راهکارهایی برای پدر باحال بودن

پدر خوب بودن سخت‌ترین کار دنیاست

هیچکس نمی‌گوید که پدر خوبی بودن، آسان است. مهم نیست فرزندتان چه سنی دارد یا چند فرزند دارید، باید بدانید که چه کارهایی هستند که یک پدر نباید انجام دهد. برای یک پدر خوب بودن باید، حاضر، منظم، همبازی و دلسوز فرزندان خود باشید تا آنها بدانند که هیچ سهل انگاری در رابطه با آن‌ها از جانب شما وجود ندارد. اگر می‌خواهید روش‌های پدر خوب بودن را بدانید، این مقاله را مطالعه کنید.

حاضر بودن برای پدر خوب بودن

۱- برای فرزندان خود وقت بگذارید

بچه‌ها اهمیت زیادی نمی‌دهند اگر شما فقط دنبال ترقی گرفتن در شرکت خود هستید یا هیچ نقشی در خانه ندارید. چیزی که آن‌ها اهمیت می‌دهد این است که برای شام با آنها نیستید، حتی اگر آن‌ها را به بازی بیس بال شنبه شب ببرید یا آخر هفته را با آنها فیلم تماشا کنید. اگر می‌خواهید پدر خوبی باشید، پس باید در هر زمانی کنار فرزندان‌تان باشید یا حداقل آخر هفته را به آنها اختصاص دهید، هر چقدر هم که پرمشغله باشید.

در جدول زمان بندی خود، زمانی را برای آن‌ها قرار دهید. ممکن است بهترین زمان برای فرزند شما شاید سه شنبه‌ها یا پنجشنبه‌ها یا یکشنبه‌ها باشد. به این زمان‌ها اهمیت ویژه‌ای بدهید و نگذارید دیگر جمع‌ها وارد شوند. اگر بیشتر از یک فرزند دارید، پس باید برای هر کدام زمان جدا اختصاص دهید، تا رابطه خاص شما جلو برود. اگر خسته هستید و نمی‌توانید در بازی بسکتبال با فرزند خود بازی کنید، کار دیگری بجای آن انجام دهید مثلا: با هم بازی بسکتبال یا فیلم‌های آن را تماشا کنید. خیلی مهم است که با ظرفیت آن‌ها همراه شوید.

۲- در مراحل زندگی آن‌ها باشید

اگر چه قرار دادن زمانی برای فرزندان باعث بهبود ارتباط با آن‌ها می‌شود، اما باید در تمامی مراحل زندگی نیز با آن‌ها همراه باشید. طوری برنامه ریزی کنید که در روز اول یا روز فارغ التحصیلی مدرسه فرزند خود باشید. بچه‌ها آن لحظه‌ها را تا آخر عمرشان به یاد خواهند داشت و بودن شما در آن لحظات، بهترین اثر را خواهد گذاشت. ممکن است در مرحله‌ای از زندگی فرزند خود مشغله داشته باشید و نتوانید حاضر شوید، اما اگر آنها را از دست دادید خیلی زود آن را جبران کنید.

۳- به فرزند خود درس‌های مهم را یاد دهید

باید به کودک خود ابتدایی‌ترین مشکلات زندگی، درس‌های مهم را آموزش دهید. می‌توانید به پسر خود کمک کنید به توالت برود، به آن‌ها اجازه دهید دوچرخه سواری را یاد بگیرند و به آن‌ها آموزش دهید که به خانه بیایند. همچنین می‌توانید به پسر خود اصلاح کردن و بهداشت فردی را بیاموزید. فرزندان شما به شما برای یادگیری درس‌های مهم روزانه زندگی نیاز دارند. این درس‌ها را با همسر خود جداسازی کنید. هر دو می‌توانید درس‌هایی که کودکان برای رشد نیاز دارند را به آن‌ها بیاموزید. به فرزندان خود اشتباهات شان را بیاموزید. اگر کاری غلط انجام داده‌اند، باید به آن‌ها کمک کنید که علت آن را ببینند و درمورد خودداری کردن از بعضی رفتارها در آینده با کمی صحبت به آن‌ها توضیح دهید.

