چطور دوستمان را که پدر و مادر خود را از دست داده، تسلی دهیم؟

به او نشان دهید تنهایش نگذاشته‌اید

0

روز پدر و روز مادر بهترین روزها برای سپاسگزاری از کسانی است که ما را به این دنیا آورده‌اند. اما همان زمان که عده‌ای در حال خرید گل و هدیه برای پدر و مادرشان هستند، عده‌ای دیگر غصه‌دار نداشتن پدر و مادر هستند.

در روز مادر برنامه‌های تلویزیونی مدام می‌گویند به مادرتان نشان دهید چقدر دوستش دارید یا همین الان بروید و ببینیدش و به او زنگ بزنید. در چنین روزی کسانی که پدر و مادر خود را از دست داده‌اند، سخت غمگین و دلگیر می‌شوند چرا که هیچ چیز نمی‌تواند آنها را برگرداند.

اما اگر دوستی دارید که پدر یا مادر خود را از دست داده و می‌خواهید در چنین روزهایی احساس ناراحتی نداشته باشد، برای شما پیشنهاداتی داریم:

اهمیت این مناسبت‌ها را درک کنید

وقتی پدر و مادر خود را از دست می‌دهید، دیگر روز پدر و روز مادر معنایش برایتان تغییر می‌کند. فرقی نمی‌کند چه مرگ والدین ناگهانی بوده یا نه، یا شما چه سنی داشته‌اید و آنها چه سنی.

قابل پیش‌بینی است که دوست شما که والدین خود را از دست داده در چنین روزهایی چقدر احساس رنج و ناراحتی می‌کند. باید بدانید در چنین مناسبت‌هایی احساس دوست شما همانند سالگرد از دست دادن والدینش است و بیشتر فقدان آنها را احساس می‌کند و ممکن است در چنین مناسبت‌هایی سخت غصه‌دار و ناراحت باشد (افسردگی و غمگین بودن چه تفاوت هایی دارند؟).

گوش کنید

در چنین مواقعی طبیعی است که احساس راحتی نداشته باشید چرا که نمی‌دانید چه باید بگویید یا چه باید بکنید، بنابراین بهتر است فقط شنونده باشید. سعی کنید فقط ساکت بنشینید و سرتاپا گوش باشید. حتما شگفت‌زده خواهید شد وقتی دوستتان به شما می‌گوید چقدر با گوش دادنتان به او کمک کرده‌اید. این یکی از ارزشمندترین هدایایی است که می‌توانید به دوستتان بدهید.

یاد و خاطر والدینش را زنده نگه دارید

مثلا زمانی که به رستورانی می‌روید جایی برای روح پدر یا مادر وی در نظر بگیرید، این شاید به نظر احمقانه برسد اما با این کار او واقعا احساس می‌کند والدینش کنارش است. دوست خود را تشویق کنید برای ادای احترام به والدینش عکس آنها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد یا به یاد آنها درخت و گلی را پرورش دهد و یا به خیریه کمک کند.

نشان دهید که او را درک می‌کنید

در این مناسبت‌ها به دوستتان زنگ بزنید یا پیام دهید و به او بگویید که یادش هستید. در چنین مواقعی اینگونه افراد اغلب حس می‌کنند هیچ کس آنها را درک نمی‌کند و نمی‌داند چه شرایط سختی را می‌گذرانند. اغلب فکر می‌کنند در این روزها هیچکس به آنها فکر نمی‌کند. همینکه به دوستتان پیامی بدهید و بگویید امروز به تو فکر می‌کردم، تاثیر فوق‌العاده ای دارد.

از دست دادن پدر و مادر و دو دوست

بگذارید غم و ناراحتی را تجربه کند

اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد این است که دوستتان را خوشحال کنید اما گاهی لازم است بگذارید احساس غم و اندوه کند. اگر دوستی دارید که دچار غم از دست دادن والدینش است، بگذارید این غم و درد را احساس کند. لازم است به افراد زمان و اجازه داده شود که در غم و اندوه خودشان باشند.

