمایید.

۴. بافت

رومیزی

بافت رومیزی به المان‌های دیگر میز و همچنین مناسبت میهمانی بستگی دارد. بافت‌های نرم، با سطوح صاف مانند ظروف چینی، ظروف نقره‌ای و استیل همخوانی خوبی دارد؛ پارچه‌هایی با بافت شل، صمیمی‌تر هستند و با ظروف «زمینی» مثل سفال و یا سنگی سازگارترند.

۵. الگو

رومیزی

الگوی رومیزی از ریز تا درشت و نامحسوس تا محسوس متفاوت است. هر طراحی نیز برای موقعیتی خاص مناسب است و با اجزای خاصی هماهنگ می‌شود. انتخاب اینکه از چه الگویی استفاده کنید به عهده‌ی خود شماست، اما طرح‌های ریز و نامحسوس‌تر روی پارچه‌های ابریشمی معمولا برای موقعیت‌های رسمی مناسب‌تر هستند. درحالیکه در یک میهمانی غیر رسمی، می‌توانید از یک رومیزی برجسته، که بر دکوراسیون اتاق و یا شاید کاغذ دیواری تاکید دارد استفاده کنید. در اتاقی که دیوار‌ها رنگ شده هستند، یا دیوار‌ها تزئینات جزئی دارند و یا صندلی‌ها الگو‌های ریز نقشی دارند، یک رومیزی ساده انتخاب خوبی نیست.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.