۴- ارتباط قوی را گسترش دهید

حاضر بودن در شرایط و لحظات مهم زندگی فرزندان اهمیت زیادی دارد، و همچنین می‌توانید با جمع‌هایی که فرزندتان با آن‌ها در ارتباط‌اند، آشنا شوید. نیازی نیست همیشه یک کار هیجان انگیز با کودک انجام دهید تا از بودن با شما لذت ببرد، فقط نیاز است به ارتباطی که با آن‌ها دارید اهمیت دهید و تمرکز کنید تا از مشکلات و نگرانی آنان مطلع شوید. هر روز با فرزند خود چک کنید تا از نگرانی‌هایی که دارد، کارهایی که باید در هفته بعد انجام دهد و چه چیزهایی در ذهن دارد، آگاه شوید. با بی توجهی این سوال را نپرسید که: امروز چطور بود؟ بدون اینکه اصلا بخواهید چیزی بدانید. اگر فرزند شما نوجوان است یا دانشجو است، ممکن است نخواهند مشکلات و جزئیات را برای شما بگوید. فقط مطمئن شوید که آن‌ها از اهمیت شما به خود در جریان اند بدون اینکه احساس خفه شدن داشته باشند.

۵- برنامه سفر بگذارید

برای یک پدر خوب بودن، باید زمانی را برای رفتن به سفر با فرزند خود قرار دهید. چه با مادر چه بی مادر. می‌توانید سفرهای آخر سال را با دختر خود بروید یا با پسر خود به کنار دریا بروید یا به اردو بروید کاری که فرزندان هیچگاه فراموش نخواهند کرد. هر کاری که می‌کنید، سعی کنید خاص، خاطره ساز و تکراری نباشد و پدری جالب و سرگرم کننده باشید. اگر مادر هم با شما در سفر است، سعی کنید زمان‌هایی را برای تنها بودن با فرزندان خود بگذرانید. برنامه ریزی برای این سفرها به فرزندان شما چیزی متفاوت و سرگرم کننده‌تری خواهد داد.

۶- زمانی را برای خود قرار دهید

اگر چه خیلی اهمیت دارد که با بچه‌ها وقت بگذرانید، اما باید زمانی را برای خود داشته باشید. هر زمان که می‌توانید مثلا یکشنبه شب‌ها کارهای شخصی خود را انجام دهید یا نیم ساعت هر صبح بدوید یا هر شب قبل خواب کتاب بخوانید. باید قبل از انجام کارهای شخصی خود به فرزندان‌تان رسیدگی کرده باشید اما کاملا از خود غافل نشوید. اگر زمانی برای خود قرار ندهید، نمی‌توانید آرامش بگیرید و انرژی از دست رفته خود را بازگردانید و به بچه‌ها توجهی که لایقشان هستند را بکنید. می‌توانید یک اتاق یا صندلی مخصوص برای خود در نظر بگیرید تا بچه‌ها بدانند در آن زمان نباید مزاحم‌تان شوند. به آنها اختصاص دادن زمانی برای خودتان را آموزش دهید و توضیح دهید که شما در آن زمان به کارهای شخصی‌تان می‌رسید. البته اگر واقعا نیاز به شما نداشته باشند.

