تبخال ناحیه تناسلی چیست؟

اکثر افراد ناقل ویروس نشانه ای ندارند

تبخال یکی از شایع ترین بیماری هایی است که از طریق نزدیکی انتقال می یابد به طوریکه هر فعالیت سکسی فرد می تواند انتقال دهنده ی بیماری باشد. اکثر افراد ناقل ویروس نشانه ای ندارند. این امر مهم است که بدانیم این بیماری بدون نشانه است و به راحتی می تواند به همسر شما منتقل شود.

تبخال ناحیه ی تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی یک بیماری مقاربتی (STD) است که به واسطه ی دو نوع ویروس ایجاد می شود. ویروس نوع ۱ و نوع ۲ .

چطور تبخال تناسلی منتشر می شود؟

 ممکن است با داشتن رابطه ی جنسی از طریق واژن، مقعد، و یا رابطه جنسی دهانی با فردی که به این بیماری مبتلا است، این بیماری را دریافت کنید.مایعات موجود در در آن حامل ویروس هستند، و تماس با آن مایع می تواند باعث عفونت شود. همچنین ممکن است تب خال از شریک جنسی آلوده که خود از آلوده بودن به ویروس تب خال آگاه نیست منتقل شود، زیرا ویروس می تواند از طریق پوست نیز منتشر و عفونت را به همسر منتقل کند.

چطور می توان خطر ابتلا به تبخال تناسلی را کاهش داد؟

تنها راه اجتناب از تب خال تناسلی نداشتن رابطه ی جنسی از طریق واژن، مقعد یا دهانی می باشد.

اگر می خواهید حتما مقاربت داشته باشید باید نکات زیر را رعایت کنید:

  • داشتن رابطه دراز مدت متقابل با فردی که آزمون STD را انجام داده باشد و نتیجه ی آن منفی باشد.
  • استفاده از کاندوم در زمانهایی که می خواهید مقاربت داشته باشید.

علائم تب خال می تواند در هر دو منطقه تناسلی مرد و زن که توسط یک کاندوم لاتکس تحت پوشش است رخ دهد. با این حال، شیوع بیماری همچنین می تواند در مناطق که توسط یک کاندوم پوشش داده نمی شوند، نیز شیوع پیدا کند. لذا کاندوم ممکن است به طور کامل شما را از گرفتن تب خال محافظت نکند.

تبخال
تبخال ناحیه تناسلی

آیا تبخال ناحیه ی تناسلی روی جنین نیز تاثیر می گذارد؟

اگر باردار هستید و دچار تبخال ناحیه ی تناسلی شده اید، مراقبت های دوران بارداری برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگر علائم آن را دارید یا تبخال تشخیص داده شد و یا در معرض ابتلا به آن هستید، لازم است که با پزشک خود صحبت کنید. در بعضی مواقع عفونت ناشی از تبخال باعث سقط جنین و همچنین زایمان زود رس نیز شود. عفونت تبخال می تواند به جنین منتقل شود که خود کشنده است. این امر مهمی است که از ابتلا به تبخال در ناحیه تناسلی در دوران بارداری جلوگیری کنید.اگر باردار هستید و مبتلا به تبخال ناحیه تناسلی نیز شده اید باید داروهای تبخال را تا پایان بارداری خود مصرف کنید تا خطر بروز هر گونه علائم و سرایت بیماری به نوزاد کاهش یابد. در زمان زایمان پزشک با دقت علایم را مورد بررسی قرار می دهد. اگر نشانه هایی از تبخال دیده شود تصمیم به سزارین می گیرد.

علائم تبخال ناحیه تناسلی چیست؟

اکثر افرادی که مبتلا به تب خال هستند یا هیچگونه علائمی ندارند یا دارای علائم بسیار خفیف می باشند. به طوریکه اصلا متوجه علائم خفیف نمی شوید و یا آنها را با بیماری های پوستی دیگر مانند جوش و یا فرورفتن مو در پوست اشتباه می گیرید. به این دلیل، بسیاری از افرادی که مبتلا به تب خال هستند، نمی دانند. زخم تبخال ناحیه ی تناسلی معمولا زمانی ظاهر می شود که یک یا چند تاول روی یا اطراف ناحیه ی تناسلی، رکتوم و یا دهان ایجاد شده باشد. تاول ها پاره می شوند و زخم های دردناکی را ایجاد می کنند که هفته ها طول می کشد تا درمان شوند. کسی که اولین بار این بیماری در او رشد کرده است علائم شبیه سرماخوردگی مانند تب، بدن درد و تورم غدد دارند. گزارش رشد تبخال تناسلی به ویژه در طول سال اول بعد از عفونت شایع است. گزارش شیوع معمولا کوتاهتر و از جدیت کمتری برخوردار است. اگرچه که عفونت در بدن برای کل دوران زندگی باقی می ماند اما تعداد شیوع بیماری به کمتر از یک بار در سال کاهش می یابد. اگر شما یا همسرتان علائمی شبیه زخم های غیر معمولی، ترشحات بدبو، سوزش هنگام دفع ادرار و خونریزی میان دوره برای زنان دارید، باید توسط پزشک معاینه شوید.

تشخیص تبخال ناحیه تناسلی:

 اغلب اوقات، پزشک می تواند تب خال تناسلی را به سادگی با دیدن نشانه ها تشخیص دهد. از زخم نمونه برداری می کنند و آن را مورد آزمایش قرار می دهند.

آیا تبخال درمان می شود؟

 هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. اگرچه که داروهایی هستند که می توانند از پراکندگی و شیوع آن جلوگیری کنند. یکی از این داروها که مصرف آن به صورت روزانه می باشد احتمال انتقال ویروس تبخال را به همسرتان بسیار کاهش می دهد.

اگر تبخال درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

تب خال تناسلی، زخم های دردناک دستگاه تناسلی را ایجاد می کند که می تواند با سرکوب شدید سیستم ایمنی فرد همراه باشد. اگر زخم خود و یا مایعات ترشح شده ی از زخم را لمس کنید، ممکن است تبخال به بخش های دیگری از بدن، مانند چشم منتقل شود. در این صورت بهتر است قبل از تماس با قسمتهای دیگر بلافاصله دست خود را بشویید تا از گسترش عفونت به قسمتهای دیگر جلوگیری کنید. برخی افراد مبتلا به تبخال تناسلی این موضوع به طور کلی بر روی زندگی جنسی و روابط آنها تاثیر می گذارد. بهترین کار این است که با یک مشاور بهداشتی در مورد این نگرانی ها صحبت کنید، اما مهم این است که این بیماری را به رسمیت بشناسید در حالی که قابل درمان نیست اما می توان آن را اداره کرد.

منبع زیباجو
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.