بهتر است به جای تلاش برای تغییر حال و احوال دوستتان، احساسات غم و اندوه او را معتبر شمرده و اهمیت دهید. اگر ناراحت و غصه دارد، سعی نکنید از این حال بیرونش بیاورید. بلکه در کنارش حضور داشته باشید و حمایت خود را به او نشان دهید. شانه‌ای برای گریه‌هایش باشید و بگذارید خاطرات پدر و مادرش را برایتان تعریف کند و بداند که این احساسات نرمال و طبیعی است.

در جملات و صحبت‌های خود احتیاط کنید

ممکن است ندانید که به دوست خود چه باید بگویید. اما یکسری عبارات هستند که به هیچ وجه نباید به کار ببرید. از او نپرسید چه چیزی لازم داری؟ چرا که این سوال آنها را به عمق ناراحتی و ناامیدی می‌برد. در عوض حمایت‌هایی را به او پیشنهاد دهید از جمله آماده کردن غذا. این که به دوستتان بگویید چقدر پدر و مادرش خوش شانس بوده‌اند که خوب عمر کرده‌اند، احساس حمایت به دوستتان نمی‌دهد. از گفتن جملاتی چون همه چیز درست می‌شود یا هر اتفاقی حکمتی دارد، بپرهیزید زیرا این جملات می‌تواند احساس ناتوانی ایجاد کند و دوست شما راحت نباشد که غم و اندوه خود را با شما در میان بگذارد. سعی کنید با گفتن جملاتی چون: خیلی متاسفم یا من هواتو دارم دوستتان را دلداری بدهید.

مهمانی و گردش‌ها را بیشتر کنید

سعی کنید روز مادر برنامه تفریحی با دوستتان بچینید. شاید دوستتان ترجیح بدهد تنها باشد اما با خود فکر می‌کند: دوستی که هر سال روز مادر مرا به جایی دعوت می‌کند، حتی اگر سال قبل دعوت او را رد کرده‌ام، اما باعث شده در چنین روزی احساس تنهایی نکنم (کارهایی که باید هنگام احساس تنهایی انجام دهید).

او را تشویق کنید به خود متکی باشد

دوستتان را تشویق کنید برای خودش کارهایی انجام دهد که کمکش کند از غم و رنج بیرون بیاید، حتی اگر برای چند دقیقه باشد. مدیتیشن، ماساژ یا انجام هر کاری که او را خوشحال می‌کند، راه فرار خوبی برای دور شدن از غم و ناراحتی است. به او یادآوری کنید که این احساس درد و غم موقتی است و با وجود همه این غم‌ها و از دست دادن‌ها دلایل بسیاری هست که زندگی را زیبا می‌کند.

بگذارید دوستتان برنامه را مشخص کند

قبل از اینکه هرگونه پیشنهادی به دوستتان ارائه دهید، بهتر است از او بپرسید که دوست دارد طی آن روز چه کاری انجام دهید. سپس تمام تلاش خود را بکنید تا از برنامه او حمایت کنید. برای مثال شاید دوست شما بخواهد سری به مزار والدینش بزند. او را همراهی کنید و با او همدردی کنید (دوست خوب چه ویژگی هایی دارد؟).

حس فقدان او را انکار نکنید

افراد به گونه‌های متفاوتی با فقدان عزیزانشان رابطه برقرار می‌کنند، بسیاری از افراد از موضوع فرار می‌کنند زیرا فکر کردن یا صحبت کردن درباره آن برایشان دردناک است. یادتان باشد باید سعی کنید که آن کسی باشید که دوستتان با او احساس راحتی می‌کند تا غم و اندوه خود را با وی در میان بگذارد. اگر فضا را برای صحبت کردن او فراهم کنید، دوستتان شما را فرد مطمئنی می‌یابد و به راحتی غصه‌هایش را در میان می‌گذارد.

منبع huffingtonpost.com
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.