ناظم منصف بودن

۱- به کودک خود کادو بدهید

ناظم بودن فقط به معنی تنبیه کردن بچه‌ها هنگام خطاهایشان نیست. به معنی پاداش دادن هنگامی که کار خوبی انجام می‌دهند و تشویق کردن آن‌ها به انجام دوباره آن رفتار خوب نیز هست. هر سنی که دارند، به آن‌ها کمک کنید تا از مشکلات بیرون بیایند، اگر به بلوغ رسیده‌اند که می‌توانند بعد از دعوا سالم بیرون بیایند، اجازه دهید که بدانند به آن‌ها افتخار می‌کنید. آن‌ها را به رستوران مورد علاقشان ببرید یا کاری انجام دهید که بفهمند از آن رفتار خوبشان متشکر هستید. اگر فرزندان شما کوچک است، دادن هدیه چنان تاثیر طولانی‌ای خواهد گذاشت و به اطمینان می‌رسند که واقعا به آن‌ها افتخار می‌کنید. اگر چه دادن یک اسباب بازی جدید برای رفتار کودک خوب است و باعث می‌شود آن رفتار را تکرار کنند، نباید برای هر بار تکرار رفتار به کودک هدیه بدهید. باید انگیزه بگیرند چراکه به کمک شما خوب و بد بودن را آموخته‌اند. پاداش شما نباید به گونه‌ای باشد که آن‌ها انتظار داشته باشند مثلا جمع کردن و تمیز کردن خانه. در این صورت آن‌ها به این تفکر می‌رسند که دارند به شما لطف می‌کنند.

۲- گاهی کودک را تنبیه کنید

برای یک ناظم منصف بودن باید هنگامی که کودکان اشتباه می‌کنند، آن‌ها را تنبیه کنید. این به معنی تنبیه فیزیکی یا روانی نیست، فقط به این معنی است به کودک هنگامی که خطایی انجام می‌دهد، عواقب و پیامدهای کارش را بفهمانید. هنگامی که فرزند شما به سن کافی رسیده است، باید خطای خود را بداند. مطمئن شوید که در تنبیه کردن با همسر خود موافق هستید. پیامدها نیز باید یکسان باشد شواهد مادر پدر هم باید یکی باشد تا شما را به حالت بد نبرد.

۳- استوار باشید

محکم و استوار بودن نیز به اندازه تنبیه کردن و پاداش دادن مهم است. اگر کودک‌تان بدرفتاری کرد، پیامدهایش هم باید هر زمان یکسان باشد، حتی اگر خیلی بد باشد یا خسته باشید یا در جمع باشد. اگر کودک کار عالی‌ای انجام داد، فراموش نکنید که به او احساس خاص بودن را برسانید، مهم نیست چقدر خسته اید یا استرس داشته اید. اگر محکم رفتار نکنید، کودک پی خواهد برد که پیامدهایی که در نظر می‌گیرید، بسته به مودتان است.

۴- داد نزنید

هر چقدر از رفتار کودک خود اذیت شدید، داد زدن راه حل نیست. اگر باید داد بزنید، سعی کنید وقتی تنها هستید داد بزنید. در حمام یا زیر بالشت. اما سر بچه هر چقدر هم کارش بد بوده باشد،داد نزنید. می‌توانید کمی صدای خود را بالا ببرید تا بفهمد اشتباه کرده است اما اگر داد یا جیغ بزنید آنها از شما می‌ترسند و رابطه شان را با شما کم خواهند کرد. هر چقدر هم که سخت باشد، نباید بگذارید کودک ببیند که کنترل خود را از دست داده‌اید.

۵- تندی نکنید

هر چقدر هم که عصبانی شده‌اید، باید از زدن، آسیب رساندن و توقیف کردن کودک خودداری کنید. اینکار هم روحی و جسمی آن‌ها را آزار می‌دهد و باعث می‌شود کلا از شما دور شوند. اگر کودک بفهمد که می‌خواهید تندی کنید، ساکت می‌شود و از شما دوری می‌کند. اگر می‌خواهید به شما احترام بگذارند، نباید با فرزندان و مادرشان تندی کنید.

۶- بترسید و عاشق باشید

خیلی مهم است که فرزندان دریابند شما یک ناظم سختگیر هستید و آن‌ها حتی یکبار هم نمی‌توانند فرار کنند، اما به همین اندازه آنها نیازمند عشق و توجه شما هستند تا زمانی را بتوانند با شما بگذرانند. برای پدر خوب بودن، باید یک مرزی بین عشق و توجه و سختگیری‌تان قرار دهید. اگر در مورد ترسیدن خیلی نگران هستید، پس باید بدانید که فرزندان نمی‌توانند با شما راحت باشند.
اگر در مورد عشق هم خیلی نگران هستید، پس بدانید که بچه‌ها شما را یک فرد سختگیر می‌دانند که تابع سخت قوانین است.

بازی کردن نقش پدر خوب

۱- با مثال راهنمایی کنید

اگر می‌خواهید راهنمایی کنید، پس شعار شما باید: “کاری کن که من می‌گویم و انجام می‌دهم” باشد. اینگونه فرزند شما خواهد دریافت که شما هنگامی که در حال آموزش خوب و بد به آن‌ها هستید، ریا کار و متظاهر نیستید. اگر می‌خواهید که فرزندتان نقشی مانند شما و بنابر انتظارات شما داشته باشد، پس در ابتدا باید رفتار مثبت را از شما باید ببینند. چند نمونه برای راهنمایی کردن:

اگر دوست ندارید که فرزندتان سیگار بکشد یا الکل بنوشد، پس خودتان نیز نباید اینکارها را جلویش انجام دهید.

اگر می‌خواهید که با دیگران با محبت و احترام رفتار کند، پس آن‌ها رفتار شما را با دیگران در رستوران، تلکابین می‌بینند.

اگر می‌خواهید که او دعوا نکند، پس جلوی او با مادرش یا دیگران دعوا نکنید.

۲- با مادر بچه‌ها با احترام رفتار کنید

اگر می‌خواهید که نقش درست را بازی کنید، پس باید با مادر بچه‌ها با احترام رفتار کنید. اگر با او ازدواج کرده‌اید، باید اجازه دهید که ببینند که چقدر عاشق او هستید و از بودن با او لذت می‌برید. اگر به عنوان همسر با او رفتار خوبی داشته باشید، بچه‌ها نیز همان رفتار مانند پدر را خواهند داشت! یکی از قسمت‌های احترام به همسر این است که در بزرگ کردن بچه‌ها و کارهای روازنه خانه شرکت داشته باشید. به بچه‌ها اجازه دهید تا احترام و عشق ورزیدن به مادر را یاد بگیریند و طوری باشند که او لیاقت دارد. نباید فقط به او احترام بگذارید، رابطه‌ای عاشقانه و جالب نیز داشته باشید. اگر مادر بچه‌ها خوشحال باشد، همه خوشحال خواهند بود. اگر از همسر خود جدا شده‌اید، پس نباید چیز بدی راجع به او جلوی بچه بگویید، حتی اگر در موقعیت بدی باشید. اینکه بچه‌ها ببینند که شما عشق و احترام کمی به مادرشان دارید، باعث استرس و نگرانی در آن‌ها می‌شود.

۳- اشتباه خود را اقرار کنید

نیازی نیست که کامل باشید تا بتوانید نقش خوب را بازی کنید. در حقیقت این خیلی بهتر است که کامل نباشید زیرا فرزندان می‌فهمند که هیچکس کامل نیست و همه اشتباهاتی دارند. اگر خطایی کردید، مثلا: فراموش کردن برداشتن بچه از مدرسه در زمان مشخص یا از دست دادن کنترل خود، باید عذرخواهی کنید و بگوید که می‌دانید که اشتباه کرده‌اید. اگر می‌توانید غرور خود را در برابر کودک فرو ببرید، پس او می‌بیند که اشکالی ندارد هنگام اشتباه به اشتباهش اقرار کند. قبول کردن اشتباهتان خیلی بیشتر از خوب نقش بازی کردن تاثیر می‌گذارد.

۴- در خانه کمک کنید

اگر بچه‌ها در خانه کمک می‌کنند، پس شما نیز باید در خانه کمک کنید مهم نیست که چه کار سختی دارید و اجازه دهید آن‌ها ببینند که ظرف می‌شویید، آشپزخانه را تمیز می‌کنید و فرش را جارو می‌کشید و اینگونه آنان نیز کمک می‌کنند. اگر آن‌ها به این نتیجه برسند که تمیز کردن کار مادر خانه است، پس هنگامی که در خانه هستند کمتر کمک می‌کنند. کمک کردن در خانه نه تنها همسرتان را خوشحال می‌کند، بلکه باعث می‌شود ببینند که شما به مادرشان در کارها کمک می‌کنید در نتیجه آن‌ها نیز کمک خواهند کرد.

۵- به کودک احترام بدهید

احترام، دست یافتنی است نه دادنی و باید احترامی که یک پدر می‌گذارد را انجام دهید. اگر خیلی در خانه نیستید سر مادر داد می‌زنید یا فقط در زمان‌هایی مود دارید نظم دارید، آن‌ها به شما احترام نخواهند گذاشت چونکه فقط پدر هستید. باید جوری باشید که ستودنی، صادق و استوار هستید تا بچه دریابند که شما به عنوان یک پدر شایسته احترام هستید. بچه‌ها نباید شما را بپرستند و فکر کنند که شما کامل هستید، باید ببینند که شما انسان هستید و با آن‌ها خوب رفتار می‌کنید.

۶- مهربانی و عشق خود را نثار فرزندان کنید

ممکن است فکر کنید که نقش خوب کمی دور بودن است اما در واقع به معنی در ارتباط بودن با فرزندان یا بوسیدن و بغل کردن آن‌ها و اجازه دادن به آن‌ها که بدانند چقدر به آن‌ها اهمیت می‌دهید، است. کل روز را با گفتن دوستت دارم نگذرانید. کمی با آن‌ها فعالیت فیزیکی انجام دهید تا بدانند چه جایگاهی برایتان دارند. فرزندان شما تا آخر نیازمند مهربانی و عشق شما هستند، با هر سنی که دارند. بچه را بستایید و اجازه دهید دریابند که زندگی بدون آن‌ها برایتان ممکن نیست.

درک کردن

۱- درک کنید که فرزند، شما نیستید

ممکن است از فرزند خود بخواهید که شغل خانوادگی‌تان را ادامه دهد، به آموزشگاه برود یا مانند شما یک ستاره در دبیرستان باشد، اما باید بپذیرید که او با شما فرق دارد و خواسته‌ها و آرزوهای خودش را دارد و با شما یکی نیست. ممکن است فکر کنید که راه شما تنها راه شاد بودن است اما برای یک پدر خوب بودن باید بپذیرید که فرزندتان ممکن است ایده‌های دیگری برای زندگی خودش داشته باشد. ممکن است فکر کنید که دارید بهترین کار را با گفتن اینکه چه کاری کند یا چه کاری نکند، انجام می‌دهید. اما در واقع درحال آسیب زدن به آن‌ها با کنترل کردن آن‌ها هستید. اگر می‌خواهید کودک را خیلی زیاد کنترل کنید، از شما منزجر و دور می‌شوند.
به آن‌ها اجازه دهید تا تصمیمات خودشان را با توجه به تفکرات و ذهنیت خودشان بگیرند. ممکن است بخواهید بیس بال بازی کنند، اما بگذارید هر فعالیت و تصمیمی که برای زندگی خود دارند، را انجام دهند.

۲- زمان‌ها را بشناسید

برای پدر خوبی بودن، باید بدانید فرزندان شما در محیطی که شما پرورش یافته‌اید، بزرگ نمی‌شوند. حتی اگر در یک زمان یکسان باشد. با جهانی شدن، تاثیرات شبکه‌های اجتماعی و تغییرات سیاست‌های اجتماعی امروز، بچه‌ها کمتر دوست دارند تا برای در امان ماندن از مشکلات این جامعه به شما روی بیاورند. بنابراین، باید از سوراخ کردن‌های بدن، روابط جنسی قبل از زناشویی و سفرهای جهانی که امروزه عادی هستند، آگاه باشید. این را بپذیرید که فرزند شما نسبت به شما بیشتر با این جهان در ارتباط است. ممکن است فکر کنید که دقیقا می‌دانید در دنیا چه خبر است، اما باید به فرزندان خود اجازه دهید دیدگاه‌های خود را با شما در میان بگذارند.

۳- اشتباه فرزندان خود را بپذیرید

اگر می‌خواهید که یک پدر با درک باشید، پس باید بپذیرید که فرزند شما هم مانند شما، کامل نیست و اشتباهاتی دارد. زندگی مملو از خطاها است که باید به فرزند خود کمک کنید تا از شما درس‌های مهم زندگی را بیاموزند. حتی اگر پسر شما با ماشین تصادف کرده باشد یا در درسی افتاده باشد به دلیل درس نخواندن، یا خرید بدی داشته باشد. اگر اجازه ندهید که فرزند شما یکبار بیافتد، چیزی یاد نخواهند گرفت. اگر چه می‌خواهید از آن‌ها محافظت کنید اجازه دهید اشتباهاتشان را انجام دهند و به آن‌ها کمک کنید تا تصمیم درستی بگیرند. همچنان باید آن‌ها را با نظم کنترل کنید، هنگامی که خطایی انجام می‌دهند، اما همچنین باید با آن‌ها در مورد اشتباهاتشان صحبت کنید و قسمت‌های اشتباه را به آن‌ها گوشزد کنید بجای داد زدن سرشان.

۴- اگر فرزندتان مشکلی دارد، درک کنید

اگر می‌خواهید پدر خوبی باشید، پس باید از مشکلات و سختی‌های زندگی فرزندتان نیز آگاه باشید و به آن‌ها بفهمانید که می‌توانند از شما کمک بگیرند. ممکن است مشکل دختر کوچک شما تغییر محل زندگی باشد یا اینکه هیچ دوستی ندارد، یا مشکل پسرتان اولین تجربه شکست عشقی‌اش باشد. اگر چه کاملا نمی‌توانید احساسات و مشکلات فرزندتان را معاف کنید، اما باید بدانید که چه چیزی در ذهن‌شان می‌گذرد تا بتوانید در مورد مشکلاتشان با آن‌ها صحبت کنید. فقط با گفتن “من می‌دانم تو در زمان سختی هستی. می‌خواهی صحبت کنی؟” به فرزند کمک می‌کند تا اهمیت شما را ببیند. سعی کنید با کفش‌های فرزند راه بروید. اگر ناامید شدید، اینگونه درک خواهید کرد که فرزند در چه موقعیتی است و رفتار او را درک می‌کنید.

۵- انتظارات غیر منطقی از آن‌ها نداشته باشید

زندگی فرزند می‌تواند با فشارهای زیاد، از مشکلات او در مدرسه یا معلم‌ها و مربی‌ها شامل باشد. به فرزند خود کمک کنید تا توانایی‌ها و آرزوها و محدودیت‌ها خود را بشناسد. به آن‌ها هدف گذاری را بیاموزید. آن‌ها را تشویق کنید تا بیشترین پتانسیل خود را بشناسند اما از داشتن انتظارات غیر منطقی از آن‌ها خودداری کنید.

۶- توجه کنید که شغل پدری هیچگاه تمام نمی‌شود

فرض نکنید که اگر فرزند به ۲۱ سالگی رسید یا فارغ التحصیل شد دیگر کار پرورش شما تمام شده است. اگر چه خیلی اهمیت دارد که کودک را مستقل کنید و از وابستگی احساسی دور کنید، اما اینکه اجازه دهید بدانند کارهایشان برایتان ارزشمند است و همیشه پیششان هستید، نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.